Ako podáva daňové priznanie právnická osoba
Zdroj: Shutterstock
Prvý apríl. To nie je žart, ale dátum, dokedy má právnická osoba podať daňové priznanie za rok 2018. Tento rok už daňové priznanie podávame elektronicky, daňová licencia za predchádzajúci rok sa už neplatí.
Kto musí podať daňové priznanie
Platcom dane z príjmov sa stáva právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky svoje sídlo, prípadne miesto skutočného vedenia, no zároveň aj zahraničná právnická osoba, ak jej plynuli príjmy (výnosy) zo zdrojov na území Slovenskej republiky.
Dokedy treba podať daňové priznanie za rok 2018
Daňové priznanie za rok 2018 je právnická osoba povinná podať v lehote do 1. apríla 2019 na tlačive daňového priznania, ktorého vzor zverejnilo Ministerstvo financií SR. Daňové priznanie je potrebné podať elektronicky.
Daňová licencia sa už tento rok neplatí
Daňová licencia je od roku 2018 zrušená. Právnická osoba si za rok 2018 môže uplatniť zápočet daňovej licencie za minulý rok.
Finančná správa o tom hovorí na svojej stránke. „Daňovník, ktorý zaplatil daňovú licenciu za zdaňovacie obdobia končiace v rokoch 2015 až 2017 a pri zdaňovacom období, ktorým je hospodársky rok, končiace v rokoch 2015 až 2018, môže započítavať kladný rozdiel medzi daňovou licenciou a daňou vypočítanou v daňovom priznaní aj po 31.12.2017 v súlade s § 46b ods. 5 ZDP v znení účinnom do 31.12.2017.“
Ako si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania
Tak ako minulý rok, tak aj v roku 2019 si možno bez udania dôvodu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania. Samozrejme, s výnimkou daňovníkov v konkurze a v likvidácii. Oznámenie o predĺžení lehoty je potrebné doručiť daňovému úradu najneskôr do 1. apríla 2019.
Lehotu možno predĺžiť najviac o tri mesiace, prípadne šesť mesiacov – ak súčasťou príjmov daňovníka, sú zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí najviac o šesť celých kalendárnych mesiacov.
Predĺženie lehoty daňovník oznamuje na tlačive „Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podľa §49 ods.3 písm. a) alebo b) zákona o dani z príjmov“, ktorého vzor je záväzný.
Sadzba dane z príjmov je jednotná
Sadzba dane z príjmov právnických osôb je na rozdiel od sadzby dane z príjmov fyzických osôb jednotná, a to vo výške 21 %.
Kedy musí právnická osoba platiť preddavky na daň z príjmov
Povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov v predchádzajúcom roku pre právnickú osobu závisí od výšky dane za predchádzajúci rok. Deje sa tak:
- ak je výška dane za predchádzajúci rok vyššia ako 2 500 eur a zároveň nižšia alebo rovná sume 16 600 eur, daňovník platí preddavky štvrťročne vo výške ¼ dane za predchádzajúci rok,
- ak je výška dane za predchádzajú rok vyššia ako 16 600 eur, daňovník platí preddavky mesačne vo výške 1/12 dane za predchádzajúci rok.
Čo ak máte daňový preplatok
Daňový preplatok vám správca dane vráti v prípade, že ide o rozdiel väčší ako 5 eur. Daňový preplatok na dani z príjmov sa potom vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania, najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku daňového preplatku.
Zdroj fotografie: Shutterstock.com
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Najčítanejšie články
Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca
Ako vybaviť občiansky preukaz: Všetko, čo by ste mali vedieť
Ako vypočítať spotrebu paliva akéhokoľvek auta
Dialničné známky 2021: Aké sú pokuty za jazdu bez diaľničnej známky na Slovensku a v ČR
Koľko stojí evidenčné číslo vozidla podľa vlastného výberu a novinky pre rok 2021