Čo je to inflácia, ako a prečo vzniká + kalkulačka

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 21. 9. 2022
Zo všetkých strán počúvame o tom, ako medziročná inflácia dosahuje 20-ročné maximum a že sa máme pripraviť na prudký rast spotrebiteľských cien. Vyššie platby za nákupy či bývanie ste si už určite všimli aj vy. Čo tento jav spôsobuje a kedy by sa inflácia na Slovensku mohla vrátiť do starých koľají?
Čo je to inflácia, ako a prečo vzniká + kalkulačka

Zdroj: Shutterstock

Čo je inflácia?

Ceny tovarov a služieb sa menia – niektoré rastú, iné klesajú. Ide o jav, ktorý je prirodzenou súčasťou trhovej ekonomiky. Inflácia nastáva v situácii, keď k zdražovaniu príde vo väčšine oblastí trhu naraz. Z pohľadu spotrebiteľa to v praxi znamená, že za rovnaké množstvo peňazí si kúpite menej tovaru alebo služieb.

Príčiny aktuálnej inflácie

Inflácia nie je jednorazový stav, ktorý prečkáme a viac sa nevráti. Jej miera sa mení s hospodárskym cyklom a úzko súvisí so spoločenským dianím v konkrétnej oblasti. Aktuálne sme v období, kedy medziročná inflácia na Slovensku dosahuje viac ako 13 % (ku koncu júna 2022), čo je najviac od júna 2000. Medzi hlavné príčiny patrí:

  • Rýchle znovuotvorenie ekonomiky po pandémii – po dvoch rokoch lockdownov sa začali uvoľňovať obmedzenia. Ľudia v snahe dobehnúť zameškané míňali peniaze, ktoré počas pandémie ušetrili. Nakupovanie či vyhľadávanie zábavy je však náročné pre dodávateľské reťazce, čo tlačí cenu konečných tovarov a služieb nahor.
  • Vojna na Ukrajine – tento konflikt prispel k zrýchleniu už rozbehnutého zdražovania. Hlavnými faktormi sú obmedzené dodávky plynu a ropy z Ruska a poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.
  • Zdražovanie energií – do značnej miery súvisí s oboma predchádzajúcimi bodmi. Obmedzený prísun plynu a ropy v kombinácii s vyššou spotrebou v rozbiehajúcej sa ekonomike tvorí ideálne podmienky pre rast cien za energie.

K vysokej medziročnej inflácii prispieva aj fakt, že v minulom roku boli ceny za energie a pohonné hmoty nižšie, než by bolo očakávané. V dôsledku pandémie ľudia nepotrebovali palivo na dochádzanie do práce či cestovanie. Taktiež klesol dopyt po elektrine a plyne, keďže množstvo kancelárskych budov, škôl a obchodov sa muselo zatvoriť.

Dá sa teda povedať, že aktuálne porovnávame dva extrémy – veľmi nízku cenu energií spôsobenú nízkym dopytom s prehnane vysokou cenou z dôvodu otvárania ekonomík a vojny na Ukrajine. Nie je teda prekvapením, že hodnota medziročnej inflácie je aktuálne taká vysoká.

Čo nám hovorí história?

Mnohých dnes trápi otázka: „Kedy sa ceny stabilizujú a inflácia opäť klesne?“ Žiaľ, do budúcnosti nikto z nás nevidí. Môžeme sa však pozrieť do minulosti. V histórii nájdeme viaceré situácie podobné tej dnešnej. Posledná z nich sa odohrala v 70. rokoch minulého storočia.

Počas arabsko-izraelskej vojny znížila Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ťažbu ropy asi o 5 % s cieľom kontrolovania jej ceny. Taktiež uvalila embargo na vývoz ropy do krajín podporujúcich Izrael. Jednoducho povedané, následkom vojny došlo k obmedzeniu dodávok ropy – podobne, ako pri vojne na Ukrajine.

Arabsko-izraelská vojna sa odohrala koncom roku 1973. Dáta o inflácii v štátoch dnešnej eurozóny hovoria o 13 % v roku 1974. Podľa Štatistického úradu SR dosiahla medziročná inflácia na Slovensku v júni 2022 13,6 %. Ako môžete vidieť, paralela medzi dneškom a 70. rokmi je jednoznačná. Čo nám teda kríza po roku 1973 napovedá o možnom vývoji situácie v najbližších rokoch?

Optimistov, ktorí tvrdia, že v priebehu budúceho roku sa inflácia opäť dostane na ideálnu úroveň okolo 2 %, musíme asi sklamať. Od roku 1974 trvalo 12 rokov, kým sme sa v eurozóne dostali pod 5 %. Dovtedy kolísala v intervale od 7 % do 13 %. Samozrejme, nie je isté, že sa tento vývoj bude opakovať. Avšak je to jedna z možných alternatív, na ktoré sa musíme pripraviť.

Inflačná špirála ako dôsledok rastu cien

Kríza v 70. rokoch nám ukázala, že zastaviť rozbehnutú infláciu nie je vôbec jednoduché. Možno aj dnes počúvate názory v zmysle, že štát by mal rázne zasiahnuť a ukončiť rast spotrebiteľských cien alebo prikázať zvýšenie platov. Realita je však komplikovanejšia, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Vysoká inflácia je často sprevádzaná zaujímavým javom, ktorý je v ekonómii známy ako inflačná špirála. Princíp je nasledovný:

  • Spotrebiteľské ceny začínajú stúpať.
  • Zamestnanci si pýtajú vyššie mzdy, aby dokázali pokryť rastúce výdavky.
  • Zamestnávatelia zvýšia platy.
  • Vyššie mzdy pre zamestnancov znamenajú vyššie náklady pre zamestnávateľov.
  • S cieľom pokrytia mzdových nákladov zdražejú tovary a služby.
  • Návrat k prvému bodu.

Na Slovensku sa už dajú pozorovať prvé známky inflačnej špirály. Ide napríklad o samotnú vysokú infláciu, ale aj o cielené zvýšenie minimálnej mzdy na rok 2023 v snahe pomôcť domácnostiam v boji s infláciou. Keď sa táto špirála rozbehne, len ťažko sa dá zastaviť.

Zastropovanie cien kritických tovarov a služieb môže pomôcť spotrebiteľom, no uškodí podnikateľom. Príkladom sú čerpacie stanice v Maďarsku, ktoré krachovali kvôli štátnemu zásahu do ceny pohonných hmôt. Na druhej strane, ak by sa nezvýšili mzdy, viac ľudí by skončilo v chudobe a kvalita života by klesla. Preto je dôležité k vysokej inflácii pristupovať opatrne a nechať jej riešenie na ekonómov s dostatočnými skúsenosťami.

Výpočet inflácie

%

Ďalšie kalkulačky

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

22. 6. 2024 | Michael Durčák

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

Ak niektoré odvetvie hospodárstva od základu zmenilo model predplatného, je to jednoznačne zábavný priemysel. Zatiaľ čo zdieľanie áut a ďalšie nápady sa rozbiehajú, hudbu a filmy už... celý článok

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

Približne tretina ľudí na Slovensku poberá nejakú dôchodkovú dávku. Je to najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ. Vyplýva to z najnovších dát Eurostatu. Zároveň ale na dôchodky dávame... celý článok

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

Pracujete a platíte dane? Potom by vás mohlo zaujímať, ako sa daňové zaťaženie pracujúcich na Slovensku zmenilo za posledné roky. Jozef Mihál, odborník na dane a bývalý minister práce,... celý článok

Nový podcast: Vzťah k peniazom si vytvárame do siedmich rokov života

19. 6. 2024 | Redakcia

Nový podcast: Vzťah k peniazom si vytvárame do siedmich rokov života

Ako naše postoje k peniazom ovplyvňujú rodičia a prostredie? A ako si z detstva nesieme zlé návyky, ktoré nás môžu sprevádzať celý život? Nový podcast No Money, No Funny! od portálu... celý článok

Blíži sa najväčšia revolúcia kapitalizmu. Moderné je nič nevlastniť

16. 6. 2024 | Michael Durčák

Blíži sa najväčšia revolúcia kapitalizmu. Moderné je nič nevlastniť

Cool už nie je vlastniť, ale predplatiť si. V angličtine sa tento jav nazýva "subscription economy", ale my sme ho nazvali „život na predplatné". Čo to presne znamená? Aké sú jej hranice... celý článok