Čo je to inflácia, ako a prečo vzniká + kalkulačka

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 21. 9. 2022
Zo všetkých strán počúvame o tom, ako medziročná inflácia dosahuje 20-ročné maximum a že sa máme pripraviť na prudký rast spotrebiteľských cien. Vyššie platby za nákupy či bývanie ste si už určite všimli aj vy. Čo tento jav spôsobuje a kedy by sa inflácia na Slovensku mohla vrátiť do starých koľají?
Čo je to inflácia, ako a prečo vzniká + kalkulačka

Zdroj: Shutterstock

Čo je inflácia?

Ceny tovarov a služieb sa menia – niektoré rastú, iné klesajú. Ide o jav, ktorý je prirodzenou súčasťou trhovej ekonomiky. Inflácia nastáva v situácii, keď k zdražovaniu príde vo väčšine oblastí trhu naraz. Z pohľadu spotrebiteľa to v praxi znamená, že za rovnaké množstvo peňazí si kúpite menej tovaru alebo služieb.

Príčiny aktuálnej inflácie

Inflácia nie je jednorazový stav, ktorý prečkáme a viac sa nevráti. Jej miera sa mení s hospodárskym cyklom a úzko súvisí so spoločenským dianím v konkrétnej oblasti. Aktuálne sme v období, kedy medziročná inflácia na Slovensku dosahuje viac ako 13 % (ku koncu júna 2022), čo je najviac od júna 2000. Medzi hlavné príčiny patrí:

  • Rýchle znovuotvorenie ekonomiky po pandémii – po dvoch rokoch lockdownov sa začali uvoľňovať obmedzenia. Ľudia v snahe dobehnúť zameškané míňali peniaze, ktoré počas pandémie ušetrili. Nakupovanie či vyhľadávanie zábavy je však náročné pre dodávateľské reťazce, čo tlačí cenu konečných tovarov a služieb nahor.
  • Vojna na Ukrajine – tento konflikt prispel k zrýchleniu už rozbehnutého zdražovania. Hlavnými faktormi sú obmedzené dodávky plynu a ropy z Ruska a poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.
  • Zdražovanie energií – do značnej miery súvisí s oboma predchádzajúcimi bodmi. Obmedzený prísun plynu a ropy v kombinácii s vyššou spotrebou v rozbiehajúcej sa ekonomike tvorí ideálne podmienky pre rast cien za energie.

K vysokej medziročnej inflácii prispieva aj fakt, že v minulom roku boli ceny za energie a pohonné hmoty nižšie, než by bolo očakávané. V dôsledku pandémie ľudia nepotrebovali palivo na dochádzanie do práce či cestovanie. Taktiež klesol dopyt po elektrine a plyne, keďže množstvo kancelárskych budov, škôl a obchodov sa muselo zatvoriť.

Dá sa teda povedať, že aktuálne porovnávame dva extrémy – veľmi nízku cenu energií spôsobenú nízkym dopytom s prehnane vysokou cenou z dôvodu otvárania ekonomík a vojny na Ukrajine. Nie je teda prekvapením, že hodnota medziročnej inflácie je aktuálne taká vysoká.

Čo nám hovorí história?

Mnohých dnes trápi otázka: „Kedy sa ceny stabilizujú a inflácia opäť klesne?“ Žiaľ, do budúcnosti nikto z nás nevidí. Môžeme sa však pozrieť do minulosti. V histórii nájdeme viaceré situácie podobné tej dnešnej. Posledná z nich sa odohrala v 70. rokoch minulého storočia.

Počas arabsko-izraelskej vojny znížila Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ťažbu ropy asi o 5 % s cieľom kontrolovania jej ceny. Taktiež uvalila embargo na vývoz ropy do krajín podporujúcich Izrael. Jednoducho povedané, následkom vojny došlo k obmedzeniu dodávok ropy – podobne, ako pri vojne na Ukrajine.

Arabsko-izraelská vojna sa odohrala koncom roku 1973. Dáta o inflácii v štátoch dnešnej eurozóny hovoria o 13 % v roku 1974. Podľa Štatistického úradu SR dosiahla medziročná inflácia na Slovensku v júni 2022 13,6 %. Ako môžete vidieť, paralela medzi dneškom a 70. rokmi je jednoznačná. Čo nám teda kríza po roku 1973 napovedá o možnom vývoji situácie v najbližších rokoch?

Optimistov, ktorí tvrdia, že v priebehu budúceho roku sa inflácia opäť dostane na ideálnu úroveň okolo 2 %, musíme asi sklamať. Od roku 1974 trvalo 12 rokov, kým sme sa v eurozóne dostali pod 5 %. Dovtedy kolísala v intervale od 7 % do 13 %. Samozrejme, nie je isté, že sa tento vývoj bude opakovať. Avšak je to jedna z možných alternatív, na ktoré sa musíme pripraviť.

Inflačná špirála ako dôsledok rastu cien

Kríza v 70. rokoch nám ukázala, že zastaviť rozbehnutú infláciu nie je vôbec jednoduché. Možno aj dnes počúvate názory v zmysle, že štát by mal rázne zasiahnuť a ukončiť rast spotrebiteľských cien alebo prikázať zvýšenie platov. Realita je však komplikovanejšia, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Vysoká inflácia je často sprevádzaná zaujímavým javom, ktorý je v ekonómii známy ako inflačná špirála. Princíp je nasledovný:

  • Spotrebiteľské ceny začínajú stúpať.
  • Zamestnanci si pýtajú vyššie mzdy, aby dokázali pokryť rastúce výdavky.
  • Zamestnávatelia zvýšia platy.
  • Vyššie mzdy pre zamestnancov znamenajú vyššie náklady pre zamestnávateľov.
  • S cieľom pokrytia mzdových nákladov zdražejú tovary a služby.
  • Návrat k prvému bodu.

Na Slovensku sa už dajú pozorovať prvé známky inflačnej špirály. Ide napríklad o samotnú vysokú infláciu, ale aj o cielené zvýšenie minimálnej mzdy na rok 2023 v snahe pomôcť domácnostiam v boji s infláciou. Keď sa táto špirála rozbehne, len ťažko sa dá zastaviť.

Zastropovanie cien kritických tovarov a služieb môže pomôcť spotrebiteľom, no uškodí podnikateľom. Príkladom sú čerpacie stanice v Maďarsku, ktoré krachovali kvôli štátnemu zásahu do ceny pohonných hmôt. Na druhej strane, ak by sa nezvýšili mzdy, viac ľudí by skončilo v chudobe a kvalita života by klesla. Preto je dôležité k vysokej inflácii pristupovať opatrne a nechať jej riešenie na ekonómov s dostatočnými skúsenosťami.

Výpočet inflácie

%

Ďalšie kalkulačky

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov