Dôchodky sa v roku 2023 radikálne menia: Toto môžete očakávať + kalkulačka

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 19. 5. 2022
Systém so zastrešeným dôchodkovým vekom schválený vládou v roku 2019 sa bude opäť meniť. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vydalo novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá pre dôchodcov aj pracujúcich obyvateľov prináša niekoľko zásadných zmien. V tomto článku vám povieme viac o nových pravidlách, ktoré sa budú týkať odchodu do penzie, jej výške, či možnosti prispievať na dôchodok vlastným rodičom.
Dôchodky sa v roku 2023 radikálne menia: Toto môžete očakávať + kalkulačka

Zdroj: Shutterstock

Vek odchodu do dôchodku

Doteraz sme boli pri určovaní dôchodkového veku zvyknutí na zaužívanú tabuľku. Mužom určovala hranicu medzi pracovným životom a penziou podľa dátumu narodenia. Pri ženách sa bral do úvahy aj počet vychovaných detí. Novela zákona však určovanie dôchodkového veku podľa tabuľky ruší.

Namiesto toho bude kľúčovým faktorom stredná dĺžka života. Ide o automatický mechanizmus, ktorý reaguje na demografické zmeny v populácii štátu. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sú podobné mechanizmy bežnou súčasťou dôchodkových systémov vo vyspelých krajinách. Touto zmenou by sa mala posilniť schopnosť štátu vyplácať sľúbené dôchodky v budúcnosti.

Ak vás teda od predpokladaného odchodu do dôchodku delí niekoľko desaťročí, zatiaľ je zbytočné zamýšľať sa nad presným rokom. Stredná dĺžka života sa neustále mení podľa diania v spoločnosti, takže akékoľvek predpovede sú iba orientačné.

40 odpracovaných rokov

V novele zákona sa však spomína jedna konkrétna hodnota spojená s odchodom do penzie – 40 odpracovaných rokov. Táto možnosť je do zákona o sociálnom poistení pridaná najmä pre ľudí, ktorí pracujú v náročných podmienkach a vysoký vek by im bránil vo výkone práce. Ide o akúsi náhradu odchodu do predčasného dôchodku, ktorý v novom systéme už nenájdete.

Pokiaľ odídete na dôchodok za týchto okolností, musíte sa pripraviť na dočasné zníženie dôchodku. Podľa ministerstva práce to bude konkrétne 0,3 % za každý mesiac, ktorý vás bude v čase odchodu do penzie deliť od zákonom stanoveného dôchodkového veku.

Príspevok pre rodičov

Ďalšou významnou zmenou, ktorá čaká náš dôchodkový systém od roku 2023, je možnosť prispievania na dôchodok vlastným rodičom. Pracujúci človek bude môcť časť zo svojich odvodov venovať rodičom, osvojiteľom alebo osobe so sociálnym poistením, ktorá mu poskytovala rodičovskú starostlivosť.

Cieľom tejto zmeny je kompenzácia nevýhody z hľadiska dôchodkového systému, do ktorej sa rodič dostáva počas výchovy dieťaťa. Výsledkom snahy o vyrovnanie týchto rozdielov je nárok na 2 x 1,5 % zo zaplatených odvodov pracujúceho človeka. Sociálna poisťovňa ich začne vyplácať v roku 2023 dôchodcom, ktorých si pracujúci človek vyberie. Dieťa tiež môže zrušiť nárok na rodičovský príspevok svojou žiadosťou podanou do konca októbra 2022.

Ministerstvo práce tvrdí, že príspevok vyplácaný ako bonus k dôchodku rodičov nebude mať negatívny vplyv na dieťa. Znamená to, že sa neprejaví na výške odvodov či budúcom dôchodku pracujúceho človeka.

Výpočet nových dôchodkov

Novela zákona neprináša zmeny iba z hľadiska určovania dôchodkového veku a rodičovských bonusov. Nový systém zasiahne aj samotnú sumu, ktorá bude dôchodcom určovať výšku ich mesačného príjmu zo sociálneho poistenia. Kľúčovým pojmom je v tomto bode aktuálna dôchodková hodnota (ADH).

Jedným z čísel vystupujúcich vo vzorci na výpočet výšky dôchodku je práve ADH, ktorá sa doteraz každý rok k 1. januáru prepočítavala podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Po novom sa však nebude brať do úvahy 100 % priemernej mzdy, ale iba 95 % z tejto hodnoty.

Čo to znamená v praxi? Doteraz sa nárast priemernej mzdy v národnom hospodárstve v 3 kvartáloch dvoch predchádzajúcich rokoch prejavil aj na raste dôchodkov. Ak sa teda priemerná mzda zvýšila o 4 %, to isté čakalo od 1. januára ďalšieho roku aj penzistov. Po novom sa však nárast priemernej mzdy prenásobí 0,95 a až potom sa aplikuje na rast dôchodkov. V tomto príklade by to znamenalo nárast o 4 % x 0,95 = 3,8 %.

Význam novely zákona o dôchodku

V tomto bode sa otvára priestor na otázku: „Prečo vlastne ministerstvo práce robí tieto zmeny?“ Odpoveď spočíva v udržateľnosti a zlepšení verejných financií. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa efekt tejto novely zákona prejaví až v roku 2029. Práve vtedy by mala nastať stabilizácia priemerného obdobia poberania dôchodku medzi jednotlivými generáciami, čo by podľa rozpočtovej rady znamenalo medzigeneračnú spravodlivosť.

Táto novela zákona má zároveň splniť požiadavku Európskej únie zameranú na zlepšenie verejných financií o 1,8 %. Ministerstvo práce si cieľ nastavilo ešte vyššie. Podľa ich výpočtov by nový dôchodkový systém mal zlepšiť udržateľnosť verejných financií až o 2,5 % z HDP v priebehu nasledujúcich 50 rokov.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-94
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako budú vyzerať minimálne dôchodky od 1. októbra 2023?

27. 9. 2023 | Daniel Výcha

Ako budú vyzerať minimálne dôchodky od 1. októbra 2023?

Dňa 1. októbra 2023 nás čaká už tretie zvyšovanie dôchodkov v tomto roku. Prvýkrát sa valorizovali 1. januára, kedy novoročná zmena priniesla 11,8-percentný nárast. Po schválení novely... celý článok

Poslanci schválili valorizáciu dávok: Čo všetko sa bude zvyšovať?

5. 9. 2023 | Daniel Výcha

Poslanci schválili valorizáciu dávok: Čo všetko sa bude zvyšovať?

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky stihli ešte pred začiatkom leta schváliť novelu zákona o hmotnej núdzi. Podľa nej budú zvyšované, resp. už boli zvýšené, niektoré dávky,... celý článok

Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

10. 8. 2023 | Redakcia

Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

Júl 2023 priniesol slovenským penzistom mimoriadne významné zvýšenie dôchodkov. Ide o reakciu vlády na vysokú dôchodcovskú infláciu z posledného obdobia, ktorá mnohých penzistov prinútila... celý článok

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

4. 7. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

Vo februári tohto roku parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení. Týmto rozhodnutím poslanci opäť zabezpečili rast minimálnych dôchodkov, ktoré boli predtým zmrazené vládou... celý článok

Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

23. 6. 2023 | Daniel Výcha

Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

Dôchodcovia s pracujúcimi deťmi sa dočkali. Sociálna poisťovňa začala v máji vyplácať rodičovské dôchodky. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa zmena v dôchodkovom systéme prejavila... celý článok