Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 10. 7. 2025
Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje ich výmenu a ako ju zrealizovať? A viete, ktoré škvrny na bankovkách vám môžu narobiť poriadne problémy?
Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Zdroj: Shutterstock

So zákonnými platidlami by ste mali nakladať s primeranou opatrnosťou. Pre bežných smrteľníkov platí zákaz ich vedomého poškodzovania. Určite by ste teda nemali deťom povoliť, aby pokreslili bankovky či prederavili mince. Peniaze sa ale často nosia aj vo vreckách a neraz sa ocitnú napríklad v práčke, ktorá im dá pekne zabrať. Poškodené bankovky a mince môžu obchodníci odmietnuť. Čo s nimi v takom prípade robiť, aby ste neprišli o ich hodnotu? 

V týchto situáciách na výmenu poškodených peňazí radšej zabudnite 

Výmenu poškodených eurobankoviek a euromincí nerealizuje len Národná banka Slovenska, ale aj iné banky v SR. Pri väčšom znehodnotení ale môže byť s výmenou v klasických komerčných bankách problém; niektoré si za ňu navyše účtujú poplatky. NBS je teda v tomto smere stávkou na istotu. Obrátiť sa môžete na jej ústredie v Bratislave alebo expozitúry sídliace v Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach či v Poprade.

Kompenzácia sa neposkytuje za:

- eurobankovky, ktoré sú na účely ich úradného znehodnotenia poškodené prederavením viacerými pravidelnými otvormi,

- eurobankovky, ktoré sú výrazne označené slovom „VZOR“ alebo „SPECIMEN“,

- úmyselne poškodené euromince (napríklad ak je do nich vyvŕtaný otvor),

- úmyselne znehodnotené alebo poškodené eurobankovky,

- euromince, z ktorých chýba určitá časť,

- bankovky spojené z viacerých častí osobitných bankoviek, ktoré k sebe nepatria,

- peniaze súvisiace s trestnou činnosťou (napr. ak bol ich poškodením spáchaný trestný čin, pochádzajú z trestného činu alebo existuje podozrenie, že sú falšované či pozmenené). 

Pokiaľ požiadate o výmenu peňazí, za ktoré sa podľa vyššie uvedených pravidiel náhrada neposkytuje, počítajte s tým, že vám budú odobraté. Banka vám o odobratí vydá potvrdenie a ak k nemu došlo kvôli podozreniu zo spáchania trestného činu, je zároveň povinná bezodkladne upovedomiť orgány činné v trestnom konaní.

Na čo sa pripraviť, ak žiadate o výmenu za poškodené peniaze?

Ak si chcete vymeniť poškodené peniaze, musíte sa v prvom rade preukázať dokladom totožnosti. Banka vás môže ďalej vyzvať, aby ste predložili písomné vysvetlenie o okolnostiach poškodenia. K špecifickým okolnostiam, ktoré môžu byť pri žiadosti o výmenu zistené, vydala NBS nasledujúce pokyny:

1) pochybnosť o vlastníctve bankoviek

Pokiaľ vzniknú pochybnosti o tom, že ste oprávneným vlastníkom bankoviek predložených na výmenu, budete musieť predložiť dôkaz o svojom vlastníctve alebo o tom, že s bankovkami môžete disponovať z iného dôvodu. 

2) znečistené bankovky 

Pri atramentových škvrnách, inom znečistení či impregnácii by ste mali doložiť písomné vysvetlenie k typu znečistenia. Ak znečistenie vyvolá obavu z ohrozenia zdravia či bezpečnosti, pristúpi banka k výmene až po doložení posudku príslušných orgánov ohľadom zdravia a bezpečnosti.

Pre úplnosť dodajme, že keď sa vám dostane do rúk bankovka znečistená atramentom, mali by ste spozornieť. Európska centrálna banka v minulosti upozornila, že takéto bankovky boli s najväčšou pravdepodobnosťou odcudzené a ich zafarbenie spôsobilo zariadenie proti krádeži (viď nižšie). Toto sa aktivuje pri pokuse páchateľov o otvorenie bezpečnostnej schránky (bankomatu či trezoru).

Ochranný atrament má zväčša svetlofialovú, zelenú, modrú, červenú či čiernu farbu. Pri pokuse o jeho odstránenie ale môže v dôsledku pôsobenia chemikálii nadobudnúť aj iný odtieň. Zvyčajne stečie od okrajov do stredu bankovky. Ak sa vám teda do rúk dostane bankovka sfarbená práve takýmto spôsobom, jej ďalšie využitie by na vás mohlo vrhnúť podozrenie zo spáchania trestného činu.

Pokiaľ sú atramentové škvrny len drobné a nie sú na okrajoch bankovky, väčšinou ide o prijateľné poškodenie v dôsledku náhodného znečistenia (napr. od pera). Okrem atramentu sa na ochranu väčšieho množstva hotovosti pred odcudzením podľa ECB používa aj lepidlo, ktoré bankovky zlepí do pevného bloku. Pri snahe o ich oddelenie sa tieto roztrhnú.

3) poškodenie zariadením na ochranu proti krádeži

Pri škode spôsobenej zariadením na ochranu proti krádeži by ste mali doložiť písomné vyhlásenie o príčine neutralizácie. V súvislosti s pokusom o lúpež, krádež alebo iný trestný čin či s dokonaným trestným činom vám bankovky vymenia len vtedy, ak ste ich vlastníkom či osobou oprávnenou s nimi nakladať z iného dôvodu a zároveň ste boli obeťou pokusu o trestný čin či dokonaného trestného činu, ktoré viedli k poškodeniu bankoviek.

Výmenu možno zariadiť aj poštou

Podľa webových stránok NBS je možné poškodené peniaze vymeniť aj formou poštovej zásielky zaslanej na adresu ústredia. Do obálky by ste mali vložiť aj fotokópiu identifikačného dokladu (občianskeho preukazu či pasu) a príslušný výmenný lístok (nájdete na webe NBS). Pokiaľ požadujete zaslanie kompenzácie na bankový účet, priložte aj originál písomného potvrdenia banky, že ste jej klientom alebo výpis z účtu s vaším úplným menom a adresou, ktorý nie je starší ako 3 mesiace. NBS odporúča použitie bezpečnostnej obálky.

Aká náhrada sa za poškodené peniaze poskytuje?

Pokiaľ poškodené peniaze nepresiahnu určitú hranicu znehodnotenia, vymieňajú sa vo výške ich nominálnej hodnoty. Mali by ste teda za ne dostať kompenzáciu v sume rovnajúcej sa hodnote poškodeného platidla.

Pri eurobankovkách platí, že:

- necelá eurobankovka by mala byť vymenená, ak jej zostávajúca časť tvorí viac ako 50 % pôvodného rozsahu; pri časti rovnej alebo menšej ako 50 % by ste mali preukázať, že zostatok bankovky bol zničený,

- pri poškodení v dôsledku popísania by spravidla s výmenou nemal byť problém; znehodnotenie by však nemalo brániť v identifikácii, o akú bankovku vlastne ide a nemalo by zakladať pochybnosť o jej pravosti.

Poškodené euromince budú vymenené len vtedy, ak sú celé.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

KVÍZ: Najdrahšie dvojeurové mince stoja až 5 000 eur. Spoznáte ich?

9. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

KVÍZ: Najdrahšie dvojeurové mince stoja až 5 000 eur. Spoznáte ich?

Ktorú mincu dokážete predať až za 5 000 eur a ktorá vám vynesie „len“ desiatky či stovky eur? Dvojeurovky sa razia v limitovaných edíciách, ale niekedy sa stane, že dôjde k chybe v... celý článok

Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov čoskoro prijme euro

5. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov čoskoro prijme euro

Bulharsko sa stane dvadsiatym prvým členom eurozóny od 1. januára 2026, čo potvrdila Európska komisia po splnení všetkých ekonomických podmienok. Po rokoch príprav a odkladov, spôsobených... celý článok

Retro kvíz, ktorý mladým nedá šancu: poznáte slovenské a československé bankovky?

3. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Retro kvíz, ktorý mladým nedá šancu: poznáte slovenské a československé bankovky?

Slováci už roky platia eurom. Predtým však v našej krajine kolovali slovenské koruny a ešte pred nimi československé mince a bankovky. Pamätáte si ich ešte? Otestujte svoju pamäť v... celý článok

Slovensko opúšťajú kamióny plné mincí. NBS prezradila, kde končia

2. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovensko opúšťajú kamióny plné mincí. NBS prezradila, kde končia

Slovensko sa už takmer tri roky lúči s najmenšími mincami, ktoré kedysi bežne cinkali v našich vreckách, no dnes sa stávajú skôr raritou. Jedno- a dvojcentové mince, ktoré sa po zavedení... celý článok

Chystá sa najväčšia aukcia svojho druhu. Až 2 000 vzácnych mincí za viac ako 4 milión eur

22. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystá sa najväčšia aukcia svojho druhu. Až 2 000 vzácnych mincí za viac ako 4 milión eur

Zlatý svätováclavský dukát z československého pokladu a jedinečné historické mince z legendárnej zbierky Jaroslava Kokolusa sa objavia v prestížnej aukcii Macho & Chlapovič 25. apríla... celý článok