Cesta detí do zahraničia bez rodičov: aké doklady budú potrebovať?

Redakcia | rubrika: Článok | 6. 5. 2019
Posielate deti na tábor za hranice, alebo so starými rodičmi k moru? Budú potrebovať viac ako len cestovný pas. Rovnako, ak majú odlišné priezvisko.
Cesta detí do zahraničia bez rodičov: aké doklady budú potrebovať?

Zdroj: Shutterstock

Cestovanie s deťmi sa sprísnilo

Každé dieťa bez ohľadu na vek potrebuje pri ceste do zahraničia vlastný pas. V súčasnosti sa kontroly detí ešte sprísňujú a pokiaľ necestujú s rodičmi, s ktorými majú rovnaké priezvisko, môžu nastať problémy. Dokonca aj v prípade, ak cestujú len s jedným z rodičov.

V takom prípade sa okrem pasu môžu už na hraniciach vyžadovať dodatočné doklady. Žiadať ich môže krajina, do ktorej cestujú, ale aj letecká spoločnosť. Je to opatrenie, ktoré sa spustilo ako reakcia na veľký počet únosov detí v minulosti, hlavne mimo krajín Európskej únie. Aj slušným ľuďom tak pribudli ďalšie povinnosti. Ak nebudete mať správny doklad, na vysnívanú dovolenku nemusíte ani odletieť.

 

Kedy pas a kedy občiansky preukaz?

Do pätnástich rokov je potrebné, aby malo dieťa vlastný cestovný pas. Pozor, to platí aj pri prekročení hraníc Európskej únie. Nie je pravda, že hoci hraničné prechody už nie sú, tak je možné sa pohybovať medzi krajinami bez dokladov.

Zatiaľ čo rodičia môžu opustiť krajinu a v rámci Európskej únie sa pohybovať len na občiansky preukaz, dieťa do pätnásť rokov potrebuje vlastný pas. Po pätnástich rokoch prirodzene už aj jemu na pohyb v rámci EÚ stačí občiansky preukaz. Mimo EÚ potrebujú pas vždy.

Ceny za vydanie pasu pre deti sú odstupňované podľa vekových kategórií:

Dieťa do 6 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu:

  • do 30 dní 8 €,
  • do 10 pracovných dní 16 €,
  • do 2 pracovných dní 24 €.

Deti od 6 do 16 rokov zaplatia za vydanie cestovného pasu:

  • do 30 dní 13 €,
  • do 10 pracovných dní 26 €,
  • do 2 pracovných dní 39 €.

Mládež od 16 rokov platí ako dospelí:

  • do 30 dní 33 €,
  • do 10 pracovných dní 66 €,
  • do 2 pracovných dní 99 €.

Aj v prípade, že sú rodičia rozvedený, môže vybavovať pas dieťaťa ktorýkoľvek z rodičov, pričom súhlas druhého rodiča nepotrebuje.

Cesta detí do zahraničia bez rodičov: pas, doklady, súhlas

Foto: shutterstock

Niektoré krajiny vyžadujú súhlas druhého rodiča

Pri hraničných, pasových kontrolách aj kontrolách na letisku sa maloletým venuje v súčasnosti zvýšená pozornosť. Preto je automaticky každé dieťa cestujúce bez zákonného zástupcu podozrivé. Niektoré štáty vyžadujú už pred vycestovaním súhlas druhého rodiča. Dôvodom je, že presunutie dieťaťa bez súhlasu druhého rodiča sa v právnom poriadku označuje ako rodičovský únos. Túto povinnosť je vhodné si overiť na ambasáde príslušnej krajiny.

Splnomocnenie aj pre dedka a babku

Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby ako rodiča, situácia je ešte komplikovanejšia. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR preto odporúča overiť priamo na stránkach ministerstva, alebo na zastupiteľských úradoch krajiny, kam chcete vycestovať, aké doklady musí mať dieťa pri ceste s inou osobou ako s rodičom.

Mnohé krajiny okrem platného cestovného pasu, alebo občianskeho preukazu vyžadujú v takom prípade splnomocnenie podpísané rodičmi. Niektoré krajiny vyžadujú aj notárske overenie, prípadne formuláciu súhlasu v anglickom jazyku, alebo jazyku miestnej krajiny. Dôležité je vedieť, že písomným súhlasom je nutné vybaviť aj starých rodičov. Tento súhlas je vhodné mať nielen na hraniciach, ale aj pri preukazovaní totožnosti.

Čo by mal obsahovať písomný súhlas rodiča?

Pre dieťa v sprievode inej osoby by mal takýto súhlas primárne obsahovať identifikačné údaje oboch rodičov, informácie o dieťati, aj identifikačné údaje osoby, ktorej je zverené pri ceste za hranice. Tak isto je potrebné uviesť časový plán cesty a návratu. Vhodné je použiť odporúčané tlačivá Ministerstva zahraničných vecí, ktoré sú k dispozícii na stiahnutie. "Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia" a "Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku."

Ani tieto vzory však nemajú právne záväznú formu a každý štát môže mať iné požiadavky na jeho obsahovú a formálnu úpravu. Preto si treba požiadavky na náležitosti, ktoré má potvrdenie obsahovať, preveriť pred jeho spísaním u príslušných úradov toho cudzieho štátu, pre ktorý je určené.

Rodný list pri inom priezvisku

Dieťa je síce vaše, ale má iné priezvisko? Aj v takom prípade je potrebné pripraviť sa na predloženie dodatočných dokladov. V takomto prípade je vhodné sa poistiť rodným listom dieťaťa, v ktorom jasne preukážete svoj príbuzenský vzťah.

Takýchto prípadov vďaka rozvodom pribúda a tak niektorí rodičia môžu napríklad na letisku ostať zaskočení, že bez preukázania totožnosti im letecká spoločnosť nedovolí odletieť. Nepríjemná situácia to môže byť hlavne v prípade, ak má dieťa priezvisko po otcovi a mama už po novom mužovi. V takom prípade je doklad naozaj potrebný. V prípade adopcie sa odporúča mať pri sebe aj rozsudok o adopcii.

Anketa

Máte pri cestovaní uzatvorené aj poistenie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+33
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

30. 5. 2023 | Marek Mittaš

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

Dňa 18. 05. 2023 slovenský parlament prijal stanovisko týkajúce sa zákazu predaja spaľovacích motorov v EÚ. Toto stanovisko je v úplnom rozpore s tým, o čom hlasovala Slovenská republika... celý článok

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

22. 5. 2023 | Daniel Výcha

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

Posledné roky boli plné zmien, a to najmä na trhu. Kým niektorým druhom biznisu zmeny prospeli, mnohé zasiahli negatívne. Tak, ako mnohé firmy na trh vstupovali, zažili sme aj odchody... celý článok

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

10. 5. 2023 | Marek Mittaš

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

Na konci apríla dočasne poverený minister financií, Eduard Heger, predstavil hospodárenie štátu za rok 2022. Na tlačovej besede sa pochválil výnimočne dobrými hospodárskymi výsledkami.... celý článok

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

4. 5. 2023 | Marek Mittaš

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

Od 16. apríla 2023 Nemecko už nevyrába elektrinu z jadrových elektrární. Ukončenie využívania jadrovej energie bolo oznámené už v roku 2011. Aké dôvody stoja za týmto rozhodnutím a... celý článok

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

19. 4. 2023 | Daniel Výcha

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila náš život v mnohých smeroch. Jedným z nich sú rapídne stúpajúce ceny energií, ktoré odštartovala. Od roku 2021 sa ceny elektriny zvyšujú na všetkých... celý článok