Ako a kde vybaviť rodný list (nový či stratený)

Roland Regely | rubrika: Článok | 8. 8. 2019
Potrebujete vedieť, čo všetko treba k vybaveniu rodného listu? Vybavujete rodný list pre dieťa? Stratili ste rodný list? V tomto článku sa dozviete všetko podstatné.
Ako a kde vybaviť rodný list (nový či stratený)

Zdroj: Shutterstock

Rodný list je verejná listina, ktorú vydáva matričný úrad pri narodení dieťaťa. Obsahuje údaje ako dátum narodenia, miesto narodenia, meno a priezvisko dieťaťa, údaje o otcovi a o matke dieťaťa. Rodný list dieťaťa sa vybavuje na matrike na mestskom alebo obecnom úrade príslušnom podľa miesta narodenia dieťaťa.

Ako vybaviť rodný list po narodení dieťaťa

Podľa toho, v akom stave sú rodičia dieťaťa, je potrebné vykonať aj úkony k jeho vybaveniu. Štát pri vybavovaní rodného listu rozlišuje štyri rôzne situácie.

Najčastejšie ide o dieťa narodené v platnom manželstve. Vtedy rodný list môže vyzdvihnúť otec dieťaťa ihneď po narodení. Obaja rodičia predložia preukaz totožnosti a sobášny list, meno alebo mená dieťaťa určí matka v pôrodnici a otec dieťaťa ho potvrdí svojím podpisom na matrike.

Druhým prípadom je dieťa narodené slobodnej matke. Rodný list vyzdvihne matka (môže však aj otec), predloží preukaz totožnosti a vyhlásenie o osobnom stave. Ešte pred narodením dieťatka by mal otec dieťaťa priznať otcovstvo. Ak tak neurobí, dieťa automaticky ponesie priezvisko matky.

Treťou možnosťou je dieťa narodené rozvedenej matke. Rodný list v takom prípade vyzdvihne matka dieťaťa. Na nahliadnutie predloží platný preukaz totožnosti a právoplatný rozsudok o rozvode manželstva. Pikoškou je v tomto prípade fakt, že do 300 dní od právoplatného rozsudku o rozvode manželstva musí byť podľa zákona o rodine zapísaný do matriky ako otec dieťaťa manžel matky.

Posledným prípadom je dieťa narodené vdove. Rodný list vyzdvihne matka dieťaťa, na nahliadnutie predloží platný preukaz totožnosti a úmrtný list manžela.

 

Koľko stojí rodný list

Prvý originál rodného listu vám úrady vydajú bezplatne. Ak ste rodný list stratili a žiadete o duplikát, zaplatíte správny poplatok 5 eur. Ak požiadate elektronicky, platíte polovičnú sumu – 2,50 eur.

Ako vybaviť duplikát rodného listu

Originál rodného listu je vydávaný osobne, no požiadať o vydanie duplikátu úradného výpisu z matriky už vydaného úradného výpisu je možné aj elektronicky prostredníctvom služby Žiadosť o vydanie úradného výpisu z matriky.

Budete k tomu pochopiteľne potrebovať občiansky preukaz s čipom, čítačku a elektronický podpis.

Elektronickú žiadosť môže vyplniť a elektronicky odoslať občan, resp. oprávnená osoba. V tomto prípade sa oprávnenou osobou rozumie manžel, manželka, deti, rodič, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec.

O duplikát môžete žiadať aj v iných situáciach. Napríklad pri strate sobášneho listu či úmrtneho listu.

Anketa

Aký je Váš rodinný stav?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+15
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov