Ako a kde vybaviť rodný list (nový či stratený)

Roland Regely | rubrika: Článok | 8. 8. 2019
Potrebujete vedieť, čo všetko treba k vybaveniu rodného listu? Vybavujete rodný list pre dieťa? Stratili ste rodný list? V tomto článku sa dozviete všetko podstatné.
Ako a kde vybaviť rodný list (nový či stratený)

Zdroj: Shutterstock

Rodný list je verejná listina, ktorú vydáva matričný úrad pri narodení dieťaťa. Obsahuje údaje ako dátum narodenia, miesto narodenia, meno a priezvisko dieťaťa, údaje o otcovi a o matke dieťaťa. Rodný list dieťaťa sa vybavuje na matrike na mestskom alebo obecnom úrade príslušnom podľa miesta narodenia dieťaťa.

Ako vybaviť rodný list po narodení dieťaťa

Podľa toho, v akom stave sú rodičia dieťaťa, je potrebné vykonať aj úkony k jeho vybaveniu. Štát pri vybavovaní rodného listu rozlišuje štyri rôzne situácie.

Najčastejšie ide o dieťa narodené v platnom manželstve. Vtedy rodný list môže vyzdvihnúť otec dieťaťa ihneď po narodení. Obaja rodičia predložia preukaz totožnosti a sobášny list, meno alebo mená dieťaťa určí matka v pôrodnici a otec dieťaťa ho potvrdí svojím podpisom na matrike.

Druhým prípadom je dieťa narodené slobodnej matke. Rodný list vyzdvihne matka (môže však aj otec), predloží preukaz totožnosti a vyhlásenie o osobnom stave. Ešte pred narodením dieťatka by mal otec dieťaťa priznať otcovstvo. Ak tak neurobí, dieťa automaticky ponesie priezvisko matky.

Treťou možnosťou je dieťa narodené rozvedenej matke. Rodný list v takom prípade vyzdvihne matka dieťaťa. Na nahliadnutie predloží platný preukaz totožnosti a právoplatný rozsudok o rozvode manželstva. Pikoškou je v tomto prípade fakt, že do 300 dní od právoplatného rozsudku o rozvode manželstva musí byť podľa zákona o rodine zapísaný do matriky ako otec dieťaťa manžel matky.

Posledným prípadom je dieťa narodené vdove. Rodný list vyzdvihne matka dieťaťa, na nahliadnutie predloží platný preukaz totožnosti a úmrtný list manžela.

 

Koľko stojí rodný list

Prvý originál rodného listu vám úrady vydajú bezplatne. Ak ste rodný list stratili a žiadete o duplikát, zaplatíte správny poplatok 5 eur. Ak požiadate elektronicky, platíte polovičnú sumu – 2,50 eur.

Ako vybaviť duplikát rodného listu

Originál rodného listu je vydávaný osobne, no požiadať o vydanie duplikátu úradného výpisu z matriky už vydaného úradného výpisu je možné aj elektronicky prostredníctvom služby Žiadosť o vydanie úradného výpisu z matriky.

Budete k tomu pochopiteľne potrebovať občiansky preukaz s čipom, čítačku a elektronický podpis.

Elektronickú žiadosť môže vyplniť a elektronicky odoslať občan, resp. oprávnená osoba. V tomto prípade sa oprávnenou osobou rozumie manžel, manželka, deti, rodič, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec.

O duplikát môžete žiadať aj v iných situáciach. Napríklad pri strate sobášneho listu či úmrtneho listu.

Anketa

Aký je Váš rodinný stav?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+17
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

30. 5. 2023 | Marek Mittaš

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

Dňa 18. 05. 2023 slovenský parlament prijal stanovisko týkajúce sa zákazu predaja spaľovacích motorov v EÚ. Toto stanovisko je v úplnom rozpore s tým, o čom hlasovala Slovenská republika... celý článok

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

22. 5. 2023 | Daniel Výcha

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

Posledné roky boli plné zmien, a to najmä na trhu. Kým niektorým druhom biznisu zmeny prospeli, mnohé zasiahli negatívne. Tak, ako mnohé firmy na trh vstupovali, zažili sme aj odchody... celý článok

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

10. 5. 2023 | Marek Mittaš

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

Na konci apríla dočasne poverený minister financií, Eduard Heger, predstavil hospodárenie štátu za rok 2022. Na tlačovej besede sa pochválil výnimočne dobrými hospodárskymi výsledkami.... celý článok

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

4. 5. 2023 | Marek Mittaš

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

Od 16. apríla 2023 Nemecko už nevyrába elektrinu z jadrových elektrární. Ukončenie využívania jadrovej energie bolo oznámené už v roku 2011. Aké dôvody stoja za týmto rozhodnutím a... celý článok

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

19. 4. 2023 | Daniel Výcha

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila náš život v mnohých smeroch. Jedným z nich sú rapídne stúpajúce ceny energií, ktoré odštartovala. Od roku 2021 sa ceny elektriny zvyšujú na všetkých... celý článok