Transakčná daň vás dobehne aj v zahraničí. Prídete o čas aj o peniaze

Redakcia | rubrika: Článok | 15. 5. 2025
Transakčná daň na Slovensku sa stala novou výzvou pre podnikateľov, ktorí hľadajú spôsoby, ako jej uniknúť. Presun sídla do zahraničia sa na prvý pohľad javí ako logické riešenie, ale odborníci varujú, že to nie je také jednoduché. Presunom účtu či celej firmy do zahraničia si všetko akurát skomplikujete.
Transakčná daň vás dobehne aj v zahraničí. Prídete o čas aj o peniaze

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Transakčná daň zasiahla slovenské firmy a podnikateľov naplno. Od momentu, keď nadobudla účinnosť, ubehlo len niekoľko týždňov, no už teraz mnohí zvažujú, ako by sa tejto novej finančnej povinnosti mohli vyhnúť. Jednou z najčastejšie skloňovaných možností je presun účtov či celého sídla firmy do zahraničia. Hoci to na prvý pohľad pôsobí ako racionálne riešenie, odborníci upozorňujú, že ide o ilúziu úniku.

Presťahovať firmu nestačí

Partnerka poradenskej skupiny ATLAS GROUP Ina Kováčová Bečková vysvetľuje, že rozhodnutie premiestniť sídlo spoločnosti mimo Slovenska neznamená automaticky oslobodenie sa od slovenskej daňovej povinnosti. Kľúčovým faktorom nie je adresa sídla, ale to, kde firma reálne podniká. „Ak teda spoločnosť či živnostník budú aj naďalej podnikať na Slovensku, dane vrátane transakčnej dane, budú musieť platiť aj na Slovensku,“ vysvetľuje odborníčka.

Rozhodujúcim kritériom je tzv. stála prevádzkareň, čo znamená, že podnikateľská činnosť musí byť v zahraničí vykonávaná minimálne šesť mesiacov, inak sa firma nezbaví daňových povinností doma. V praxi to znamená, že podnikateľ musí podávať daňové priznanie nielen v štáte, kde má nové sídlo, ale aj na Slovensku.

„Revolutka“ vás nezachráni, naopak

Ďalšou stratégiou, ktorú niektorí podnikatelia zvažujú, je otvorenie zahraničného bankového účtu alebo využívanie služieb ako Revolut či PayPal. Ani táto možnosť im však nezaručí únik od dane. Podľa slov Iny Kováčovej Bečkovej „ak by podnikateľ platil z týchto účtov, nijako by si nepomohol. Práve naopak. Okrem platenia transakčnej dane v rovnakej výške by na neho boli prenesené aj ďalšie povinnosti, ktoré inak robí banka. Pretože z podnikateľa, ktorý je daňou zaťažený, sa stáva aj platiteľ dane. Teda ten, ktorý mesačne odvádza daň štátu a plní ďalšie oznamovacie povinnosti či povinnosti vedenia záznamov, čo mu prinesie administratívu navyše.“

V snahe vyhnúť sa daňovej záťaži niektorí podnikatelia zvažujú aj prechod na alternatívne formy platieb – konkrétne virtuálne meny či kryptoaktíva. V tejto oblasti zatiaľ skutočne existuje priestor, kde transakčná daň neplatí, no len za určitých podmienok. „Keď však podnikateľ za nákup kryptoaktív zaplatí z firemného účtu, za odchádzajúcu platbu mu bude strhnutá transakčná daň,“ upozorňuje Kováčová Bečková. Navyše poukazuje na to, že hoci virtuálne meny nepodliehajú aktuálne tejto dani, ich praktické využitie na Slovensku je stále veľmi obmedzené, čo znižuje ich reálnu efektivitu pri obchádzaní daňového systému.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Digitálni nomádi a daňová rezidencia: Kde vlastne platíte dane, ak pracujete v zahraničí?

14. 5. 2025 | Redakcia

Digitálni nomádi a daňová rezidencia: Kde vlastne platíte dane, ak pracujete v zahraničí?

Slováci čoraz častejšie hľadajú príležitosti za hranicami, no s tým prichádzajú aj nové výzvy, najmä v oblasti daní. Ako sa vysporiadať s daňovými povinnosťami, keď žijete či pracujete... celý článok

Daň z nehnuteľnosti by sa mohla strojnásobiť, majitelia by zaplatili až stovky eur

6. 5. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z nehnuteľnosti by sa mohla strojnásobiť, majitelia by zaplatili až stovky eur

Majitelia viacerých bytov či domov by sa mali pripraviť na vyššie dane z nehnuteľností, ktoré by mohli zasiahnuť ich peňaženky. Minister financií Ladislav Kamenický oznámil, že zmeny... celý článok

Štát oslobodí od transakčnej dane ľudí, ktorí ju platia nula eur

2. 5. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát oslobodí od transakčnej dane ľudí, ktorí ju platia nula eur

Slovenská vláda čelí výzve, ako vybalansovať rozpočet, a transakčná daň sa stala jedným z kľúčových nástrojov. Ale ako sa táto daň dotkne drobných podnikateľov? Strana Hlas-SD pod vedením... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok