Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje na obrovský podvod, ktorý cieli aj na Slovákov a ponúka im na predaj falošné lieky. Väčšinou ide o tzv. lifestylové lieky na podporu chudnutia či anabolické steroidy. ŠÚKL však upozorňuje, že tieto preparáty nielenže nespĺňajú kvalitatívne štandardy, niektoré môžu obsahovať aj jed na krysy či iné nebezpečné látky.
Pozor na „fejky“ liekov
Medzinárodná operácia Pangea XVII, ktorú v júli koordinoval INTERPOL za účasti vyše 90 krajín sveta vrátane Slovenska, odhalila alarmujúci trend na čiernom trhu s liekmi. Polícia a kontrolné orgány počas nej zadržali viac ako 50 miliónov dávok nelegálnych prípravkov v celkovej hodnote 65 miliónov dolárov a poukázali na prudký nárast dopytu po tzv. „lifestylových“ liekoch, ako sú tabletky na erekciu, chudnutie či anabolické steroidy, ktoré ľudia nakupujú na internete mimo legálneho predaja.
Podľa výsledkov operácie patria medzi najčastejšie zachytené falzifikáty lieky ovplyvňujúce nervový systém – od psychostimulantov cez lieky proti úzkosti až po lieky na vážne neurologické ochorenia, ako napríklad Parkinsonova choroba.
Okrem toho polícia zhabala množstvo nelegálnych „lifestylových“ produktov, vrátane doplnkov stravy a bylinných prípravkov, ktoré sľubujú zázračné účinky, no ich bezpečnosť nie je nijako garantovaná.
Mimoriadnu pozornosť si zaslúži rastúci výskyt falšovaných injekcií a tabletiek s účinnou látkou semaglutid, určenou na liečbu cukrovky 2. typu, ktorú obchodníci propagujú na sociálnych sieťach ako prostriedok na rýchle zníženie telesnej hmotnosti. Tieto prípravky sa predávajú mimo schválených indikácií a šíria sa cez nelegálne online kanály, čo je podľa odborníkov nebezpečné a neetické.
Pozor na jedovaté a nebezpečné napodobeniny
Štátny ústav pre kontrolu liečiv zároveň upozornil na ďalší nebezpečný trend – peptidové doplnky ako BPC-157, ipamorelín či melanotan. Tieto látky sa tvária ako prostriedky na zlepšenie výzoru, opálenia či výkonnosti, avšak ich účinky a bezpečnosť nie sú klinicky overené a v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, nie sú vôbec registrované.
„Falšované lieky môžu obsahovať nebezpečné látky ako jedy na potkany, cement, ťažké kovy, nemrznúce zmesi alebo farby na steny, ktoré sú nebezpečné pre zdravie. Užívaním falšovaných liekov môže dôjsť k predávkovaniu alebo zhoršeniu zdravotného stavu,“ varuje ŠÚKL.
Rovnako znepokojujúci je podľa ústavu narastajúci vplyv sociálnych sietí a online platforiem, ktoré uľahčujú šírenie týchto nelegálnych a falšovaných produktov. „Nákupom a následným užívaním liekov z nelegálnych zdrojov pacienti riskujú svoje zdravie a podporujú kriminálnu činnosť,“ varoval riaditeľ ŠÚKL Roman Dorčík.
Ako si overiť legitímnu lekáreň
ŠÚKL preto apeluje na pacientov, aby nepodliehali neovereným reklamám a boli obzvlášť opatrní, ak internetové stránky ponúkajú „zázračné“ tabletky na chudnutie, omladenie alebo zvýšenie výkonu. Lieky by mali užívať výhradne na odporúčanie lekára alebo lekárnika a nakupovať ich iba v registrovaných lekárňach.
Cez internet je na Slovensku legálne možné zakúpiť len voľnopredajné lieky registrované v SR a nie viazané na predpis. Zoznam všetkých slovenských lekární, ktoré majú povolenie prevádzkovať internetový výdaj, sa nachádza na webovej stránke ŠÚKL. Každá oficiálna lekáreň musí mať na svojej stránke umiestnené zelené bezpečnostné logo, ktoré po kliknutí presmeruje používateľa na zoznam registrovaných lekární, čím si zákazník môže overiť, že nakupuje u spoľahlivého predajcu.
ŠÚKLIvana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.