Kalkulačka: Výpočet PN a nemocenskej dávky 2023

Dávka nemocenské alebo takzvaná péenka je dávka zo sociálneho poistenia. Podmienkou teda je existencia nemocenského poistenia v deň vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) pre zamestnancov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) aj dobrovoľne nemocensky poistené osoby (DNPO).

Výpočet PN a nemocenskej dávky 2023

dní

Pomohla vám táto kalkulačka?

ÁnoNie

Ďalšie kalkulačky

Kedy sa vypláca nemocenská dávka?

Nemocenská dávka sa do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý pacientovi nemocenská dávka patrí.

Kto má nárok na vyplácanie nemocenskej dávky?

Každý, kto splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v ochrannej lehote. Súčasne nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca alebo je uznaný za práceneschopného, má nárok na ošetrovné, poberá materské.

Ako sa počíta výška nemocenskej dávky?

Samotná výška nemocenskej dávky záleží od vášho príjmu. Ak si ju chcete orientačne vypočítať, najlepšie je použiť kalkulačku na výpočet nemocenskej dávky.

Má na nemocenskú dávku nárok aj živnostník?

Má, ak si pravidelne platí nemocenské poistenie.

Kedy má szčo nárok na nemocenské dávky?

Od prvého dňa PNKy. A to v prípade, ak spĺňa zákonom stanovené podmienky: lekár vás musí uznať za dočasne PN, musíte mať platné nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote po jeho zániku, počas PN nesmiete poberať materské, musíte mať zaplatené poistné nemocenského poistenia v riadnej výške a včas, pričom sa toleruje suma dlžného poistenia nižšia ako 5 €.

Kto platí počas PN zdravotné poistenie?

SZČO (živnostník), ktorý je dočasne PN alebo je na OČR-ke nemusí počas tejto doby platiť odvody do Sociálnej, ani do zdravotnej poisťovne.

Aká je výška PN počas riziskového tehotestva?

Počas rizikového tehotenstva, má žena rovnaký nárok na sociálne dávky ako pri dočasnej práceneschopnosti z iných dôvodov. Nárok na náhradu príjmu, ako aj nárok na nemocenské, si poistenkyňa uplatňuje prostredníctvom tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktoré vystaví práceneschopnej žene ošetrujúci lekár alebo gynekológ.

Aká je maximálna dĺžka vyplácania nemocenskej?

Podľa zákona môže trvať vyplácanie nemocenskej najviac 52 týždňov. Je možné však využiť iné možnosti ako napríklad požiadať o invalidný dôchodok, dať v práci výpoveď a poberať dávky v nezamestnanosti alebo si v prípade splnenia podmienok nárokovať na dávku v hmotnej núdzi.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Súvisiace články na téma nemocenská, nemocenské dávky, nemocenské poistenie, pn, pobyt v nemocnici, sociálna poisťovňa, výpočet nemocenskej

Ste dlžníkom Sociálnej poisťovne? Od februára máte šancu na odpustenie penále

31. 1. 2023 | Daniel Výcha

Ste dlžníkom Sociálnej poisťovne? Od februára máte šancu na odpustenie penále

Národná rada SR schválila novelu zákona o sociálnom poistení, vďaka ktorej bude Sociálna poisťovňa odpúšťať penále za nedoplatky. Zmena zákona nadobúda účinnosť 1. februára 2023 a bude trvať viac ako pol roka. V tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie o odpúšťaní penále za omeškanie platby poistného, ktoré je známe aj ako generálny pardon.

Optimalizácia siete nemocníc je tu: Ostane nemocnica vo vašom meste?

13. 1. 2023 | Redakcia

Optimalizácia siete nemocníc je tu: Ostane nemocnica vo vašom meste?

Koncom roka 2022 zverejnilo ministerstvo zdravotníctva prvú čiastkovú fázu reformy nemocničnej siete. Na základe nej sa budú nemocnice deliť do piatich úrovní, pričom piata úroveň je najvyššia a prvá najnižšia. Aké zmeny môžeme očakávať a kedy?

Veľké zmeny v predčasných dôchodkoch: Komu sa oplatí tento rok a kto si prilepší, keď počká?

24. 10. 2022 | Redakcia

Veľké zmeny v predčasných dôchodkoch: Komu sa oplatí tento rok a kto si prilepší, keď počká?

S príchodom novembra 2022 vstupujú do platnosti prvé zmeny, ktoré vyplývajú z veľkej dôchodkovej reformy. Novela zákona mení viaceré aspekty slovenského dôchodkového systému. Rodičovský bonus, zvyšovanie penzií alebo príspevky do II. piliera sa zavádzajú až od 1. 1. 2023. Avšak podmienky odchodu do predčasného dôchodku sa menia už 1. 11. 2022. Kto by sa mal so žiadosťou do Sociálnej poisťovne poponáhľať?

S výškou dôchodku sú Slováci nespokojní. Staráme sa oň však menej ako naši susedia

3. 10. 2022 | Marek Mittaš | 1 komentár

S výškou dôchodku sú Slováci nespokojní. Staráme sa oň však menej ako naši susedia

Mnoho Slovákov sa teší do dôchodku, no keď im príde prvá penzia, sen o oddychu sa im okamžite rozplynie. Pochopia, že ak chcú v starobe žiť a nie živoriť, bude potrebné si privyrobiť. Ľudia ktorí na svoj dôchodok totiž myslia neskoro, ho nikdy vlastne mať nemusia. A Slováci sú toho (žiaľ) jasným príkladom.

Stačí Slovákom dôchodok? Toto sú (smutné) fakty

29. 9. 2022 | Redakcia

Stačí Slovákom dôchodok? Toto sú (smutné) fakty

Odchod do dôchodku znamená pre človeka veľké zmeny. Najčastejšie spomínanou je zníženie príjmu, keď sa pracujúci človek musí rozlúčiť so mzdou a zvyknúť si na dôchodok. Netreba zabúdať ani na odchod od kolegov alebo pocit nedostatočnej sebarealizácie. Mnohí slovenskí dôchodcovia preto využívajú možnosť práce popri penzii.

Otec na materskej: Čo všetko potrebujete vedieť?

13. 9. 2022 | Redakcia

Otec na materskej: Čo všetko potrebujete vedieť?

Po narodení dieťaťa sa najčastejšie stretnete s tradičným scenárom. Matka ide na materskú, aby sa starala o nový prírastok do rodiny. Muž zostáva v práci a zabezpečuje príjem. Avšak stále viac rodičov sa rozhodne pre výmenu úloh. Ocitli ste sa aj vy v situácii, kedy by sa viac oplatilo, aby matka pracovala a otec išiel na „materskú“? Tu nájdete všetky potrebné informácie.

Práca v zahraničí po pandémii: Vracajú sa staré pravidlá

11. 8. 2022 | Daniel Výcha

Práca v zahraničí po pandémii: Vracajú sa staré pravidlá

Obmedzenie cestovania zamerané na zmiernenie pandémie koronavírusu už nie je platné. Po zhruba dvoch rokoch môžeme povedať, že pohyb cez hranice, či už za zážitkami, oddychom, alebo prácou, sa vrátil do pôvodného stavu. Vďaka tomu od 1. júla 2022 Sociálna poisťovňa opäť prešla k pravidlám koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia, ktoré platili pred pandémiou.

Nezamestnaní si od júla prilepšili: Koľko dostanete po novom?

6. 7. 2022 | Daniel Výcha | 1 komentár

Nezamestnaní si od júla prilepšili: Koľko dostanete po novom?

Výpadok pravidelného príjmu je nepríjemnou situáciou. Človek, ktorý sa v nej ocitne, musí často vyčerpať všetky svoje finančné rezervy, ak nejaké vôbec má. Aby si nezamestnaní dokázali udržať aspoň nejakú životnú úroveň, Sociálna poisťovňa im môže vyplácať dávku v nezamestnanosti. V tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o podpore v nezamestnanosti, vrátane zmien od júla 2022.

Odvody živnostníkov od 1. júla 2022: Čo sa mení?

16. 6. 2022 | Redakcia

Odvody živnostníkov od 1. júla 2022: Čo sa mení?

Začiatok júla je pre mnohých živnostníkov spojený so zmenami v platení odvodov. Do 1. 7. 2022 má Sociálna poisťovňa čas spracovať údaje z podaných daňových priznaní za posledné zdaňovacie obdobie a vyvodiť z nich úpravy, ktoré sa budú týkať jednotlivých živnostníkov. V tomto článku nájdete všetky informácie o odvodoch, ktoré potrebujete vedieť k 1. júlu 2022.

Veľké zmeny v nemocenskom, materskom a pri PN od 1. júna 2022

1. 6. 2022 | Marek Mittaš

Veľké zmeny v nemocenskom, materskom a pri PN od 1. júna 2022

Od prvého júna 2022 vstúpili do platnosti mnohé zmeny, ktoré ohlásila Sociálna poisťovňa. Pozreli sme sa na ne pod lupou, aby ste vedeli, na čo máte od prvého júna nárok. Novinky sa týkajú hlavne rodičov a ochrannej lehoty tehotných. Rovnako sa zmeny dotknú aj posunu splatnosti poistného pri krízových životných situáciách živnostníkov a mení sa aj systém evidencie práceneschopnosti. Zmeny by mali priniesť viac pozitív a menej byrokracie.

Elektronický účet Sociálnej poisťovne: Na čo slúži?

27. 5. 2022 | Redakcia

Elektronický účet Sociálnej poisťovne: Na čo slúži?

Snaha Sociálnej poisťovne o presun poskytovaných služieb do online priestoru začala už dávnejšie, keď sa na jej portáli e-Služby objavil prístup k aplikácii Individuálny účet poistenca. Po prihlásení ste si tak mohli pozrieť stav vášho účtu – údaje o vymeriavacích základoch, obdobiach dôchodkového poistenia a mzdových bodoch. Elektronizácia služieb pokračuje a Sociálna poisťovňa vďaka tomu predstavila aplikáciu Elektronický účet poistenca.

Aká bude suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

17. 5. 2022 | Daniel Výcha | 2 komentáre

Aká bude  suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Vysoká inflácia a rýchly rast cien sú dva hlavné dôvody, prečo sa v roku 2022 trinásty dôchodok vyplatí v predstihu. Zdražovanie, ktoré zasiahlo veľkú časť tovaru aj služieb, má najvýraznejší dopad práve na ľudí odkázaných na dôchodky. V snahe pomôcť tejto zraniteľnej skupine občanov vláda schválila predčasné vyplatenie 13. dôchodkov. Kedy bude Sociálna poisťovňa rozosielať peniaze a akú výšku príspevku môžete očakávať?

Tehotenské v roku 2022. Koľko dostanete?

2. 5. 2022 | Redakcia

Tehotenské v roku 2022. Koľko dostanete?

1. apríla 2021 sa medzi nemocenské dávky vyplácané Sociálnou poisťovňou pridalo tehotenské. Ako samotný názov naznačuje, jeho cieľom je finančne podporiť budúce mamičky. S tehotenstvom pribúdajú viaceré náklady, ktoré vám má táto dávka pokryť. V článku sa dočítate, kedy získavate nárok na tehotenské, ako ho uplatniť alebo ako si vypočítať jeho výšku.

Noví živnostníci a odvodová povinnosť v roku 2022

20. 4. 2022 | Redakcia

Noví živnostníci a odvodová povinnosť v roku 2022

Založili ste si v priebehu posledného roka živnosť a máte zmätok v tom, odkedy vám vzniká povinnosť platiť odvody? V tomto článku nájdete všetky informácie, ktoré noví živnostníci potrebujú k správnemu plateniu odvodov. Čítajte ďalej a dozviete sa, odkedy vám táto povinnosť vzniká alebo presný postup, ako si výšku odvodov vypočítať.

PN zamestnanca v roku 2022: Ako je to s náhradou príjmu?

3. 3. 2022 | Redakcia | 1 komentár

PN zamestnanca v roku 2022: Ako je to s náhradou príjmu?

Práceneschopnosť je stav, ktorý je nepríjemný z viacerých dôvodov. Jednak sa často spája so zdravotnými problémami, komplikácie vie ale urobiť aj oslabenie finančného príjmu. Našťastie, práceneschopný (PN) zamestnanec má pri splnení určitých podmienok nárok na aspoň čiastočnú náhradu príjmu. Aké sú tieto podmienky, do akej výšky vám bude príjem nahrádzaný a od koho tieto peniaze dostanete?

Nové pravidlá izolácie a karantény + čo hrozí, ak ich porušíte?

31. 1. 2022 | Barbora Magočová

Nové pravidlá izolácie a karantény + čo hrozí, ak ich porušíte?

Na Slovensko sa valí nová vlna infekcií COVID-19. Podľa dostupných informácií nakazí variant omikron oveľa viac ľudí, ako predchádzajúce mutácie. Ako sa skracuje karanténa a čo riskujete za jej nedodržanie?

Valorizácia a minimálny dôchodok? Štát vypláca penzistovi pre neho výhodnejší dôchodok

21. 1. 2022 | Redakcia

Valorizácia a minimálny dôchodok? Štát vypláca penzistovi pre neho výhodnejší dôchodok

Pri každoročnej valorizácii (zvyšovaní) minimálnych dôchodkov platia osobitné pravidlá. Sociálna poisťovňa nezvyšuje minimálny dôchodok, ktorý penzista poberá, ale pôvodný dôchodok, ktorý dôchodcovi zvýšila na úroveň minimálneho už pri jeho priznávaní.

Dávky či dôchodky: Pozrite si, čo všetko sa mení v sociálnom poistení od roku 2022

30. 12. 2021 | Redakcia

Dávky či dôchodky: Pozrite si, čo všetko sa mení v sociálnom poistení od roku 2022

Od 1. januára 2022 nastanú v oblasti sociálneho poistenia viaceré zmeny. Sociálna poisťovňa pripravila pre verejnosť prehľad týchto zmien a noviniek.

Dlhšia ochranná lehota či ePN. Pozrite si, aké zmeny chystá rezort práce

9. 11. 2021 | Redakcia

Dlhšia ochranná lehota či ePN. Pozrite si, aké zmeny chystá rezort práce

Ministerstvo práce pripravilo upravený zákon o sociálnom poistení. Novela, ktorú schválila vláda, prináša viaceré dôležité zmeny, týkajúce sa ochrannej lehoty pre tehotné ženy, ktorú sme predlžili až na šesť mesiacov, zavedenia elektronickej PN, ale venujú sa aj úprave československých dôchodkov, či súčasného poberania dôchodku a dočasnej práceneschopnosti (DPN).

Grid karty v Sociálnej poisťovni končia. Ako sa bude prihlasovať do e-Služieb? (otázky a odpovede)

12. 10. 2021 | Redakcia | 1 komentár

Grid karty v Sociálnej poisťovni končia. Ako sa bude prihlasovať do e-Služieb? (otázky a odpovede)

Grid karty sa pre prihlásenie už v budúcom roku nebudú používať. Ide o starší bezpečnostný prvok, ktorý je na ústupe a nezodpovedá moderným štandardom pre ochranu osobných údajov. Sociálna poisťovňa odpovedá na najčastejšie otázky a odpovede k prechodu na nové prihlasovanie do e-Služieb.

Stránka 1/12

Predchádzajúci

1

Výpočet čistej mzdy 2023

Rozšírená verzia kalkulačky

Ďalšie kalkulačky