Daňové priznanie 2019 ľavou zadnou

Redakcia | rubrika: Článok | 6. 2. 2019
Podávate daňové priznanie prvýkrát a neviete ako na to? Prečítajte si kto, kedy a ako podáva daňové priznanie z príjmov za rok 2018.
Daňové priznanie 2019 ľavou zadnou

Zdroj: Shutterstock

Kto podáva daňové priznanie

Svoje príjmy musí priznať každý, kto v predchádzajúcom roku zarobil aspoň polovicu ročného nezdaniteľného minima, respektíve ak ročný príjem presiahol sumu 1 915,01 eur. Ľudia, ktorí mali príjem len z jedného zamestnania majú výhodu v tom, že daňové priznanie za nich podáva zamestnávateľ. Avšak, musia o to požiadať do 15. februára, ale väčšinou to je zamestnancom oznámené už v priebehu januára.

Väčšinou je posledný deň podania daňového priznania dátum 31. marca. Tento rok to však neplatí, pretože tento deň vychádza na nedeľu. Tým pádom sa posledný termín posúva na 1. apríl 2019. Do tohto dátumu musí byť daňové priznanie podané buď osobne, odoslané poštou alebo elektronicky. V prípade poslania daňového priznania poštou rozhoduje o dodržaní termínu pečiatka s dátumom na obálke. Do tohto dátumu musí byť zaplatená aj daň.

V prípade nedodržania posledného termínu hrozí pokuta a to minimálne 33,19 eur. Zákon umožňuje aj odložiť si termín podania daňového priznania až do konca júna. V prípade príjmov zo zahraničia až do konca septembra. Odloženie je však potrebné daňovému úradu oznámiť. Potom je potrebné do uvedeného dátumu odloženia podať daňové priznanie a rovnako aj zaplatiť daň.

Ako vyplniť daňové priznanie

Ak ste mali v roku 2018 príjmy okrem zamestnania aj z podnikania, prípadne prenájmu, musíte vypĺňať daňové priznanie typ B.

Ak ste mali príjmy len zo závislej činnosti, čiže zo zamestnania, podávate daňové priznanie typ A. Samozrejme, ak ho za vás nepodáva zamestnávateľ.

Všetky potrebné daňové formuláre si môžete stiahnuť TU.

 

Kedy a ako sa podáva daňové priznanie 2019

Zdroj: shutterstock

Daňové bonusy

Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť vždy len jeden z rodičov. V prípade zamestnancov sa to väčšinou robí mesačne počas roka. Odpočítava sa rovno z dane za každý kalendárny mesiac. Za rok 2018 je jeho výška 21,56 eur na každé vyživované dieťa, na ktoré si rodič daňový bonus uplatňuje. Ak si zamestnanec bonus neuplatňoval priebežne počas roka, môže tak urobiť v daňovom priznaní.

Ďalším daňovým zvýhodnením je aj odpočítanie z daňového základu na manželku, ktorá je nezamestnaná alebo mala nízky príjem. Výška tohto bonusu je rovnaká ako nezdaniteľná časť na daňovníka, čiže maximálne 3 830,02 eur. Od tejto sumy sa však odpočítavajú jej celkové príjmy, náhrada príjmu počas práceneschopnosti manželky, materská alebo dávky v nezamestnanosti.

Novinkou v kategórii daňových bonusov je daňový bonus na hypotéku pre mladých. Zmena spočíva v tom, že namiesto zníženia úroku na takejto hypotéke, si môžete uplatniť daňový bonus zo zaplatených úrokov. Uplatňovať si ho môžete po dobu 5 rokov od uzavretia zmluvy hypotekárneho úveru.

Termíny

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti a cestnú daň by ste už mali mať vyriešenú, pretože posledný termín bol 31. januára 2019. Pozrieme sa však na kompletný daňový kalendár na rok 2019.

Študenti, dôchodcovia a dohodári

Študentské brigády a sezónne práce sú už dávno za nami a niektorých brigádnikov čaká aj daňové priznanie. Musia ho podať v prípade, že zarobili viac ako 1 915,01 eur. Ak aj mal študent príjem pod touto hranicou, mohlo by byť pre neho výhodné napriek tomu podať daňové priznanie.

Ak totiž zamestnávateľ strhával preddavky na daň, môže požiadať o ich vrátenie uplatnením nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. To isté platí aj pre študentov, ktorí brigádovali v zahraničí. Všetko dôležité nájdete v našich článkoch o študentských brigádach a vrátení dane.

V prípade aktívnych dôchodcov, ktorí ešte popri poberaní dôchodku aj pracujú, existuje niekoľko možností. Uplatniť si však nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka môžu len penzisti, ktorí poberajú starobný a predčasný starobný dôchodok, prípadne poberatelia vyrovnávacieho príplatku.

Špecifickou kategóriou je aj daňové priznanie dohodárov. Príjmy z práce na základe dohody tak predstavujú pre daňovníka príjem zo závislej činnosti, ktorý sa uvádza v daňovom priznaní k dani z príjmov.

Preplatok na dani

Môže nastať situácia, že vám vznikne aj preplatok na dani. V takom prípade o preplatok môžete požiadať prostredníctvom ročného zúčtovania alebo priamo v daňovom priznaní. Zamestnancom ho preplatí zamestnávateľ v nasledujúcej mesačnej mzde. Daňovníci, ktorí o preplatok požiadali v daňovom priznaní ho dostanú do 40 dní od vzniku preplatku. Treba si však dať pozor, aby nenastala aj opačná situácia, ktorá zapríčiní, že budete daňovým dlžníkom.

Anketa

Akým spôsobom podávate daňové priznanie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Aké staré daňové dlhy možno ešte vymáhať?

14. 9. 2023 | Barbora Magočová

Aké staré daňové dlhy možno ešte vymáhať?

Ozval sa vám správca dane a hrozí, že budete musieť vyrovnať podlžnosti, o ktorých ste ani nevedeli alebo ste na ne dávno zabudli? Ktoré staršie daňové povinnosti ešte musíte plniť?... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Novela zákona o DPH: Čo by mala priniesť a kedy nadobudne platnosť?

30. 8. 2023 | Marek Mittaš

Novela zákona o DPH: Čo by mala priniesť a kedy nadobudne platnosť?

Zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH bude podliehať doplneniu a zmenám. Ministerstvo financií spustilo medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu novely tohto zákona. V článku nájdete niektoré... celý článok

Daň za psa: Na čo si dať pozor a kedy je šanca získať oslobodenie?

15. 8. 2023 | Barbora Magočová

Daň za psa: Na čo si dať pozor a kedy je šanca získať oslobodenie?

S vlastníctvom psíka sa spájajú nemalé náklady. Okrem kŕmenia či povinných očkovaní treba myslieť aj na peňažné povinnosti voči obci. Aká je daň za psa v najväčších slovenských mestách?... celý článok

Študentské brigády: Ako si ušetriť na odvodoch a daňach

6. 7. 2023 | Daniel Výcha

Študentské brigády: Ako si ušetriť na odvodoch a daňach

Okrem zábavy a dovoleniek si mnohí študenti hľadajú aj produktívnejšie spôsoby, ako využiť letné prázdniny. Preto si hľadajú brigády, na ktoré počas školského roka nemajú čas. V tomto... celý článok