Rockefeller: Syn podvodníka, ktorý zmenil Ameriku. A zarobil viac než Musk

Natália Stašíková | rubrika: Článok | 11. 7. 2025
John D. Rockefeller nevyrastal v privilegovanom prostredí, no napriek tomu sa stal jedným z najbohatších mužov histórie. Ako syn podvodníka, ktorý žil dvojitý život, sa musel vysporiadať s neľahkým detstvom. Jeho cesta k úspechu začala v skromných podmienkach, keď už ako mladý chlapec predával kamene a cukríky. V osemnástich rokoch už riadil financie vo firme, a tým si otvoril dvere do sveta podnikania. Ako sa mu podarilo premeniť pôžičku od otca na impérium, ktoré ovládlo americký ropný trh?
Rockefeller: Syn podvodníka, ktorý zmenil Ameriku. A zarobil viac než Musk
John D. Rockefeller a jeho syn John D. Rockefeller mladší.
Zdroj: DALL·E/IvanaS, Rockefeller University

John D. Rockefeller nevyrastal v bohatstve ani v stabilnej rodine. Jeho otec bol podvodník s viacerými identitami a rodinami. Napriek tomu sa Rockefeller vypracoval na jedného z najbohatších mužov histórie a ovládol americký ropný trh. Jeho posledný vnuk, David Rockefeller, zomrel v roku 2017 vo veku 101 rokov.

Syn podvodníka

John Davison Rockefeller sa narodil 8. júla 1839 v Richforde, New York. Jeho otec William „Devil Bill“ Rockefeller bol podomový obchodník s falošnými liečivami – predával elixíry bez účinku a zarábal aj úžerou. Viedol dvojitý život, súbežne žil s dvoma ženami, s jednou mal nemanželské deti. Bol obvinený zo znásilnenia, neskôr zmenil identitu a rodinu opustil bez rozvodu.

V roku 1853 sa Rockefellerovci presťahovali do Clevelandu v štáte Ohio. John navštevoval Central High School a následne obchodnú školu Folsom’s Commercial College, kde sa vyučil účtovníctvu – základ, na ktorom neskôr postavil celé podnikanie.

Účtovník s víziou

John bol však odmalička iný – zatiaľ čo jeho otec cestoval a míňal peniaze, on si každú mincu zapisoval. V trinástich predával kamene susedom, choval morky, predával cukríky a robil drobné práce pre susedov.

V šestnástich nastúpil ako pomocník účtovníka vo firme Hewitt & Tuttle, kde zarábal 50 centov denne. Už v osemnástich riadil financie vo firme. Podľa knihy Rich is a Religionbol jeho cieľ jasný - zarobiť 100-tisíc dolárov a dožiť sa stovky. To druhé mu ušlo len o kúsok – zomrel ako 97-ročný.

Prvá firma, prvý úver – od otca, za úrok

Síce svojho otca považoval za podvodníka, práve vďaka nemu začal svoju podnikateľskú cestu. Otec William zohral v jeho živote kľúčovú úlohu v roku 1859, keď synovi poskytol pôžičku vo výške 1000 dolárov s úrokom 10 %, čím mu umožnil rozbehnúť podnikanie spolu so svojím spolužiakom Mauricom B. Clarkom.

Dvojica zozbierala 4-tisíc dolárov a pustila sa do distribúcie potravín. No postupne začal investovať do ropných rafinérií. V tom čase ropa ešte nebola globálnou komoditou, ale slúžila predovšetkým na výrobu lampového oleja.

Len 24-ročný Rockefeller si však veľmi rýchlo uvedomil, že kľúčom k úspechu bude ovládnuť spracovanie a prepravu ropy, čo mu umožní získať kontrolu nad celým trhom. „V tom období nikto nevedel, aký osud čaká túto novú surovinu nazývanú ropa – či pôjde o ďalšiu zlatú horúčku. Preto ceny ropy zažívali obrovské výkyvy, a tak sa v roku 1861 cena za barel pohybovala medzi 10 centami a 10 dolármi,“ uvádza Rainer Ziterlamm v článku pre americký Forbes.

Za štyri mesiace odkúpil 22 z 26 konkurentov

V tej dobe neboli zriadenie a prevádzka ropného vrtu náročné ani mimoriadne drahé – stálo to približne tisíc dolárov. Takéto prostredie pritiahlo množstvo špekulantov, ktorí často siahali po nádeji na rýchly zárobok.

Spisovateľ Lawrence Wright vo svojej knihe God Save Texas opisuje príbehy ľudí, ktorí bez akéhokoľvek reálneho základu, len na základe predstáv a čísel, zarobili obrovské peniaze.

Mnohí z prvých ropných podnikateľov s peniazmi zaobchádzali ľahkovážne, no Rockefeller bol iný. Nezvyšoval náklady zbytočne a každý dolár investoval veľmi premyslene. Veril v budúcnosť ropného biznisu natoľko, že v roku 1863 postavil rafinériu v Clevelande a následne vyplatil svojim spoločníkom, Clarkovi a jeho bratom, vysokú sumu 72-tisíc dolárov, aby získal plnú kontrolu nad firmou. Neskôr sám priznal, že to bol najlepší obchod jeho života.

Založenie Standard Oil a prvé veľké úspechy

Toto bol začiatok vytvorenia jedného z prvých veľkých korporátnych gigantoch – spoločnosti Standard Oil, ktorú v roku 1870 založil spolu so svojím bratom Williamom Jr. a podnikateľom Henrym Fraglerom. O desať rokov neskôr sa Rockefeller stal milionárom.

Jeho tvrdé a často nekompromisné metódy rýchlo likvidovali konkurenciu – len za štyri mesiace roku 1872 sa pod krídla Standard Oil dostalo 22 z 26 konkurenčných firiem. Na druhej strane, jeho snaha o maximálnu efektivitu priniesla množstvo nových využití ropy a umožnila sprístupniť ropné produkty širokej verejnosti.

Koncom 70. rokov už Rockefellerova spoločnosť ovládala až 90 % trhu s ropou v USA – od ťažby cez spracovanie až po distribúciu. A to bol len začiatok jeho impéria.

Novinárka, ktorá zmenila dejiny

V druhej polovici 70. rokov 19. storočia sa Rockefellerovi narodil prvý syn, John D. Rockefeller mladší, ktorý sa v roku 1897 pripojil k otcovej firme. V tom čase bola spoločnosť Standard Oil na vrchole svojej moci, no zároveň najviac nenávidenou firmou v USA.

Okrem toho, že Standard Oil od začiatku používala nekalé praktiky, ako tajné dohody s železničnými spoločnosťami na znevýhodňovanie alebo likvidovanie konkurencie, verejnosť začala čoraz viac kritizovať jej neustále obchádzanie zákonov a premeny, ktorými sa snažila vyhnúť vládnym reguláciám.

Rockefeller nikdy neskrýval, že chce mať úplnú kontrolu nad americkým ropným trhom. Na začiatku 20. storočia sa však stretol s viacerými prekážkami. Okrem štátnych regulácií, ktoré dokázal zatiaľ obísť, musel čeliť aj novej konkurencii doma i v zahraničí. V roku 1901 bolo v Texase objavené obrovské ložisko Spindletop, ktoré už v prvý deň vyprodukovalo viac ropy než všetky ostatné americké zdroje spolu.

Podľa spisovateľa Wrighta obyvatelia Texasu odmietali akúkoľvek kontrolu z vonku, najmä zo strany Standard Oil. Najväčšie problémy Rockefellerovej firme však spôsobila investigatívna novinárka Ida Tarbell, ktorá pochádzala z oblasti pensylvánskych ropných vrtov a rozmetala praktiky Standard Oil faktami.

Tarbellová publikovala sériu článkov v magazíne McClure’s, ktoré neskôr vyšli ako kniha The History of the Standard Oil Companyv roku 1904. Vďaka jej práci a rastúcej verejnej kritike sa vláda začala Rockefellerovi viac stavať na odpor.

Rozdelenie monopolu a vznik nových gigantov

Výsledkom bol rozsudok Najvyššieho súdu USA z roku 1911, ktorý nariadil rozdelenie monopolu Standard Oil na 34 samostatných firiem. Mnohé z týchto spoločností, ako Chevron, Esso či Mobil, fungujú dodnes. Za nasledujúce desaťročie ich hodnota vzrástla päťnásobne a Rockefellerovci ešte viac zbohatli.

Filantropia ako cesta k obnove reputácie

Podobne ako ďalšie významné rodiny pozlátenej éry, aj Rockefellerovci sa rozhodli vyrovnať svoju minulosť filantropiou. Ich nadácia pomáhala napríklad rozvíjať zdravotníctvo v medzivojnovom Československu – miestne zdravotné sestry mohli za ich finančnej podpory študovať v USA.

Rockefellerovci sa zamerali najmä na medicínske projekty, pričom výrazne pomohli v boji proti žltej zimnici. Reputáciu si tak pomaly vracali späť. Jeden z Rockefellerových synov, Nelson, bol republikánom a niekoľkokrát kandidoval na prezidenta. V roku 1974 sa mu podarilo získať funkciu viceprezidenta USA za prezidenta Geralda Forda.

Bol skutočne najbohatším človekom histórie?

John D. Rockefeller zomrel v roku 1937, krátko pred svojimi 100. narodeninami. Keď bol mladý, stotisíc dolárov mu pripadalo málo, no keď odišiel, jeho majetok presiahol 1,4 miliardy dolárov. Bol tak prvým miliardárom v histórii a najbohatším človekom svojej doby. Ak by sme jeho majetok prepočítali na dnešné pomery podľa HDP USA, bol by viac než dvakrát bohatší ako Jeff Bezos.

No najbohatším človekom histórie mohol byť niekto iný – Mansá Músa, vládca Malijskej ríše zo 14. storočia. Jeho bohatstvo bolo obrovské, hlavne vďaka zlatu, ktoré rozdával počas svojej púte do Mekky, pričom jeho štedrosť spôsobila infláciu na niekoľko rokov, uvádza BBC. Jeho majetok sa však dnes prakticky nedá presne vyčísliť.

Johnov vnuk, David Rockefeller, bol jedným z najvplyvnejších bankárov 20. storočia a mal veľký vplyv na svetové financie a politiku. Po jeho smrti v roku 2017 sa uzavrela jedna kapitola rodiny Rockefellerovcov. Aj keď dnes už nie sú takí bohatí, stále sú významní a mnohí sa venujú filantropii.

Rodina Rockefellerovcov sa v posledných rokoch zameriava na boj proti klimatickým zmenám a vyčlenila peniaze z fosílnych palív. Majetok Johna D. Rockefellera, prepočítaný na dnešnú dobu, by presahoval 400 miliárd dolárov – čo ho radí medzi najbohatších ľudí všetkých čias.

Okrem bohatstva však rodinu sprevádzajú aj rôzne konšpirácie o ich vplyve na svet, no pravda je, že veľa investovali do vzdelávania, zdravotníctva a vedy. Ich dedičstvo je teda kombináciou moci a filantropie.

Natália Stašíková

Autor článku Natália Stašíková

Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Bankroty na Slovensku v júni: 24 firiem padlo, štátu dlhujú viac než 3 milióny eur

4. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Bankroty na Slovensku v júni: 24 firiem padlo, štátu dlhujú viac než 3 milióny eur

Na Slovensku za prvý polrok 2025 zbankrotovalo už 134 firiem, len v júni ich pribudlo 24. Najviac bankrotov hlási Bratislavský kraj, dlhy voči štátu presiahli tri milióny eur. Negatívny... celý článok

Nová KALKULAČKA od Sociálnej poisťovne: vypočítajte si odvody pre SZČO

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA od Sociálnej poisťovne: vypočítajte si odvody pre SZČO

Od 1. júla 2025 prichádza Sociálna poisťovňa s inovatívnym nástrojom pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) – online kalkulačkou, ktorá uľahčí výpočet povinnosti platiť sociálne... celý článok

4 nevýhody, o ktorých treba vedieť, ak niečo kupujete "na IČO"

23. 6. 2025 | Barbora Magočová

4 nevýhody, o ktorých treba vedieť, ak niečo kupujete "na IČO"

Ak podnikáte, možno pri nákupe niektorých vecí uvažujete, či si ich zaobstaráte ako bežný spotrebiteľ alebo ich kúpite tzv. na IČO. Nákup prostredníctvom s.r.o. či s využitím inej formy... celý článok

DPH registrácia po novom: Prísnejšie pravidlá, nový výpočet obratu a tisícové pokuty

16. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

DPH registrácia po novom: Prísnejšie pravidlá, nový výpočet obratu a tisícové pokuty

Od januára 2025 platia pre slovenských podnikateľov prísnejšie pravidlá registrácie na daň z pridanej hodnoty. Zmenil sa spôsob výpočtu obratu a pri oneskorení hrozia výrazné sankcie.... celý článok

Podnikatelia pozor! 5 zmien, ktoré sa chystajú v súvislosti s obchodným registrom

14. 5. 2025 | Barbora Magočová

Podnikatelia pozor! 5 zmien, ktoré sa chystajú v súvislosti s obchodným registrom

Slovenskí podnikatelia sa pomaly môžu začať pripravovať na ďalšie novinky. Tentoraz by sa mali týkať hlavne zápisov do obchodného registra. Oficiálne by sa mali ďalej zrýchľovať; spoločnostiam... celý článok