Kalkulačka na výpočet dôchodku (dôchodková dávka)

Čaká vás dôchodok a chcete si vypočítať, ako vysoká penzia vás čaká? Ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok sa určí pre každého na základe komplikovaného vzorca.

Výpočet dôchodku 2023

let

Pomohla vám táto kalkulačka?

ÁnoNie

Ďalšie kalkulačky

Aká je výška minimálneho dôchodku na Slovensku?

Výška minimálneho dôchodku na Slovensku sa rôzni v závislosti od počtu odpracovaných rokov. Nárok na minimálny dôchodok má každý, kto:

 • Platí najmenej 30 rokov dôchodkové poistenie,
 • výška dôchodkových príjmov je nižšia ako výška minimálneho dôchodku a
 • požiadal o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok.
O minimálny dôchodok potrebné žiadať nie je.

Ako sa líši výška minimálneho dôchodku v závislosti na odpracovaných rokoch?

Každý kto získa nárok na minimálny dôchodok musí odpracovať, respektíve platiť si dôchodkové poistenie najmenej 30 rokov. Za každý rok naviac sa mu minimálny dôchodok navyšuje. V roku 2021 bola výška minimálneho dôchodku po 30 odpracovaných rokoch 334,30 eur až po 441,50 za 50 odpracovaných rokov.

Kto má nárok na minimálny dôchodok?

Od 1. januára 2021 platia v súvislosti s minimálnym dôchodkom tieto podmienky:

 • Platí najmenej 30 rokov dôchodkové poistenie,
 • výška dôchodkových príjmov je nižšia ako výška minimálneho dôchodku
 • požiadal o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok
Nárok na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok má poberateľ starobného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.

Ako sa počíta dôchodok zo Sociálnej Poisťovne?

Sociálna poisťovňa používa na výpočet dôchodku vzorec, ktorý obsahuje viacero premenných. Vzorec na výpočet dôchodku je:
SD = POMB x ODP x ADH
Pričom:

 • SD – priznaná mesačná suma starobného dôchodku;
 • POMB – priemerný osobný mzdový bod;
 • ODP – obdobie dôchodkového poistenia získané ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok;
 • ADH – aktuálna dôchodková hodnota, ktorá sa každoročne upravuje v závislosti od medziročného rastu priemernej mzdy za tretí štvrťrok predchádzajúceho roka
Omnoho praktickejšie je však použiť kalkulačku na výpočet dôchodkovej dávky.

Z koľkých rokov sa počíta dôchodok?

Dôchodok sa počíta z odpracovaných rokov, respektíve z rokov, počas ktorých ste platili dôchodkové poistenie. To znamená, že sa vám do rokov na dôchodok počítajú aj obdobia, kedy ste si napríklad platili sociálne poistenie ako samoplatcovia, alebo ho za vás odvádzal štát.

Koľko sa ročne vyplatí na dôchodkoch?

Výplata dôchodkov patrí k jednému z najvyšších výdavkom štátu. V roku 2021 vyplácala Sociálna poisťovňa spolu 1 747 796 dôchodcovských dávok. Výdavky na dôchodky dlhodobo rastú.
V roku 2021 Sociálna poisťovňa len na starobných dôchodkoch vyplatila cez 6,34 miliardy eur. K tomu ak pripočítame invalidné, vdovské, sirotské, predčasné a ďalšie dôchodky, dostávame sa k sume takmer 10 miliárd eur ročne.

Ako sa živnosť počíta do dôchodku?

Živnosť sa na Slovensku počíta z rokov, počas ktorých si odvádzate platby na dôchodkové poistenie, ktoré je súčasťou sociálneho poistenia. Pri podnikaní je platiť si odvody povinné, v závislosti od výšky príjmu. Ten musí byť vyšší ako 12-násobok minimálneho mesačného vymeriavacieho základu. Ten je ovplyvnený priemernou mesačnou mzdou. Ak túto hranicu nepresiahnete povinnosť platby odvodov sa podnikateľa netýka povinne. Nezapočítavajú sa mu však roky do dôchodku. V takomto prípade si môže poistenie platiť ako samoplatca.

Kto má nárok na predčasný dôchodok?

S predlžujúcim sa vekom odchodu do dôchodku pribúda aj ľudí, ktorí premýšľajú o odchode do predčasného dôchodku. Na to potrebujú získať najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia. Musíte mať však najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.

Kedy mám požiadať o prepočítanie dôchodku?

Ak popri dôchodku pracujete a ste čo i len jeden deň dôchodkovo poistený, máte právo na zvýšenie dôchodku, tj. Aj jeho prepočítanie. Požiadať o prepočítanie dôchodku možno aj pri zmene zamestnávateľa. Ak zároveň nemá aj iné dôchodkové poistenie, ktoré naďalej trvá. Ak požiadate o zvýšenie dôchodku a potom sa znovu zamestnáte, pričom bude dôchodkovo poistený, bude môcť znovu o prepočítanie penzie požiadať až v nasledujúcom roku.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Súvisiace články na téma kalkulačka dôchodku, starobný dôchodok, výška dôchodku

Ako budú vyzerať minimálne dôchodky od 1. októbra 2023?

27. 9. 2023 | Daniel Výcha

Ako budú vyzerať minimálne dôchodky od 1. októbra 2023?

Dňa 1. októbra 2023 nás čaká už tretie zvyšovanie dôchodkov v tomto roku. Prvýkrát sa valorizovali 1. januára, kedy novoročná zmena priniesla 11,8-percentný nárast. Po schválení novely zákona o sociálnom poistení sa penzie zvýšili v polovici roka, teda 1. júla 2023, o 10,6 %. V októbri nás čaká ďalšie navýšenie minimálnych dôchodkov, ktoré je dôsledkom úpravy dávok v hmotnej núdzi. Ako sa tieto zmeny prejavia v praxi?

Poslanci schválili valorizáciu dávok: Čo všetko sa bude zvyšovať?

5. 9. 2023 | Daniel Výcha

Poslanci schválili valorizáciu dávok: Čo všetko sa bude zvyšovať?

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky stihli ešte pred začiatkom leta schváliť novelu zákona o hmotnej núdzi. Podľa nej budú zvyšované, resp. už boli zvýšené, niektoré dávky, ako napríklad rodičovský príspevok, príspevok na bývanie a mnoho ďalších. Ktoré konkrétne dávky sa už podarilo zvýšiť a na ktoré budú nasledovať ?

Staráte sa o seniora či o chorého? Služby na Slovensku, ktoré vám to výrazne uľahčia

26. 7. 2023 | Barbora Magočová

Staráte sa o seniora či o chorého? Služby na Slovensku, ktoré vám to výrazne uľahčia

Zdravotné znevýhodnenie či zhoršená kondícia človeka výrazne ovplyvňuje aj život jeho blízkych. Riešením môže byť využitie sociálnych služieb. Niektoré umožnia skĺbiť pracovné aktivity so zabezpečením starostlivosti o člena rodiny; iné pomôžu s nevyhnutnou podporou pri bežných činnostiach. Ktorú môžete využiť vo vašej situácii?

Rodičovský bonus sa ide opravovať: Tisíce dôchodcov si prilepšia

26. 1. 2023 | Daniel Výcha | 4 komentáre

Rodičovský bonus sa ide opravovať: Tisíce dôchodcov si prilepšia

Väčšina penzistov si v roku 2023 prilepší vďaka novému príspevku. Ak má dôchodca jedno pracujúce dieťa, prípadne viac, k penzii sa mu pripočíta určitá časť ich odvodov. Pôvodný návrh rodičovského bonusu sa však bude meniť, aby sa minimalizovala diskriminácia určitej skupiny dôchodcov. Ako bude fungovať rodičovský dôchodok po plánovaných zmenách?

Druhý pilier v roku 2022 prinášal straty: O koľko ste prišli na vašom dôchodku?

16. 1. 2023 | Redakcia

Druhý pilier v roku 2022 prinášal straty: O koľko ste prišli na vašom dôchodku?

Druhý pilier tešil mnohých sporiteľov po minulé roky výrazným rastom. V roku 2022 však prišiel presný opak. Vysoká inflácia a zlá ekonomická situácia spôsobili, že niektoré fondy sa prepadli o viac ako 27 %. Ako sa darilo jednotlivým fondom a koľko ste na nich za posledných dvanásť mesiacov stratili?

Aktuálne zmeny v druhom pilieri: Čo čaká naše dôchodky v roku 2023?

5. 12. 2022 | Daniel Výcha

Aktuálne zmeny v druhom pilieri: Čo čaká naše dôchodky v roku 2023?

Sporiteľov v II. pilieri čakajú výrazné zmeny. Podľa informácií Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa však dôchodcovia nemusia ničoho obávať. Novinky by im mali po 40 rokoch sporenia priniesť v priemere až o 64 % viac úspor.

Ruší sa dôchodkový strop: Kedy pôjdeme do dôchodku po novom?

11. 11. 2022 | Daniel Výcha

Ruší sa dôchodkový strop: Kedy pôjdeme do dôchodku po novom?

1. 1. 2023 vstúpi do platnosti nový zákon o sociálnom poistení. Najviac otáznikov visí nad dôchodkovým vekom. Tabuľku nahradí nová premenná – stredná dĺžka života.

Od 1. januára 2023 sa mení na Slovensku dôchodkový systém, čo to bude znamenať?

27. 10. 2022 | Daniel Výcha

Od 1. januára 2023 sa mení na Slovensku dôchodkový systém, čo to bude znamenať?

V posledných mesiacoch bolo spomenutých množstvo úprav v slovenskom dôchodkovom systéme. 5. 10. 2022 parlament na zasadnutí s počtom 73 za, 24 proti, 36 sa zdržalo, odsúhlasil novelu zákona o sociálnom poistení. Od 1. januára 2023 tak dôchodcov aj pracujúcich čakajú tieto zmeny.

Veľké zmeny v predčasných dôchodkoch: Komu sa oplatí tento rok a kto si prilepší, keď počká?

24. 10. 2022 | Redakcia

Veľké zmeny v predčasných dôchodkoch: Komu sa oplatí tento rok a kto si prilepší, keď počká?

S príchodom novembra 2022 vstupujú do platnosti prvé zmeny, ktoré vyplývajú z veľkej dôchodkovej reformy. Novela zákona mení viaceré aspekty slovenského dôchodkového systému. Rodičovský bonus, zvyšovanie penzií alebo príspevky do II. piliera sa zavádzajú až od 1. 1. 2023. Avšak podmienky odchodu do predčasného dôchodku sa menia už 1. 11. 2022. Kto by sa mal so žiadosťou do Sociálnej poisťovne poponáhľať?

Dôchodky sa v roku 2023 radikálne menia: Toto môžete očakávať + kalkulačka

19. 5. 2022 | Daniel Výcha

Dôchodky sa v roku 2023 radikálne menia: Toto môžete očakávať + kalkulačka

Systém so zastrešeným dôchodkovým vekom schválený vládou v roku 2019 sa bude opäť meniť. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vydalo novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá pre dôchodcov aj pracujúcich obyvateľov prináša niekoľko zásadných zmien. V tomto článku vám povieme viac o nových pravidlách, ktoré sa budú týkať odchodu do penzie, jej výške, či možnosti prispievať na dôchodok vlastným rodičom.

Aká bude suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

17. 5. 2022 | Daniel Výcha | 2 komentáre

Aká bude suma trinásteho dôchodku v roku 2022? Plus kalkulačka

Vysoká inflácia a rýchly rast cien sú dva hlavné dôvody, prečo sa v roku 2022 trinásty dôchodok vyplatí v predstihu. Zdražovanie, ktoré zasiahlo veľkú časť tovaru aj služieb, má najvýraznejší dopad práve na ľudí odkázaných na dôchodky. V snahe pomôcť tejto zraniteľnej skupine občanov vláda schválila predčasné vyplatenie 13. dôchodkov. Kedy bude Sociálna poisťovňa rozosielať peniaze a akú výšku príspevku môžete očakávať?

Úmrtie blízkeho človeka: Na aké uľahčenia a dávky máte nárok?

6. 5. 2022 | Barbora Magočová

Úmrtie blízkeho človeka: Na aké uľahčenia a dávky máte nárok?

Úmrtie blízkeho je smutná udalosť, ktorá však skôr či neskôr postretne každého. Stratu sa však snaží pomôcť prekonať aj štát pomocou. Na čo máte právo, aby ste lepšie zvládli úmrtie príbuzného, zabezpečili pohreb, či pokryli výpadok príjmu v rodinnom rozpočte? Prinášame užitočný prehľad pre pozostalých.

Dôchodková reforma na obzore: Čo sa mení pre súčasných tridsiatnikov

21. 2. 2022 | Redakcia

Dôchodková reforma na obzore: Čo sa mení pre súčasných tridsiatnikov

Aktuálne sa na Slovensku šije dôchodková reforma. Zdá sa však, že trochu horúcou ihlo. Na jednej strane môžu byť návrhy paradoxne prínosné, ak vyvolávajú záujem o tému dôchodkov. Vždy je však namieste otázka, či škody nebudú väčšie ako prínosy. Poďme sa spolu pozrieť na aktuálny stav nášho dôchodkového systému cez filter avizovanej dôchodkovej reformy.

Ako a prečo by si mal živnostník sporiť na dôchodok? (II. a III. pilier)

30. 8. 2021 | Redakcia

Ako a prečo by si mal živnostník sporiť na dôchodok? (II. a III. pilier)

Živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sú najviac ohrození nízkym štátnym dôchodkom. Ako by si mali sporiť na dôchodok už od začiatku podnikania?

Dôchodcovia narodení v rokoch 1957 až 1965: Kto a kedy dostane doplatok k penzii?

17. 8. 2021 | Redakcia

Dôchodcovia narodení v rokoch 1957 až 1965: Kto a kedy dostane doplatok k penzii?

Sociálna poisťovňa už priznala kompenzácie viac ako 45-tisícom diskriminovaných žien i mužov v dôchodkovom veku.

Kedy môžem ísť do predčasného dôchodku a oplatí sa to?

25. 6. 2021 | Roland Regely | 3 komentáre

Kedy môžem ísť do predčasného dôchodku a oplatí sa to?

Strata zamestnania, ale aj únava po odpracovaných rokoch bývajú údajne najčastejšími dôvodmi, prečo ľudia zvažujú odchod do predčasnej penzie. Aj za cenu nižšieho dôchodku.

Návod: ako vybaviť dôchodok a ktoré doklady budete potrebovať?

10. 6. 2021 | Roland Regely | 2 komentáre

Návod: ako vybaviť dôchodok a ktoré doklady budete potrebovať?

Chystáte sa do dôchodku? V tomto článku prinášame prehľad vecí, ktoré predtým budete musieť vybaviť.

Krátenie minimálneho dôchodku sa tento rok zruší

26. 4. 2021 | Roland Regely

Krátenie minimálneho dôchodku sa tento rok zruší

Plénum schválilo aj pozmeňujúci návrh poslanca a bývalého ministra práce Milana Krajniaka. Poistencom sa tak umožní požiadať o opätovné posúdenie nároku na pandemické ošetrovné dvakrát ročne.

Nový výpis z dôchodkového účtu: ktoré informácie si treba všímať?

15. 3. 2021 | Roland Regely

Nový výpis z dôchodkového účtu: ktoré informácie si treba všímať?

Vysvetľujeme nový výpis z 2. piliera: Skontrolujte si oprávnenú osobu a na základe porovnania zvážte zmenu fondu.

Muži, ktorí vychovávali dieťa, pôjdu na dôchodok skôr

10. 11. 2020 | Miroslava Hrášková

Muži, ktorí vychovávali dieťa, pôjdu na dôchodok skôr

Muži, ktorí vychovávali dieťa, majú po novom nižší dôchodkový vek. Prinášame vám príklady na určenie dôchodkového veku.

Stránka 1/4

Predchádzajúci

1

Výpočet čistej mzdy 2023

Rozšírená verzia kalkulačky

Ďalšie kalkulačky