Kalkulačka: Daňový bonus na dieťa 2023

Daňový bonus na dieťa je daňová veličina, pomocou ktorej si daňovník znižuje daň a zvyšuje čistú mesačnú mzdu. Uplatňuje sa raz ročne alebo mesačne v každej výplate. Zvýhodnenie si uplatňuje daňovník na vyživované dieťa, ktoré s ním žije v domácnosti a ktorého ročný príjem je minimálne šesťnásobok minimálnej mzdy. Daňový bonus sa uplatňuje až dovtedy, kým dieťa nedosiahne 25 rokov života. V tomto prípade ale musí zároveň chodiť na strednú alebo vysokú školu. Suma bonusu závisí od veku dieťaťa.

Daňový bonus na dieťa 2023

+
+

Pomohla vám táto kalkulačka?

ÁnoNie

Ďalšie kalkulačky

Pripravte si s nami kompletné daňové priznanie online za 15 minút, bez registrácie a anonymne.Za cenu jedného lístka do kina. Na podanie daňového priznania máte ešte:

dníhodínminútsekúnd
Chcem vyplniť daňové priznanie

Ak si chcete stiahnuť daňové formuláre, pokračuje na daňové formuláre

Kto si môže uplatniť daňový bonus na dieťa?

Daňový bonus na vyživované dieťa si môže uplatniť daňovník na každé vyživované dieťa. Na dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti a dieťa druhého z manželov, žijúce s ním v domácnosti, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu.

Aká je výška daňového bonusu na dieťa?

Výška daňového bonusu na dieťa do 18 rokov je 140 eur a nad 18 rokov je to 50 eur.

Od čoho závisí výška daňového bonusu na dieťa?

Od veku dieťaťa a je ohraničené percentom zo základu dane podľa počtu vyživovaných detí.

Aké dokumenty sú potreba pro uplatnene nároku na daňový bonus na dieťa?

Líšia sa, od školskej dochádzky dieťaťa. Ak ide o dieťa, ktoré si plní školskú povinnú dochádzku, tak je potrebné predložiť rodný list dieťaťa. V prípade, ak ide o dieťa, ktoré splnilo povinnú školskú dochádzku, tak potvrdenie o návšteve školy alebo potvrdenie príslušného úradu o poberaní prídavku na dieťa.

Aké sú podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa?

Daňový bonus na dieťa je možné uplatniť na každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti. Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť len jeden daňovník. Nie obaja súčasne.

Ktorý z rodičov má prednostné právo na uplatnenie daňového bonusu na dieťa?

Ak sa rodičia nedohodnú, je potrebné dodržať poradie matka, otec, iná oprávnená osoba. Avšak pomernú časť daňového bonusu si môže uplatniť matka a pomernú časť daňového bonusu napríklad za druhý polrok si môže uplatniť napríklad otec.

Mám na daňový bonus na dieťa nárok, ak študuje v zahraničí?

Áno

Od akého veku dieťaťa mám nárok na uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa?

Od narodenia dieťaťa.

Kedy je dieťa považované za vyživované?

Ide o dieťa vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, dieťa druhého z manželov, ktoré sa považuje za nezaopatrené a plnoleté nezaopatrené dieťa, ak do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Výpis článkov s kľúčovým slovom daňový bonus, daňový bonus 2022, daňový bonus na dieťa, daňový bonus na dieťa 2023, výpočet daňového bonusu, výška daňového bonusu

Ročné zúčtovanie dane: Kto ho potrebuje, kde a dokedy žiadať?

24. 1. 2023 | Marek Mittaš

Ročné zúčtovanie dane: Kto ho potrebuje, kde a dokedy žiadať?

Ročné zúčtovanie dane sa riadi zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Podľa neho si musí každá fyzická osoba, ktorej zdaniteľné príjmy v roku 2022 presiahli sumu 2 289,63 eur vysporiadať daňovú povinnosť. Kto všetko môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2022 a dokedy tak musí urobiť?

Ako sa finančne pripraviť na príchod nového člena rodiny?

21. 11. 2022 | Redakcia

Ako sa finančne pripraviť na príchod nového člena rodiny?

Narodenie bábätka je nielen radosť, ale s ňou prichádza aj zodpovednosť. Je nutné finančne zabezpečiť nového člena rodiny, vytvoriť mu zázemie a myslieť aj na budúcnosť v podobe štúdia, či samostatného bývania. A to všetko pri rastúcej inflácii a klesajúcich príjmoch rodičov, ktoré materská dovolenka nutne prináša. Ako sa na túto situáciu pripraviť, aby finančná strata nebolela a radosť z novej rodiny bola o to väčšia?

Na aké dávky bude mať rodič nárok v roku 2023?

10. 10. 2022 | Redakcia

Na aké dávky bude mať rodič nárok v roku 2023?

Každý rodič vie, že starostlivosť o deti sa dokáže podpísať na rodinnom rozpočte. Tu je prehľad príspevkov a dávok, ktoré vám v roku 2023 pomôžu s výdavkami na nového člena rodiny.

Ako bude vyzerať daňový bonus v roku 2023 v praxi?

22. 9. 2022 | Daniel Výcha

Ako bude vyzerať daňový bonus v roku 2023 v praxi?

Od 1. 1. 2023 sa dokončí prechod na nový systém v oblasti daňového bonusu na deti. S novými pravidlami ale vznikajú rôzne nejasnosti a mnohí ľudia nevedia, čo pre nich tieto zmeny znamenajú. V tomto článku nájdete prehľadne popísané príklady z praxe, na ktorých vám vysvetlíme nový systém daňového zvýhodnenia.

Krúžkovné sa zamieta a ako to bude s novým bonusom?

19. 9. 2022 | Redakcia

Krúžkovné sa zamieta a ako to bude s novým bonusom?

Vláda v máji 2022 schválila návrh Igora Matoviča (OĽaNO) zameraný na finančnú pomoc pre rodičov detí do 18 rokov. Rodinný balíček, ako ho minister financií nazval, má v čase vysokej inflácie a rastúcich cien za energie prispieť do rozpočtov rodín s deťmi. Pôvodne sa hovorilo o sume 200 € mesačne od 1. januára 2023. Avšak s postupným príchodom ďalšieho roka sa ukazuje, že Matovičov návrh bol príliš optimistický.

Novela zákona o dani z príjmov: Čo všetko sa zmení a koho sa dotkne?

2. 8. 2022 | Redakcia

Novela zákona o dani z príjmov: Čo všetko sa zmení a koho sa dotkne?

Od roku 2023, respektíve 2024, by mala dôjsť do platnosti novela zákona o dani z príjmov. Mala by zaviesť pravidlá slúžiace na boj proti daňovým únikom, priniesť zmeny v transferovom oceňovaní a zatraktívniť podnikanie. Čo ďalšie novela ovplyvní?

Mení sa daňový bonus na dieťa: Prichádzajú veľké zmeny + kalkulačka

1. 7. 2022 | Redakcia

Mení sa daňový bonus na dieťa: Prichádzajú veľké zmeny + kalkulačka

Národná rada Slovenskej republiky nedávno v skrátenom legislatívnom konaní schválila novelu zákona, ktorá upraví podmienky týkajúce sa daňového bonusu na dieťa. Zmeny prídu v dvoch fázach – najprv 1. júla 2022 a následne v prvý deň roku 2023. Aké ciele majú dosiahnuť nové podmienky znižovania dane pracujúcich rodičov a z čoho konkrétne budú jednotlivé zmeny pozostávať?

Ako sa zmení suma životného minima od júla 2022?

27. 6. 2022 | Daniel Výcha

Ako sa zmení suma životného minima od júla 2022?

Životné minimum je v oblasti daní, odvodov alebo príspevkov veľmi často spomínanou hodnotou. Tvorí akýsi základ pre množstvo iných veličín, ktoré sa nastavujú práve podľa životného minima. Aby jeho hodnota zodpovedala ekonomickej situácii v našej krajine, musí sa každoročne prepočítavať. Tradičný dátum spojený s týmto prepočtom, teda 1. júl sa už blíži, a preto vám životné minimum bližšie predstavíme a prinesieme prehľad zmien.

9 výhod, ktoré môžete podľa zákona využiť ako pracujúci rodič

19. 4. 2022 | Barbora Magočová

9 výhod, ktoré môžete podľa zákona využiť ako pracujúci rodič

Máme dobré správy pre rodičov. Každý totiž dobre vie, že deti neprinášajú len radosť, ale aj väčšie náklady a zvýšené časové nároky súvisiace s rodičovstvom. Máloktorí rodičia však vedia, na čo majú nárok a akými úľavami je kompenzovaná náročnosť rodičovskej úlohy v pracovnej oblasti. Dnes prinášame super tipy, s ktorými bude výchova lacnejšia a ľahšia.

200 eur na dieťa a jeden odvod. Čo je v uniknutom dokumente Matovičovej reformy?

27. 7. 2021 | Redakcia

200 eur na dieťa a jeden odvod. Čo je v uniknutom dokumente Matovičovej reformy?

Zavedenie superhrubej mzdy, zrušenie všetkých daňových výhod či jeden odvod. To je len zlomok opatrení, ktoré sú v uniknutej verzii daňovo-odvodovej reformy z dielne rezortu financií.

Daňový bonus na deti od júla 2021? Rozdelí sa na tri sumy, výška bude rásť neskôr

2. 7. 2021 | Redakcia

Daňový bonus na deti od júla 2021? Rozdelí sa na tri sumy, výška bude rásť neskôr

Pracujúci rodičia si od budúceho roka mierne prilepšia. Zmení sa totiž výška daňového bonusu na dieťa. Od júla tohto roka tiež nastávajú zmeny v jeho rozdelení.

Rastú dávky, znižuje sa schopnosť získať úver, dlžníkom v exekúcii zostane viac peňazí

2. 7. 2021 | Miroslava Hrášková

Rastú dávky, znižuje sa schopnosť získať úver, dlžníkom v exekúcii zostane viac peňazí

A to všetko vďaka alebo kvôli tomu, že sa životné minimum zvýši. Zmení sa aj výška rodičovského príspevku, daňového bonusu či prídavkov na deti. Exekútor musí nechať dlžníkovi v peňaženke viac peňazí.Prečítajte si, čo všetko ovplyvní zmena sumy životného minima.

Ako sa počíta čistá mzda zamestnanca v roku 2021

11. 6. 2021 | Redakcia

Ako sa počíta čistá mzda zamestnanca v roku 2021

Vo výpočte čistej mzdy sa opäť menia niektoré veličiny. Zvýšila sa suma životného minima, ktorá okrem iného ovplyvňuje aj daňový bonus na dieťa a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

Zarábate minimálnu mzdu? Na účet vám príde oveľa menej peňazí

11. 6. 2021 | Redakcia

Zarábate minimálnu mzdu? Na účet vám príde oveľa menej peňazí

V zmluve je relatívne pekná suma zárobku, na účet však príde oveľa menej. Pozrite si, ako si vypočítať čistú minimálnu mzdu a čo všetko si z výplaty zoberie štát i poisťovne.

Prílohy k elektronickému daňovému priznaniu: pozor na veľkosť a formát

29. 3. 2021 | Roland Regely

Prílohy k elektronickému daňovému priznaniu: pozor na veľkosť a formát

Ak vám zo zákona vyplýva povinnosť komunikovať s daňovým úradom elektronicky, musíte takýmto spôsobom podať daňové priznanie aj všetky jeho prílohy. Podať prílohy poštou by vám mohlo spôsobiť problémy.

Kto si môže uplatniť daňový bonus pri striedavej starostlivosti u rozvedených rodičov

18. 2. 2021 | Miroslava Hrášková

Kto si môže uplatniť daňový bonus pri striedavej starostlivosti u rozvedených rodičov

Každým rokom pribúda i na Slovensku rozvedených párov, ktoré majú dieťa v striedavej starostlivosti. Ktorý z rodičov si môže daňový bonus uplatniť?

Ako uplatniť daňový bonus v daňovom priznaní 2020

15. 2. 2021 | Miroslava Hrášková

Ako uplatniť daňový bonus v daňovom priznaní 2020

Dieťa v daňovom priznaní vám môže ušetriť až 500 eur na dani. Ak je vaša daň nulová, štát vám ešte zaplatí. Mať detí viac sa v tomto zmysle určite vyplatí.

Uplatnili ste si minulé roky daňový bonus na dieťa? Finančná správa to skontroluje

4. 2. 2021 | Roland Regely

Uplatnili ste si minulé roky daňový bonus na dieťa? Finančná správa to skontroluje

Finančná správa upozorňuje, že bude kontrolovať uplatňovanie daňového bonusu na dieťa. Zistilo sa totiž, že za rok 2018 si vyšší daňový bonus na dieťa uplatnilo 7 320 rodičov a štát ukrátili o 1,6 milióna eur.

4 doklady, vďaka ktorým aj zamestnanci ušetria na daniach. Ako vyplniť ročné zúčtovanie (návod)

2. 2. 2021 | Miroslava Hrášková

4 doklady, vďaka ktorým aj zamestnanci ušetria na daniach. Ako vyplniť ročné zúčtovanie (návod)

Aj zamestnanci si môžu znížiť dane v daňovom priznaní.Môžu o to požiadať zamestnávateľa, ak mu dodajú všetky potrebné doklady a potvrdenia. Čas však majú len do 15. februára!

O koľko sa zvýšia prídavky na deti, rodičovský príspevok a daňový bonus v roku 2021

28. 1. 2021 | Miroslava Hrášková

O koľko sa zvýšia prídavky na deti, rodičovský príspevok a daňový bonus v roku 2021

Prídavky a dávky na detibudú vzrástli aj tento rok. Zvýšili sa však o pár eur, niekedy len desiatky centov.

Stránka 1/4

Predchádzajúci

1