Rušenie nočného kľudu - kedy už môžem volať policajtov?

Roland Regely | rubrika: Článok | 9. 7. 2020
Ako si poradiť so susedmi, ktorí neustále rušia nočný kľud?
Rušenie nočného kľudu - kedy už môžem volať policajtov?

Zdroj: Shutterstock

Ak bývate neďaleko rušnej križovatky alebo priamo pri železnici, asi ste sa už naučili žiť s hlukom. Iné to však je, ak máte susedov, ktorí nerešpektujú všeobecné nariadenia a často ani tie zákony slušnosti. Cez deň to nemá zmysel riešiť, ale vo večerných hodinách už máte právo susedov upozorniť a následne aj nahlásiť udalosť na príslušnom oddelení polície.

Kedy začína nočný kľud?

Ak žijete v panelovom dome, mali by ste vedieť, že nočný kľud je stanovený od 22:00 hod. do 06:00 hodiny ráno.

Zákon síce presne nešpecifikuje fungovanie nočného kľudu, avšak jeho rušenie spadá pod priestupkový zákon číslo 372/1990 Zb. o priestupkoch, § 47 ods. 1 písmeno b). Ten hovorí, že sa dopúšťate priestupku proti verejnému poriadku, ak porušíte nočný kľud v stanovenom čase. Sankcionovať vás za jeho porušenie môže privolaná polícia pokutou v stanovenej výške konkrétnej sumy.

V tomto čase je teda potrebné sa vyvarovať viacerým činnostiam, ktoré môžu rozšíriť zvukové vibrácie a spôsobiť tak nadmerný hluk, ktorý sa dostane aj k vašim susedom. 

 

Čo všetko môže byť rušenie nočného kľudu?

Bývanie v spoločných priestoroch znamená, že v rámci dobrých susedských vzťahov je potrebné niektoré veci eliminovať na únosné hladiny a normy. 

Napríklad ak sa sťahujete alebo rekonštrujete byt, mali by ste na to upozorniť susedov na spoločnej nástenke vo forme oznamu. Týka sa to najmä hlučnejších prerábiek, búrania priečok, atď. 

Stavebné úpravy domácnosti je vhodné ohraničiť aj časovým harmonogramom. Aj keď chcete všetko stihnúť, prerobiť a zrekonštruovať čo najskôr, robte tak ideálne počas pracovných dní a nie skôr ako je stanovená hranica nočného kľudu (6:00). Občania bytov sú tiež povinní v čase nočného kľudu zaistiť, zamedzenie používania všetkých zariadení a strojov, ktoré sa svojím hlukom podpisujú pod vysoké decibely.

Najčastejším dôvodom rušenia nočného kľudu však bývaju stretnutia známych, blízkych či hlasné počúvanie hudby. 

Hluk možno merať decibelmi. V nočných hodinách sa znižuje povolená úroveň na maximálnych 45 decibelov. Ak vám čísla decibelov nič nehovoria, tak napríklad zapnutá práčka pri procese žmýkania dokáže vyprodukovať hluk o sile 50 decibelov. Nahlas pustená hudba často dosahuje silu 100 decibelov, čo už je v podstate 100% prekročenie povolenej hranice hluku v stanovenom čase. 

Pokuta za rušenie nočného kľudu v desiatkách eur

Tí občania, ktorí v stanovenom čase narúšajú verejný poriadok nadmerne hlučným hlasovým prejavom, púšťaním tzv. reprodukovanej hudby s nadmernou hlasitosťou, spôsobovaním nadmerného hluku pochádzajúceho z prevádzky strojov, zariadení a vozidiel sa dopúšťajú priestupku. 

Výška sankcie, ktorú majú právo vyrubovať príslušníci mestskej alebo štátnej polície v blokovom konaní siaha až do výšky 33 eur. Oba typy policajných zložiek majú v tomto prípade rovnaké právomoci. 

Ak pokuta nepomáha a narušiteľ nočného kľudu pokračuje, podľa § 127 Občianskeho zákonníka je možné podať na túto osobu žalobu. V súdnom konaní je potrebné preukázať, že dochádza k rušeniu hlukom. Súd takejto osobe môže zakázať, aby rušila svojich susedov hlukom.

Byt vs. rodinný dom: je rozdiel v pravidlách nočného kľudu?

Nočný kľud je len jeden. Zákon nepozná žiadne rozdiely, preto sa nedajte odbiť susedom, ktorý vám hovorí, že je predsa leto alebo víkend. Nárok na pokoj máme všetci minimálne do desiatej hodiny večer do šiestej hodiny ráno.

Ak váš sused opakovane porušuje váš nočný pokoj, môžete na obecný alebo mestský úrad podať aj občiansku sťažnosť.

Lepším pripadom môže byť, ak sú hluční susedia v podnájme. Vtedy môžete na skutočnosť upozorniť majiteľov bytu, ktorí často ank netušia, čoho si ich podnájomníci schopní. Ak ani výzva majiteľov nevedie k náprave, môžu s podnájomníkmi dokonca ukončiť aj nájomnú zmluvu.

Anketa

Kde bývate?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+19
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

byt, mestský byt, pokuta, polícia, zákony

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok