Rušenie nočného kľudu - kedy už môžem volať policajtov?

Roland Regely | rubrika: Článok | 9. 7. 2020
Ako si poradiť so susedmi, ktorí neustále rušia nočný kľud?
Rušenie nočného kľudu - kedy už môžem volať policajtov?

Zdroj: Shutterstock

Ak bývate neďaleko rušnej križovatky alebo priamo pri železnici, asi ste sa už naučili žiť s hlukom. Iné to však je, ak máte susedov, ktorí nerešpektujú všeobecné nariadenia a často ani tie zákony slušnosti. Cez deň to nemá zmysel riešiť, ale vo večerných hodinách už máte právo susedov upozorniť a následne aj nahlásiť udalosť na príslušnom oddelení polície.

Kedy začína nočný kľud?

Ak žijete v panelovom dome, mali by ste vedieť, že nočný kľud je stanovený od 22:00 hod. do 06:00 hodiny ráno.

Zákon síce presne nešpecifikuje fungovanie nočného kľudu, avšak jeho rušenie spadá pod priestupkový zákon číslo 372/1990 Zb. o priestupkoch, § 47 ods. 1 písmeno b). Ten hovorí, že sa dopúšťate priestupku proti verejnému poriadku, ak porušíte nočný kľud v stanovenom čase. Sankcionovať vás za jeho porušenie môže privolaná polícia pokutou v stanovenej výške konkrétnej sumy.

V tomto čase je teda potrebné sa vyvarovať viacerým činnostiam, ktoré môžu rozšíriť zvukové vibrácie a spôsobiť tak nadmerný hluk, ktorý sa dostane aj k vašim susedom. 

 

Čo všetko môže byť rušenie nočného kľudu?

Bývanie v spoločných priestoroch znamená, že v rámci dobrých susedských vzťahov je potrebné niektoré veci eliminovať na únosné hladiny a normy. 

Napríklad ak sa sťahujete alebo rekonštrujete byt, mali by ste na to upozorniť susedov na spoločnej nástenke vo forme oznamu. Týka sa to najmä hlučnejších prerábiek, búrania priečok, atď. 

Stavebné úpravy domácnosti je vhodné ohraničiť aj časovým harmonogramom. Aj keď chcete všetko stihnúť, prerobiť a zrekonštruovať čo najskôr, robte tak ideálne počas pracovných dní a nie skôr ako je stanovená hranica nočného kľudu (6:00). Občania bytov sú tiež povinní v čase nočného kľudu zaistiť, zamedzenie používania všetkých zariadení a strojov, ktoré sa svojím hlukom podpisujú pod vysoké decibely.

Najčastejším dôvodom rušenia nočného kľudu však bývaju stretnutia známych, blízkych či hlasné počúvanie hudby. 

Hluk možno merať decibelmi. V nočných hodinách sa znižuje povolená úroveň na maximálnych 45 decibelov. Ak vám čísla decibelov nič nehovoria, tak napríklad zapnutá práčka pri procese žmýkania dokáže vyprodukovať hluk o sile 50 decibelov. Nahlas pustená hudba často dosahuje silu 100 decibelov, čo už je v podstate 100% prekročenie povolenej hranice hluku v stanovenom čase. 

Pokuta za rušenie nočného kľudu v desiatkách eur

Tí občania, ktorí v stanovenom čase narúšajú verejný poriadok nadmerne hlučným hlasovým prejavom, púšťaním tzv. reprodukovanej hudby s nadmernou hlasitosťou, spôsobovaním nadmerného hluku pochádzajúceho z prevádzky strojov, zariadení a vozidiel sa dopúšťajú priestupku. 

Výška sankcie, ktorú majú právo vyrubovať príslušníci mestskej alebo štátnej polície v blokovom konaní siaha až do výšky 33 eur. Oba typy policajných zložiek majú v tomto prípade rovnaké právomoci. 

Ak pokuta nepomáha a narušiteľ nočného kľudu pokračuje, podľa § 127 Občianskeho zákonníka je možné podať na túto osobu žalobu. V súdnom konaní je potrebné preukázať, že dochádza k rušeniu hlukom. Súd takejto osobe môže zakázať, aby rušila svojich susedov hlukom.

Byt vs. rodinný dom: je rozdiel v pravidlách nočného kľudu?

Nočný kľud je len jeden. Zákon nepozná žiadne rozdiely, preto sa nedajte odbiť susedom, ktorý vám hovorí, že je predsa leto alebo víkend. Nárok na pokoj máme všetci minimálne do desiatej hodiny večer do šiestej hodiny ráno.

Ak váš sused opakovane porušuje váš nočný pokoj, môžete na obecný alebo mestský úrad podať aj občiansku sťažnosť.

Lepším pripadom môže byť, ak sú hluční susedia v podnájme. Vtedy môžete na skutočnosť upozorniť majiteľov bytu, ktorí často ank netušia, čoho si ich podnájomníci schopní. Ak ani výzva majiteľov nevedie k náprave, môžu s podnájomníkmi dokonca ukončiť aj nájomnú zmluvu.

Anketa

Kde bývate?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

byt, mestský byt, pokuta, polícia, zákony

Toto ste už čítali?

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

30. 5. 2023 | Marek Mittaš

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

Dňa 18. 05. 2023 slovenský parlament prijal stanovisko týkajúce sa zákazu predaja spaľovacích motorov v EÚ. Toto stanovisko je v úplnom rozpore s tým, o čom hlasovala Slovenská republika... celý článok

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

22. 5. 2023 | Daniel Výcha

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

Posledné roky boli plné zmien, a to najmä na trhu. Kým niektorým druhom biznisu zmeny prospeli, mnohé zasiahli negatívne. Tak, ako mnohé firmy na trh vstupovali, zažili sme aj odchody... celý článok

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

10. 5. 2023 | Marek Mittaš

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

Na konci apríla dočasne poverený minister financií, Eduard Heger, predstavil hospodárenie štátu za rok 2022. Na tlačovej besede sa pochválil výnimočne dobrými hospodárskymi výsledkami.... celý článok

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

4. 5. 2023 | Marek Mittaš

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

Od 16. apríla 2023 Nemecko už nevyrába elektrinu z jadrových elektrární. Ukončenie využívania jadrovej energie bolo oznámené už v roku 2011. Aké dôvody stoja za týmto rozhodnutím a... celý článok

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

19. 4. 2023 | Daniel Výcha

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila náš život v mnohých smeroch. Jedným z nich sú rapídne stúpajúce ceny energií, ktoré odštartovala. Od roku 2021 sa ceny elektriny zvyšujú na všetkých... celý článok