Predčasný dôchodok 2025: Kedy máte nárok a koľko peňazí vám dajú

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 28. 1. 2025
Oplatí sa utekať do Sociálnej poisťovne so žiadosťou o predčasný starobný dôchodok v roku 2025? Pripravili sme prehľad zmien a podmienok platných pre aktuálny rok.
Predčasný dôchodok 2025: Kedy máte nárok a koľko peňazí vám dajú

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Chcete v rou 2025 požiadať o predčasný starobný dôchodok? Od 15. mája 2024 platia výrazné zmeny v pravidlách pre priznanie predčasného starobného dôchodku, ktoré budú mať vplyv na všetkých budúcich žiadateľov. Podľa nových pravidiel už nestačí mať odpracovaných 40 rokov a výška predčasného starobného dôchodku sa kráti podľa nového pravidla. Prinášame vám prehľad pravidiel predčasného dôchodku na rok 2025.

Zmena v podmienke odpracovaných rokov

Doteraz platilo, že na priznanie predčasného starobného dôchodku musel poistenec získať minimálne 40 odpracovaných rokov. Po novele zákona o sociálnom poistení sa však táto podmienka mení. Počet odpracovaných rokov potrebných na získanie nároku na predčasný dôchodok sa po novom bude odvíjať od všeobecného dôchodkového veku konkrétneho ročníka narodenia. Tým sa zavádza princíp, že všetci poistenci narodení v rovnakom roku budú mať rovnakú požiadavku na počet odpracovaných rokov.

Nárok na predčasný dôchodok máte v prípade, ak:

Od 15. mája 2024 máte nárok na predčasný starobný dôchodok, ak

  • ste získali aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia,
  • chýbajú vám najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku alebo ste získali potrebné odpracované obdobie a
  • suma vášho predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1,6-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Pre poistencov narodených do roku 1966 vrátane sa bude potrebný počet odpracovaných rokov postupne zvyšovať v súlade s rastom dôchodkového veku podľa zákona. Pre tých, ktorí sa narodili v roku 1967 a neskôr, sa počet odpracovaných rokov bude upravovať na základe strednej dĺžky života, pričom všeobecný dôchodkový vek bude každoročne aktualizovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Požadované obdobie odpracovaných rokov sa vypočíta ako rozdiel všeobecného dôchodkového veku konkrétneho ročníka a čísla 23. Číslo 23 odráža rozdiel medzi vekovou hranicou 63 rokov, platnou v roku 2023, a požadovanými 40 odpracovanými rokmi.

Príklad výpočtu:

Pre ročník narodenia 1965 je všeobecný dôchodkový vek stanovený na 63 rokov a 10 mesiacov. Odpočítaním čísla 23 sa získa potrebné odpracované obdobie – 40 rokov a 10 mesiacov. Podobný princíp sa použije aj pre poistencov narodených v neskorších ročníkoch, avšak s každým ďalším ročníkom narodenia sa vek postupne zvyšuje o dva mesiace.

Zmena v určovaní sumy dôchodku

Ďalšou významnou zmenou je spôsob výpočtu sumy predčasného dôchodku. Poistencom, ktorí požiadajú o dôchodok v roku 2025, sa suma zníži o 0,5 % za každých začatých 30 dní, ktoré zostávajú do dovŕšenia dôchodkového veku. Tým sa ruší predchádzajúce rozdelenie, kedy výška zníženia závisela od toho, či poistenec získal potrebný počet odpracovaných rokov (0,3 % alebo 0,5 %).

Po novom teda nebude rozhodujúce, či poistenec splnil podmienku potrebného odpracovaného obdobia, alebo nie – pre všetkých bude platiť rovnaké percento zníženia. Pozor, dôchodok sa vám bude krátiť aj v prípade, že ste si sporili v druhom pilieri.

Príklad:

Ak poistenec požiada o predčasný dôchodok 18 mesiacov pred dosiahnutím dôchodkového veku, jeho suma sa zníži o 9 % (0,5 % x 18 mesiacov).

Výpočet dôchodkového veku 2025 (kalkulačka)

+

Ďalšie kalkulačky

Prehľad: Ako postupovať pri žiadosti o predčasný dôchodok

Ak spĺňate podmienku odpracovaných rokov a vekového limitu, ešte to neznamená, že predčasný dôchodok automaticky dostanete. V Sociálnej poisťovni však môžete požiadať o informatívny výpočet nároku na predčasný dôchodok ešte pred oficiálnym podaním žiadosti. Týmto spôsobom tiež môžete zistiť, že Sociálna poisťovňa neeviduje niektoré z vašich zamestnaní, alebo niektorý z rokov dôchodkového poistenia. V takom prípade si musíte doklady o zamestnaní či vzdelaní priniesť a priližiť ich k žiadosti.

Základnou podmienkou žiadosti o predčasný starobný dôchodok je výpoveď v zamestnaní alebo ukončenie podnikania. Ako upozorňuje Sociálna poisťovňa, „ak platíte odvody na povinné dôchodkové poistenie, nie je možné vyplácať predčasný starobný dôchodok. To znamená, že žiadateľovi nevznikne nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku, ak ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok bude povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.“

V Sociálnej poisťovni si ideálne cez rezervačný systém dohodnite stretnutie a pipravte si všetky potrebné doklady k žiadosti. Ich zoznam nájdete na stránkach Sociálnej poisťovne. Okrem občianskeho preukazu totiž budete potrebovať aj vysvedčenia zo strednej školy, rodné listy detí, alebo v prípade mužov potvrdenie o absolvovaní základnej vojenskej služby.

Sociálna poisťovňa potom do 60 dní rozhodne, či máte nárok na predčasný dôchodok a oznámi vám jeho sumu. Pozor, tú ovplyvňuje nielen doba, ktorá vám ostáva do dovŕšenia riadneho dôchodkového veku, ale aj účasť v druhom pilieri. Ak patríte medzi sporiteľov, bude sa vám dôchodok krátiť. Ak je suma vášho predčasného starobného dôchodku nižšia ako 1,6-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, nespĺňate podmienky a predčasný dôchodok vám nemôže byť priznaný.

O predčasný starobný dôchodok je možné žiadať najviac dvakrát v kalendárnom roku.

Rok 2024Rok 2025

Výpočet 13. dôchodku v roku 2025

Ďalšie kalkulačky

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+13
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

3. 7. 2025 | Natália Stašíková

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera sa môžu zdať ako luxus, ktorý si v dnešnej ekonomickej klíme nemôžeme dovoliť. Avšak práve teraz, keď inflácia a rastúce životné náklady tlačia... celý článok

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

30. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

Vek odchodu do dôchodku na Slovensku sa od 1. júla mení a prispôsobuje sa strednej dĺžke dožitia. Pre ľudí narodených v roku 1967 to znamená konkrétne zmeny, ktoré ovplyvnia ich plány... celý článok

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

26. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

Prvý pilier dôchodkového systému na Slovensku je často mylne vnímaný ako forma sporenia na dôchodok, no pravda je oveľa zložitejšia. Tento systém funguje na princípe priebežného financovania,... celý článok

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

20. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

Od 1. júla 2025 sa menia podmienky pre predčasný dôchodok. Sociálna poisťovňa zvýši minimálnu hranicu dôchodku, ktorú musí žiadateľ splniť – z 438,40 na 454,70 eura. Kto podá žiadosť... celý článok

O trinásty dôchodok vás môže pripraviť malá chyba, pozor na dátumy

18. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

O trinásty dôchodok vás môže pripraviť malá chyba, pozor na dátumy

Trinásty dôchodok je pre mnohých seniorov vítanou finančnou injekciou pred koncom roka. Nie každý však má na túto dávku automatický nárok. Zákonné podmienky sú jasne dané – a jeden... celý článok