Vláda schválila zmeny. Akú pomoc môžu firmy a podnikatelia čerpať na jeseň?

Redakcia | rubrika: Článok | 12. 8. 2021
Ministerstvo práce reflektuje na zmenu Covid automatu, ktorú tento týždeň schválila vláda na svojom online rokovaní. Od septembra do konca roka tak bude vyplácať Prvú pomoc.
Vláda schválila zmeny. Akú pomoc môžu firmy a podnikatelia čerpať na jeseň?

Zdroj: Shutterstock

Prvá pomoc je v súčasnosti naviazaná na celonárodný Covid automat. Zmena aktualizácie systému pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení pri pandémii sa odzrkadlí na úprave podmienok vyplácania príspevkov pre firmy a podnikateľov.

 

Aká pomoc sa bude vyplácať?

Prvú pomoc za mesiac júl 2021 budú úrady práce vyplácať bez zmien. Za mesiac august sa Prvá pomoc vyplácať nebude. Od septembra do decembra 2021 rezort práce pokračuje v podpore udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránenia ich následkov.

V praxi to znamená vyplácanie pôvodnej schémy Prvá pomoc okrem opatrenia 3B . V prípade, že sa epidemiologická situácia na Slovensku zhorší, vláda môže prijať uznesenie, ktorým stanoví vyplácanie vyšších príspevkov (Prvá pomoc +,Prvá pomoc ++).

Túto zmenu prijala vláda tento týždeň ako súčasť uznesenia k návrhu aktualizácie Covid automatu.

Tip: Aké úkony predlžujú vymáhateľnosť záväzku?

Štátna pomoc od septembra do decembra 2021

Celú jeseň tohto roka by tak rezort práce mal vyplácať len Prvú pomoc. Tento balík obsahuje príspevok zamestnávateľom vrátane samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktoré zamestnávajú ľudí a ktorí museli svoje prevádzky zatvoriť alebo obmedziť svoju činnosť. 

Ďalším opatrením je príspevok pre SZČO, ktoré museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva alebo im poklesli tržby o najmenej 20 percent. Prvá pomoc tiež obsahuje príspevok pre SZČO a jednoosobové eseročky, ktoré nemajú príjem z podnikania.

Čo obsahuje Prvá pomoc:

Opatrenie č. 1 - Peniaze dostáva firma na mdzu zamestnanca, ktorému nemôže prideľovať prácu z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa. Štát firme alebo SZČO preplatí 80 percent hrubej mzdy, najviac však 880 eur až 1 100 eur.

Opatrenie č. 2 - Peniaze sú určené pre SZČO, ktorá v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu prerušila vykonávanie alebo prevádzkovanie, prípadne jej poklesli tržby o najmenej 20 percent.

 • Pokles od 20 - do 39,99 % - 180 €
 • Pokles od 40 - 59,99 % - 300 €
 • Pokles od 60 - 79,99 % - 420 €
 • Pokles od 80 % a viac - 540 €

Opatrenie č. 3A - Príspevok je určený zamestnávateľom, vrátane SZČO, ktorí udržia pracovné miesta po dobu jedného mesiaca v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu a dva mesiace po jeho ukončení. A to aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti. Štát firme alebo SZČO preplatí 80 percent hrubej mzdy, najviac však 880 eur.

Opatrenie č. 4 - Príspevok je určený SZČO, ktorá prerušila alebo obmedzila vykonávanie alebo prevádzkovanie svojej činnosti a ktorej nevznikla povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia alebo nečerpá takzvané  odvodové prázdniny. Tento príspevok môže čerpať aj fyzická osoba, ktorá je jediným spoločníkom s.r.o., zároveň je jej konateľom a nie je jej zamestnancom (takzvaná jednoosobová eseročka). Štát v tomto prípade vypláca 210 eur mesačne.

Ak bude horšie, pomoc bude vyššia

Ak by sa však v krajine zhoršila epidemiologická situácia, vláda môže rozhodnúť o zmene štátnej pomoci. Mohla by sa tak začať čerpať Prvá pomoc + alebo Prvá pomoc ++.

Čo obsahuje Prvá pomoc +:

Opatrenie č. 1 - Peniaze dostáva firma na mdzu zamestnanca, ktorému nemôže prideľovať prácu z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa. Štát firme alebo SZČO preplatí 80 percent hrubej mzdy, najviac však 1 100 eur.

Opatrenie č. 2 - Peniaze sú určené pre SZČO, ktorá v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu prerušila vykonávanie alebo prevádzkovanie, prípadne jej poklesli tržby o najmenej 20 percent.

 • Pokles od 20 - do 39,99 % - 270 €
 • Pokles od 40 - 59,99 % - 450 €
 • Pokles od 60 - 79,99 % - 630 €
 • Pokles od 80 % a viac - 810 €

Opatrenie č. 3A - Príspevok je určený zamestnávateľom, vrátane SZČO, ktorí udržia pracovné miesta po dobu jedného mesiaca v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu a dva mesiace po jeho ukončení. A to aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti. Štát firme alebo SZČO preplatí 80 percent celkovej ceny práce, najviac však 1 100 eur.

Opatrenie č. 4 - Príspevok je určený SZČO, ktorá prerušila alebo obmedzila vykonávanie alebo prevádzkovanie svojej činnosti a ktorej nevznikla povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia alebo nečerpá takzvané  odvodové prázdniny. Tento príspevok môže čerpať aj fyzická osoba, ktorá je jediným spoločníkom s.r.o., zároveň je jej konateľom a nie je jej zamestnancom (takzvaná jednoosobová eseročka). Štát v tomto prípade vypláca 315 eur mesačne.

Čo obsahuje Prvá pomoc ++:

Opatrenie č. 1 - Peniaze dostáva firma na mdzu zamestnanca, ktorému nemôže prideľovať prácu z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa. Štát firme alebo SZČO preplatí 100 percent celkovej ceny práce, najviac však 1 100 eur.

Opatrenie č. 2 - Peniaze sú určené pre SZČO, ktorá v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu prerušila vykonávanie alebo prevádzkovanie, prípadne jej poklesli tržby o najmenej 20 percent.

 • Pokles od 20 - 29,99 % - 330 €
 • Pokles od 30 - 39,99 % - 420 €
 • Pokles od 40 - 49,99 % - 510 €
 • Pokles od 50 - 59,99 % - 600 €
 • Pokles od 60 - 69,99 % - 690 €
 • Pokles od od 70 - 79,99 % - 780 €
 • Pokles od 80 % a viac - 870 €

Opatrenie č. 3A - Príspevok je určený zamestnávateľom, vrátane SZČO, ktorí udržia pracovné miesta po dobu jedného mesiaca v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu a dva mesiace po jeho ukončení. A to aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti. Štát firme alebo SZČO preplatí 100 percent celkovej ceny práce, najviac však 1 100 eur.

Opatrenie č. 3B - Pomoc je určená zamestnávateľom ako paušálny príspevok na úhradu časti mzdových nákladov na každého zamestnanca v závislosti od poklesu tržieb.

 • Pokles od 20 - 29,99 % - 330 €
 • Pokles od 30 - 39,99 % - 420 €
 • Pokles od 40 - 49,99 % - 510 €
 • Pokles od 50 - 59,99 % - 600 €
 • Pokles od 60 - 69,99 % - 690 €
 • Pokles od od 70 - 79,99 % - 780 €
 • Pokles od 80 % a viac - 870 €

Opatrenie č. 4 - Príspevok je určený SZČO, ktorá prerušila alebo obmedzila vykonávanie alebo prevádzkovanie svojej činnosti a ktorej nevznikla povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia alebo nečerpá takzvané odvodové prázdniny. Tento príspevok môže čerpať aj fyzická osoba, ktorá je jediným spoločníkom s.r.o., zároveň je jej konateľom a nie je jej zamestnancom (takzvaná jednoosobová eseročka). Štát v tomto prípade vypláca 360 eur mesačne.

Anketa

Poberáte štátnu podporu (Prvá pomoc) v čase pandémie?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register