Posledný deň na zaplatenie. Aké odvody majú živnostníci od júla a októbra 2021?

Redakcia | rubrika: Článok | 9. 8. 2021
V pondelok (9. august) je posledný termín na zaplatenie novej výšky sociálnych odvodov. Živnostníkom sa menila suma podľa daňového priznania.
Posledný deň na zaplatenie. Aké odvody majú živnostníci od júla a októbra 2021?

Zdroj: Shutterstock

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré si za vlaňajšok podali daňové priznanie v riadnej lehote do konca marca, musia najneskôr v pondelok zaplatiť sociálne odvody v novej výške. Lehota na úhradu za júl tohto roka im totiž uplynie 9. augusta 2021. Podrobné informácie o výške poistného a ďalších údajoch k platbe už Sociálna poisťovňa posielala písomne v priebehu júla.

 

Nové odvody aj v októbri

Pre SZČO, ktoré si daňové priznanie odložili a podali ho až na konci júna tohto roka, sa odvody budú meniť až od októbra 2021. Vo všetkých prípadoch Sociálna poisťovňa počíta, či sa budú odvody platiť a v akej výške. Niekomu sa zvýšia, iní ich platiť prestanú a niekto ich bude platiť prvýkrát od začiatku podnikania.

Všetko záleží od toho, aký príjem mal podnikateľ v roku 2020. Sociálna poisťovňa tiež odporúča upraviť si výšku platby v trvalom bankovom príkaze a tiež si skontrolovať správny variabilný a špecifický symbol. Zabránia tak prípadnému vzniku dlhu voči a uloženiu penále za omeškanie. Dlh si môžu overiť na jej webovej stránke.

Oznámenie už živnostníci dostali

Sociálna poisťovňa spravidla do 21. júla tohto roka zaslala oznámenie o vzniku, pokračovaní alebo zániku povinného sociálneho poistenia 157 748 živnostníkom a iným SZČO. Z tohto počtu sociálne poistenie zaniklo 15 649 podnikateľom. Minimálne poistné bude od 1. júla tohto roka do Sociálnej poisťovne odvádzať 121 104 živnostníkov, naopak maximálne poistné sa týka 95 podnikateľov.

Ostatní živnostníci a SZČO majú platby stanovené podľa dosiahnutých príjmov z daňového priznania v rozpätí medzi sumou minimálneho poistného vo výške 180,99 eura mesačne a maximálneho poistného vo výške 2 533,98 eura mesačne. Odvody v novej výške za júl tohto roka do 9. augusta 2021 nemusia zaplatiť tie SZČO, ktoré si za minulý rok podávajú daňové priznanie v predĺženej lehote.

Táto skupina živnostníkov dostane zo Sociálnej poisťovne informáciu o poistnom do 21. októbra 2021. Novú výšku sociálnych odvodov musia prvý raz zaplatiť do 8. novembra 2021. Dovtedy platia poistné v rovnakej výške ako doteraz.

Tip: Sociálna poisťovňa sa modernizuje. Ako sa prihlásiť do e-Služieb?

Kto (ne)bude platiť odvody od júla?

Od 1. júla 2021 tak začne platiť odvody živnostník, ktorí vlani zarobil z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (SZČO) viac ako 12-násobok minimálnej mzdy v danom kalendárnom roku. V tomto prípade ide o hranicu 6 552 eur za rok (čiže 6 552,01 eura a viac). Týka sa to všetkých, ktorí podali daňové priznanie do konca marca.

Prvá situácia sa týka napríklad živnostníkov, ktorí začali podnikať len od konca marca 2020 alebo doteraz nezarábali vyššie sumy. Odvody prestávajú alebo ešte nebudú platiť tí, ktorí očas vlaňajška nezarobili aspoň 6 552 eur. Ak už však odvody doteraz platili a zarobili menej ako 6 552 eur, táto povinnosť im zanikla 30. júna 2021.

Pre zaujímavosť: Sociálne poistenie sa vždy platí mesiac pozadu. Čiže za júl sa platí v auguste, za august v septembri a podobne.

Kto (ne)bude platiť odvody od októbra?

Živnostníci, ktorí podávali daňové priznanie až na konci júna a vlani zarobili 6 552 eur alebo menej, prestávajú platiť odvody až od 30. septembra 2021. Od tohto dátumu začne odvody platiť živnostník, ktorý ich dovtedy neplatil a vlani mal príjem vyšší ako 6 552 eur. Odvody bude aj naďalej platiť živnostník, ktorý ich do 30. septembra 2021 platil a v roku 2020 mal príjem vyšší ako 6 552 eur.

Ten, kto odvody začne platiť alebo v platení pokračuje, a zároveň podával daňové priznanie do konca júna 2021, ich musí zaplatiť do 8. novembra 2021. Sociálna poisťovňa bude živnostníkov s odloženým daňovým priznaním (podávali ho do konca júna 2021) o odvodoch informovať do 21. októbra 2021.

Minimálne odvody v roku 2021:

 • SZČO platí minimálne sociálne odvody na úrovni 180,99 eura mesačne.
 • SZČO v dôchodku platí minimálne sociálne odvody na úrovni 148,23 eura mesačne.
 • SZČO platí maximálne sociálne odvody na úrovni 2 533,98 eura mesačne.
 • SZČO v dôchodku platí maximálne sociálne odvody na úrovni 2 075,34 eura mesačne.
 • SZČO platí minimálne zdravotné odvody vo výške 76,44 eura mesačne.
 • SZČO neplatí maximálne zdravotné odvody, pretože nie sú stanovené.

Sadzby poistenia SZČO:

 • Nemocenské poistenie: 4,4 %
 • Dôchodkové starobné poistenie: 18 %
 • Dôchodkové invalidné poistenie: 6 %
 • Rezervný fond: 4,75 %
 • Zdravotné odvody: 14 %
 • Zdravotné odvody osoby so zdravotným postihnutím: 7 %

Anketa

Platíte ako SZČO minimálne odvody do Sociálnej poisťovne?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Aké staré daňové dlhy možno ešte vymáhať?

14. 9. 2023 | Barbora Magočová

Aké staré daňové dlhy možno ešte vymáhať?

Ozval sa vám správca dane a hrozí, že budete musieť vyrovnať podlžnosti, o ktorých ste ani nevedeli alebo ste na ne dávno zabudli? Ktoré staršie daňové povinnosti ešte musíte plniť?... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Novela zákona o DPH: Čo by mala priniesť a kedy nadobudne platnosť?

30. 8. 2023 | Marek Mittaš

Novela zákona o DPH: Čo by mala priniesť a kedy nadobudne platnosť?

Zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH bude podliehať doplneniu a zmenám. Ministerstvo financií spustilo medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu novely tohto zákona. V článku nájdete niektoré... celý článok

Daň za psa: Na čo si dať pozor a kedy je šanca získať oslobodenie?

15. 8. 2023 | Barbora Magočová

Daň za psa: Na čo si dať pozor a kedy je šanca získať oslobodenie?

S vlastníctvom psíka sa spájajú nemalé náklady. Okrem kŕmenia či povinných očkovaní treba myslieť aj na peňažné povinnosti voči obci. Aká je daň za psa v najväčších slovenských mestách?... celý článok

Študentské brigády: Ako si ušetriť na odvodoch a daňach

6. 7. 2023 | Daniel Výcha

Študentské brigády: Ako si ušetriť na odvodoch a daňach

Okrem zábavy a dovoleniek si mnohí študenti hľadajú aj produktívnejšie spôsoby, ako využiť letné prázdniny. Preto si hľadajú brigády, na ktoré počas školského roka nemajú čas. V tomto... celý článok