Kúpa ojazdeného auta na lízing alebo úver. Ako postupovať a čo sa viac oplatí?

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 8. 2020
Ak sa chystáte kupovať ojazdené auto a nemáte dostatok vlastných prostriedkov, máte na výber z dvoch možností financovania: pôžička na auto a leasing.
Kúpa ojazdeného auta na lízing alebo úver. Ako postupovať a čo sa viac oplatí?

Zdroj: Shutterstock

Ak už ste sa rozhodli nekúpiť nové auto, ale jazdenku, máte k jeho financovaniu na výber z viacerých možností. Buď zaplatíte vlastnými prostriedkami alebo si vezmete úver na auto, prípadne spotrebný úver a napokon je v ponuke aj leasing. Presne určiť, ktorá možnosť (okrem vlastného financovania) je lepšia nie je možné. Vždy to totiž závisí od toho, aké sú vaše možnosti a očakávania. Poďme si teda zhrnúť, čo so sebou jednotlivé typy úverov prinášajú.

Rozdielov je viac, od zložitosti vybavenia a schválenia, cez vlastníctvo vozidla počas doby jeho splácania, možnosti predčasného splatenia zapožičanej sumy, až po celkovú zaplatenú sumu po ukončení platobného obdobia.

Rozdiel medzi úverom na auto a leasingom

Spotrebný úver je pôžička od bankového ale aj nebankového subjektu, ktorý môžete využiť prakticky na financovanie čohokoľvek. Môžete si tak okrem auta kúpiť aj potrebné vybavenie - autosedačku, stojan na bicykle, zabezpečovací systém a pod.

Finančný leasing môžete naopak využiť na vopred dohodnuté vozidlo, ktoré splácate konkrétnej leasingovej spoločnosti. Leasingom možno uhradiť len samotný automobil, peniaze nemožno použiť na nič iné.

Čo sa využíva viac? Využívanie spotreného úveru a lízingu na kúpu auta približne na podobných hodnotách, zistil portál Financer.com. Zatiaľ čo financovanie na leasing volí približne 47 % ľudí, spotrebný úver 39 %.

 

Chcem auto, ale nemám vlastné zdroje

Ak potrebujete vlastné auto a chcete ho mať ihneď, budete si musieť na jeho kúpu vziať úver alebo bezúčelovú pôžičku. Ich najväčšou výhodou je pomerne rýchle vybavenie a tiež skutočnosť, že takto zakúpené vozidlo je v podstate hneď vaše. Naopak nevýhodou tohto typu financovania sú ešte stále pomerne vysoké úroky a poplatky, a napokon aj neistota, či vám pôžičku schvália. Ak by ju neschválili, získate negatívny záznam v bankovom registri a každá ďalšia pôžička v nasledujúcom môže byť otázna.

Pri lízingu ste majiteľom až po splatení auta

Populárnou formou financovania je aj lízing. Na rozdiel od úveru je jeho vybavenie rýchlejšie, často bez ručiteľa či dokladovania príjmu. Rovnako je daňovo výhodný pre podnikateľov a živnostníkov. Na druhej strane, nevýhodou lízingu je, že vlastníkom auta sa stávate až po jeho úplnom splatení. 

Porovnanie úver vs. lízing

 • Úver na auto je dostupný cez banky aj nebankovky, leasing ponúkajú len vybrané finančné domy a je skôr obľúbený u podnikateľov

 • Pri úvere na auto zväčša dostanete úrok v rozpätí od 5,9% do 10,9% so splatnosťou do 8 rokov, pri lízingu sa môže stať, že auto preplatíte aj o viac ako 20% hodnoty - aj pri štvrťročných splátkach

 • S úverom na auto sa stávate majiteľom vozidla a vaše meno je zapísané aj v technickom preukaze, nemusíte platiť havarjiné poistenie, pri lízingu auto nie je vašim majetkom až kým ho nesplatíte a po celú dobu splácania musíte platiť aj havarijné poistenie, čo sú často stovky až tisíce eur ročne

 • Pri úvere na auto neplatíte žiadnu akontáciu, pri lízingu je potrebné pri kúpe vozidla zaplatiť už jeho prvú časť od 25 do 40%. Platí, že čím väčšiu akontáciu na začiatku zaplatíte, tým bude požičaná suma spolu s úrokmi nižšia.

Výhody lízingu

 • Lízing získate jednoduchšie, nepotrebujete ani ručiteľa

 • Pri lízingu nie je prekážkou, ak máte ďalšie úverové zaťaženie

 • Rýchly schvaľovací proces a získanie prostriedkov

Nevýhody lízingu

 • Akontácia teda prvá splátka je vo výške približne 25 až 37 % z ceny vozidla

 • Počas splácania nie ste vlastníkom užívaného vozidla

 • Zložité odstúpenie od zmluvy v prípade insolvencie

Výhody úveru

 • Možnosť predčasného splatenia kedykoľvek a bez poplatkov

 • Vozidlo je počas doby splácania vo vašom vlastníctve

 • Nie je potrebná akontácia, ani povinné havarijné poistenie

Nevýhody úveru

 • Časovo náročný proces vybavenia pôžičky

 • V prípade vyššej požičanej sumy môže byť vyžadovaný ručiteľ za úver

 • Prísnejšie posudzovanie žiadostí

Anketa

Koľko máte úverov a pôžičiek?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie pôžičky podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce