Aké sú druhy leasingu na auto a ako fungujú?

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 21. 12. 2017
Len málo ľudí si vie predstaviť, že bude v dnešnej dobe existovať bez auta. Kúpa nového, či ojazdeného štvorkolesového pomocníka nie je lacný špás. Prečítajte si, aké sú možnosti financovania auta cez leasing.
Aké sú druhy leasingu na auto a ako fungujú?

Zdroj: Shutterstock

Čo je to leasing

Leasing sa najčastejšie definuje ako nákup, respektíve prenájom predmetov bežnej spotreby, hnuteľného a v dnešnej dobe už aj nehnuteľného majetku. Najčastejšou komoditou nákupu sú práve autá, ale tento spôsob financovania sa už dnes využíva aj na stroje, motocykle čí nehnuteľnosti.

Využívajú ho najmä firmy, podnikatelia ale aj bežný ľudia, ktorý nemajú dostatok vlastných finančných prostriedkov na kúpu strojov, náradia, výpočtovej techniky, áut alebo väčších transportných vozidiel. Avšak, každý typ leasingu má svoje vlastné podmienky, nakoľko záleží na predmete financovanej veci a druhu leasingovej spoločnosti. Na Slovensku existuje niekoľko takýchto spoločností, ale poskytujú ho aj bežné banky.

Čo je to leasing, aké sú druhy a ako funguje?

Zdroj: shutterstock

Typy leasingu

Operatívny

Prvý a pomerne nový druh leasingu je operatívny. Taktiež je najčastejšie využívaný na financovanie áut. Definovaný je ako forma dlhodobého prenájmu vozidla, ktorá je po skončení a aj počas splácania majetkom leasingovej spoločnosti. Tento druh financovanie je často rozšírený o rôzne doplnkové služby, pričom mesačná platba je spravidla pomerne nízka.

Súčasťou týchto služieb môže byť havarijne poistenie, zimná výbava či predplatený pravidelný servis. Avšak, výbava v cene splátky a doplnkové služby závisia od typu a podmienok spoločnosti, s ktorou budete mať leasingovú zmluvu. Veľkou výhodou je, že za škody a opravy nesie zodpovednosť leasingová spoločnosť, navyše splátky sa dajú pridať do nákladov. Existuje aj možnosť, že klient má po nejakom čase nárok na novší model predmetnej veci.

Príklad č.1 (operatívny leasing):

Klient si objedná požadovaný typ auta od leasingovej spoločnosti, ktorá mu pripraví aj cenovú kalkuláciu na dohodnuté obdobie, zvyčajne sa to zadáva na 1 až 4 roky. V zmluve sa udáva aj vopred uzavretá dohoda medzi stranami o predpokladanom počte najazdených kilometrov. V prípade prekročenia klientom zadaných kilometrov, si leasingová spoločnosť účtuje vysoké poplatky. Zodpovednosť  za poistenie, opravy, údržbu, diaľničné poplatky a niekedy aj financovanie pohonných látok má leasingová spoločnosť. Všetko závisí od požiadaviek klienta a podmienok spoločnosti. 

Finančný

Častejšie využívaný a tiež klasickejší spôsob leasingu je práve finančný. Taktiež je to prenájom predmetu, resp. vozidla leasingovou spoločnosťou užívateľovi. Predmet je majetkom prenajímateľa, až do jeho splatenia. Súčasťou zmluvy sú aj dohodnuté mesačné splátky a akontácia, ktorá sa spravidla pohybuje od 10 do 70 %.

V niektorých prípadoch sa finančný leasingu dá vybaviť aj bez akontácie. Pri tomto type kúpy však nesie klient zodpovednosť za prípadné škody a opravy. Takže pred podpisom zmluvy si treba ku mesačným splátkam pripočítať aj náklady na bežnú údržbu vozidla, zimné a letné pneumatiky či nepredvídateľné poruchy na vozidle.

Ďalšou povinnou položkou, ktorú požadujú všetky leasingové spoločnosti je havarijne poistenie. To môže, ale aj nemusí byť zahrnuté v mesačných splátkach.

Príklad č. 2 (finančný leasing):

Klient si chce kúpiť auto, ktoré stojí 10 000 € a bude ho splácať 3 roky. Ako akontáciu položí 10 % z ceny auta, respektíve 1000 €. Bude platiť 36 splátok po 285,16 € (10 266 €). V zmluve sú určené aj PZP a havarijne poistenie, spolu 400 € za rok. Aj s akontáciou preplatíte dokopy 1266 € + 1200 € za PZP a havarijne poistenie na 3 roky.

Spätný

Tento typ je najčastejšie využívaný podnikateľmi a firmami. Je to jedna z možností, ako získať voľné finančné prostriedky zo strojov, áut, hnuteľného alebo nehnuteľného majetku, na kúpu iných potrebných veci do podnikania. Funguje to tak, že majiteľ odpredá daný predmet, ktorý má vo vlastníctve leasingovej spoločnosti.

Určí sa odhadovaná cena predmetu, od nej si spoločnosť odpočíta akontáciu a výšku rozdielu vyplatí klientovi. Vypočíta mu mesačnú splátku, dobu splácania a stáva sa dočasným majiteľom danej veci, až do splatenia celej dlžnej sumy. Pre spätný leasing sa rozhodujú firmy a podnikatelia vtedy, keď nemajú vlastné finančné prostriedky na kúpu nových strojov, áut, hnuteľného alebo nehnuteľného majetku, nakoľko spätným leasingom získajú finančné prostriedky.

Príklad č. 3 (spätný leasing):

Klient má auto v hodnote 15 000 €. Predá ho leasingovej spoločnosti, s ktorou sa dohodne na akontácií 4000 €. Túto sumu si spoločnosť odpočíta z hodnoty auta a majiteľovi vyplatia 11 000 €. Vlastníctvo auta prechádza na leasingovú spoločnosť a klient bude vyplatenú sumu splácať mesačne, sumou 300 € na dobu 5 rokov. Celkovo tak preplatí hodnotu auta o 4000 €. Po splatení plnej sumy, prechádza auto opäť do vlastníctva klienta.

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

29. 11. 2023 | Daniel Výcha

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

Koronakríza ovplyvnila viaceré sektory vrátane bánk, ktoré počas nej pristúpili k masívnemu rušeniu svojich kamenných pobočiek. Tento trend pokračuje aj naďalej. Za necelých deväť mesiacov... celý článok

Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

10. 11. 2023 | Marek Mittaš

Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

Ceny poštových služieb sa od budúceho roka zvýšia. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktoré je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ide pritom už o druhé zvyšovanie cien za... celý článok

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

11. 10. 2023 | Daniel Výcha

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

Deficit Slovenska dosiahol tento rok rekordnú výšku, ktorá momentálne dosahuje 3,9 miliardy eur. V porovnaní s minulým rokom ide o trojnásobné zvýšenie. Aký vplyv to bude mať na rozpočet... celý článok

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

10. 10. 2023 | Marek Mittaš

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

Najnovšie štatistiky o čistom finančnom majetku a dlhu jasne naznačujú, že práca s financiami nie je pre Slovákov taká prirodzená. V rebríčku Allianz Global Wealth Report 2023 sa nachádzame... celý článok

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

4. 10. 2023 | Marek Mittaš

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

Keď sa vodiči dozvedeli o pôvodnom návrhu emisnej normy Euro 7, mnohí sa obávali možných dôsledkov. Cieľom tejto normy bolo ďalšie zníženie emisií. Avšak nápad z Bruselu sa rýchlo stretol... celý článok