4 dni v týždni doma za 70 %-tnú mzdú. Aj to sú podmienky českého kurzarbeitu

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 8. 10. 2020
Kurzarbeit má zachrániť prácu a zabrániť prepúšťaniu. V Česku chcú preplácať až 4 dni z pracovného týždňa.
4 dni v týždni doma za 70 %-tnú mzdú. Aj to sú podmienky českého kurzarbeitu

Zdroj: Shutterstock

Aj keď sa vláda Českej republiky inšpirovala podmienkami v Nemecku, výsledná podoba českého kurzarbeitu je nakoniec iná. Mnoho odborníkov síce víta snahy o zavedenie takého inštitútu avšak českú podobu kritizujú. Ak bude schválená v súčastnej podobe vytvorí sa priestor pre zneužívanie a tiež podmienky schvaľovania podpory nie sú úplne jednoznačné.

Podmienky kurzarbeitu v ČR

Poskytovanie kurzarbeitu sa vždy uskutoční na základe nariadenia vlády. V ňom bude stanovený región, odvetvie, rozsah práce aj doba, počas ktorej by časť mzdy vyplácal štát.

Pracovník môže zostať doma až 4 dni z pracovného týždňa, za ktoré by mohol získať 70 % čistej mzdy, maximálne však do výšky priemernej mzdy v hospodárstve.

Podpora by sa vyplácala maximálne rok.

 

Čo je kurzarbeit

Predstavuje skrátenú prácu pri ekonomických problémoch. Podnik nechá časť pracovného týždňa zamestnancov doma. Zaplatí im za odpracované hodiny a štát poskytne zamestnancom časť mzdy za neodpracovaný čas. Takáto podpora štátu má zabrániť hromadnému prepúšťaniu v obzvlášť krízových časoch, ako napríklad v časoch pandémie, hospodárskej krízy, kyberútoku, pri živelnej pohrome či pri iných závažných hospodárskych problémoch.

Tip: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri hľadaní a nástupe do práce

Kto má nárok na kurzarbeit

Komu môže byť kurzarbait vyplatený? Určite naň nemajú nárok všetci zamestnanci.

Prvou podmienkou je zamestnanecký pomer na dobu neurčitú.  Zamestnanci, ktorí pracujú v podniku na základe zmluvy na dobu určitú nemajú nárok na tento typ štátnej podpory aj keď by pracovali na dobu určitú opakovane už dlhšiu dobu. Takisto nemajú na ňu nárok dohodári.

Druhou nemenej dôležitou podmienkou je pôsobenie vo firme najmenej tri mesiace. Samotná zmluva na dobu neurčitú nestačí.  Častokrát býva súčasť pracovnej zmluvy aj tzv. skúšobná doba, ktorá obvykle trvá dva či tri mesiace. Počas tejto doby vás zamestnávateľ môže kedykoľvek prepustiť bez nároku na odstupné či špeciálne zdôvodňovanie. 

Ako prebieha vyplácanie podpory

Štátny príspevok sa zamestnancovi zahrnie do mzdy. Boli by z neho zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie. Dlžníkom by sa z neho strhávali exekučné splátky a tiež by sa zohľadňoval pri vyplácaní dávok. 

Firmy by tak platili odvody z celej sumy príjmu zamestnanca (vrátane príspevku). Tretinu doplatku na zdravotnom poistení by platil zamestnanec a dve tretiny zamestnávateľ.

Aby firma o kurzarbeit mohla požiadať, nesmie sídliť v daňových rajoch ani nesmie vyplácať dividendy či podiely zo zisku.

Podmienky nemeckého kurzarbeitu

V Nemecku sú stanovené všeobecné podmienky, kedy môžu firmy o štátny príspevok požiadať.

Podporu je možné čerpať vtedy, keď zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideliť prácu v rozsahu aspoň 10 %. 

Výška príspevku predstavuje 60 % z čistej mzdy, 67 % z čistej mzdy potom u zamestnanca s deťmi. Odvod na sociálne poistenie sa zníži o jednu pätinu.

Dĺžka poskytovania príspevku je rovnaká ako v Českej republike - jeden rok.

Anketa

Aká je výška Vašej čistej mzdy?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Neviete, ako sa zaregistrovať na úrade práce? Tu je jednoduchý sprievodca!

31. 1. 2024 | Marek Mittaš

Neviete, ako sa zaregistrovať na úrade práce? Tu je jednoduchý sprievodca!

So stratou práce sa spája niekoľko povinností, vrátane evidovania sa na úrade práce. Dobrou správou je, že štát tento proces zjednodušil. Po novom všetko vybavíte z pohodlia domova... celý článok

Aké sú následky zverejnenia vašich osobných údajov? Budete prekvapení

30. 1. 2024 | Barbora Magočová

Aké sú následky zverejnenia vašich osobných údajov? Budete prekvapení

Už aj Slováci si pomaly zvykajú na to, že nemusia tolerovať neprípustné zásahy do svojho súkromia či cti. Uplatňovanie práv vyplývajúcich z ochrany osobnosti dnes nie je ničím výnimočným;... celý článok

Zamestnávateľ robí nekalosti? Môžete získať odmenu až 37 500 eur!

25. 1. 2024 | Barbora Magočová

Zamestnávateľ robí nekalosti? Môžete získať odmenu až 37 500 eur!

Zvýhodnené podmienky oznamovania protiprávnej činnosti na pracovisku na Slovensku platia už 5 rokov. Zamestnanci môžu za ich nahlásenie získať značnú peňažnú odmenu; nezanedbateľný... celý článok

Každý z nás už v práci urobil 1 z týchto vecí. Za všetky vás ale možno vyhodiť!

16. 1. 2024 | Barbora Magočová

Každý z nás už v práci urobil 1 z týchto vecí. Za všetky vás ale možno vyhodiť!

V zamestnaní trávime približne polovicu nášho bdelého času. Počas takto dlhej doby sa môže ľahko pritrafiť slabšia chvíľka, v ktorej sa nezachováme úplne príkladne. Mnoho pomerne bežných... celý článok

Minimálna mzda v roku 2024: Vieme, aká bude a čo všetko ovplyvní

9. 1. 2024 | Daniel Výcha

Minimálna mzda v roku 2024: Vieme, aká bude a čo všetko ovplyvní

Minimálna mzda je suma, ktorá sa mení každý rok. Od nej sa priamo odvíjajú aj výšky ďalších platieb, ako sú odvody alebo príplatky. Vďaka jej zvýšeniu sa tieto sumy tiež navýšia. Ako... celý článok