Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 3. 8. 2023
Rok 2023 je pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore obdobím zvyšovania platov. Prvé kolo prišlo hneď v prvý deň roka, kedy výška mzdy narástla o 7 %. Dňa 1. januára 2023 si prilepšili aj pedagogickí a odborní zamestnanci, keďže tejto skupine pribudlo 10 % k mesačným výplatám. V septembri 2023 prichádza druhá vlna zvyšovania platov pre štátnych a verejných zamestnancov. O koľko si prilepšia tentokrát?
Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?

Zdroj: Shutterstock

Pomoc v boji proti inflácii

Zvyšovanie platov verejných zamestnancov v roku 2023 je zamerané najmä na kompenzáciu vysokých spotrebiteľských cien v dôsledku inflácie. Ide o plán našej vlády, ktorej cieľom je zvýšiť mzdy ľudí pracujúcich vo verejnom sektore v priemere o 21,2 % v priebehu dvoch rokov. Na tento účel parlament vyčlenil 1 miliardu eur zo štátneho rozpočtu. Finančné prilepšenie by malo pokryť náklady vyplývajúce z tohtoročnej a budúcoročnej inflácie.

O koľko stúpnu platy v septembri?

Druhé kolo zvyšovania platov pre zamestnancov verejného sektoru je naplánované na 1. september 2023. Ľudia pracujúci priamo pre štát alebo štátne organizácie si po konci letných prázdnin prilepšia o ďalších 10 %. Podobne ako v prvom kole, aj v druhom čaká na pedagogických a odborných zamestnancov vyššia miera zvyšovania mzdy. V tejto skupine platy počas druhej fázy zvyšovania narastú o 12 %.

Učitelia sa dočkali

Mzdy slovenských učiteľov boli v posledných rokoch veľmi často spomínanou témou. Ide o jeden z najvýraznejších príkladov toho, ako štát zanedbáva odmeny vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Práve preto dostali učitelia a odborní zamestnanci o niekoľko percent viac než ostatní zamestnanci vo verejnom sektore.

Hlavným cieľom tohto kroku je prilákať pozornosť k pracovným miestam, na ktoré chce nastúpiť iba málokto. Z hľadiska mladých absolventov pedagogických fakúlt doteraz neboli pozície učiteľov na slovenských školách atraktívne. Mzda, ktorá im bola v našej krajine ponúkaná, bola často príliš nízka. To platilo najmä pre učiteľov, ktorí žili v častiach Slovenska s vyššími nákladmi na každodenný život.

Stále však nie je isté, či toto zvyšovanie platu dokáže vyriešiť nedostatok učiteľov na slovenských školách. Problematickí sú najmä vyučujúci predmetov, ako sú informatika a cudzie jazyky. Pre študentov ide v dnešnej dobe o mimoriadne dôležité predmety, pretože vedomosti z nich sú aspoň v základnej miere požadované na veľkom počte pozícií naprieč viacerými oblasťami trhu práce.

Treba si však uvedomiť, že absolventi vysokej školy so vzdelaním v informatike alebo cudzích jazykoch nemajú veľkú motiváciu nastúpiť na pozíciu učiteľa. Pravdepodobne si dokážu nájsť lepšie platenú pozíciu v súkromnom sektore. A ak by aj nebola lepšie platená, zvyčajne aspoň poskytuje lepšie pracovné podmienky. Je teda otázne, či nárast o 10 % a následne 12 % v roku 2023 dokáže prácu učiteľov dostatočne zatraktívniť.

Koho sa týka zvyšovanie platov?

Vďaka nárastu tarifných platov si prilepšia zamestnanci vykonávajúci prácu vo verejnom záujme. Ide o ľudí, ktorí pracujú pre týchto zamestnávateľov:

 • orgány štátnej správy, orgány alebo úrady,
 • ďalšie rozpočtové organizácie štátu, obce a vyššieho územného celku (VÚC),
 • príspevkové organizácie štátu, obce a VÚC,
 • VÚC a obce,
 • štátne fondy,
 • verejné vysoké školy a štátne vysoké školy,
 • Rada pre vysielanie a retransmisiu,
 • Slovenský pozemkový fond,
 • Slovenská akadémia vied a verejné výskumné inštitúcie,
 • školy a školské zariadenia, v ktorých sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie v zriaďovateľskej pôsobnosti štátom uznanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti,
 • zamestnávatelia, o ktorých to ustanoví osobitný predpis.

Týmto zamestnancom býva mzda pridelená na základe zaradenia do platovej tarify, v niektorých prípadoch aj počtu rokov praxe. Platová tarifa konkrétneho zamestnanca závisí od faktorov, ako sú:

 • najnáročnejšia pracovná činnosť z hľadiska zložitosti, zodpovednosti, fyzickej záťaže alebo psychickej záťaže,
 • druh práce dohodnutý v pracovnej zmluve,
 • splnenie kvalifikačných predpokladov potrebných na výkon práce,
 • či ide o prácu na vedúcej pozícii,
 • či pri výkone zamestnania prevláda duševná, remeselná, manuálna alebo fyzická práca,
 • stupeň dosiahnutého vzdelania.

Tabuľky používané na pridelenie mzdy zamestnancom vo verejnom sektore nájdete na webe Národného inšpektorátu práce.

Vyššie platy aj pre zdravotníkov

Úradníci pracujúci pre štát, učitelia a vedci nie sú jediné skupiny zamestnancov, ktorým sa v roku 2023 zvyšovali platy kvôli inflácii. Od januára tohto roku sa zvýšenia platov dočkali napríklad aj zdravotníci. Treba však podotknúť, že nešlo o krok z dobrej vôle štátu. Zdravotníci si vyššie mzdy vynútili hromadnými výpoveďami.

Parlament následne schválil novelu zákona, v ktorej zamestnancom nemocníc zvýšil platy o 6,9 – 45,8 %. Po novom zohráva pri určovaní mzdy zdravotníka dôležitú úlohu údaj o počte odpracovaných rokov v nemocnici. Štát odhadol výdavky na vyššie platy zdravotníkov v roku 2023 na sumu 232 miliónov eur.

Čistá mzdaHrubá mzda

Mzdová kalkulačka 2023

+
+

Ďalšie kalkulačky

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+17
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Menšia výplata? Ako vám zamestnávateľ môže znížiť mzdu v roku 2023?

23. 8. 2023 | Barbora Magočová

Menšia výplata? Ako vám zamestnávateľ môže znížiť mzdu v roku 2023?

Zrážky zo mzdy sú prísne limitované; zamestnávateľ vás teda nemôže ukrátiť na výplate podľa toho, ako sa mu to hodí. Pokiaľ zrážka nespĺňa zákonné podmienky, nemôže k nej zamestnávateľ... celý článok

Šéf vám dovolenku schválil len ústne. Čo vám hrozí ak odídete bez dovolenkového lístka?

14. 7. 2023 | Barbora Magočová

Šéf vám dovolenku schválil len ústne. Čo vám hrozí ak odídete bez dovolenkového lístka?

Na mnohých pracoviskách je zaužívané, že zamestnávateľ najmä kratšie dovolenky schvaľuje operatívne podľa potreby, a to aj na poslednú chvíľu. Čerpanie voľna je povolené len ústne a... celý článok

Študentské brigády: Ako si ušetriť na odvodoch a daňach

6. 7. 2023 | Daniel Výcha

Študentské brigády: Ako si ušetriť na odvodoch a daňach

Okrem zábavy a dovoleniek si mnohí študenti hľadajú aj produktívnejšie spôsoby, ako využiť letné prázdniny. Preto si hľadajú brigády, na ktoré počas školského roka nemajú čas. V tomto... celý článok

Povinnosti študentov po skončení školy: Na aké úrady musíte ísť? Presný postup TU

3. 7. 2023 | Redakcia

Povinnosti študentov po skončení školy: Na aké úrady musíte ísť? Presný postup TU

Končíte školu a neviete, ako postupovať, aby ste si splnili všetky povinnosti voči zdravotnej poisťovni a štátu? V tomto článku nájdete postup, ktorého by sa mali absolventi štúdia... celý článok

Výpočet priemerného zárobku v roku 2023 a 13 prípadov, kedy sa ho oplatí poznať

22. 6. 2023 | Barbora Magočová

Výpočet priemerného zárobku v roku 2023 a 13 prípadov, kedy sa ho oplatí poznať

Chcete zistiť výšku odstupného alebo náhrady mzdy za dovolenku? Prečo plnenia vypočítané z priemerného zárobku niekedy nekorešpondujú s vašou aktuálnou mzdou? Čítajte, aké pravidlá... celý článok