Ako zapísať titul do občianskeho preukazu a koľko to stojí

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 14. 9. 2020
Úspešne ste absolovavali štúdium na Vysokej škole? Tak vám pribudne pár písmenok pred poprípade za meno. Viete, koľko stojí zápis titulu do občianského preukazu a aké doklady k tomu potrebujete?
Ako zapísať titul do občianskeho preukazu a koľko to stojí

Zdroj: Shutterstock

 

Ako zapísať titul do občianskeho preukazu

Ak chcete používať titul pri úradnom styku, mali by ste si ho nechať uviesť v občianskom preukaze.

Kvôli zápisu skratky titulu musíte navšíviť okresné riaditeľstvo Policajného zboru. A to už nemusí byť v mieste trvalého bydliska, ako kedysi. Ak máte trvalé bydlisko v Michalovciach alebo pracujete v Bratislave, pokojne môžete zájsť na "políciu" tam. 

Okrem súčasného občianskeho preukazu musíte predložiť aj doklad o získaní titulu. Komplikácia s dokladom je, ak ste získali titul v zahraničí. Nie však v Českej republike. Tituly z vysokej školy v Českej republike sa od roku 2015 uznávajú za rovnakých podmienok ako tie zo slovenskej vysokej školy. Nie je potrebné postupovať ďalší proces uznávania. Ani nie je potrebné dať si doklady preložiť do slovenčiny.

Ako získať rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní

Ak ste získali titul na zahraničnej vysokej škole, potrebujete k zápisu titulo do občianskeho preukazu rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní. Takéto rozhodnutie vám vydá Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu -  Stredisko na uznávanie dokladov.  Poštou alebo na podateľni podávate žiadosť a k tomu sa požaduje do slovenčiny preložený doklad o udelení titulu, ktorý vám zahraničná vysoká škola vydala a  výpis absolvovaných skúšok.  Ak máte zahraničné doklady vydané v angličtine, nemčine, francúzštine, ruštine a maďarčine, môžete si preklad urobiť aj samostatne.  Avšak v prípade pochybností môžete byť požiadaní aj o súdny preklad. Doklady vydané v inom cuzdiom jazyku musia mať preklad vykonaný súdnym prekladateľom a overený notárom. Vlastný predklad notárom overený byť nemusí

Rozhodnutie vám vydá aj vysoká škola v Slovenskej republike, ktorá má podobný študujný program, alebo podobný študijný odbor. Napríklad, ak ste študovali ekonomický smer v Berlíne, môžete o rozhodnutie požiadať Vysokú školu ekonomickú v Bratislave.

Aké tituly sa používajú na Slovensku

Za úspešné absolvovanie prvého stupňa vysokoškolského štúdia sa udeľuje titul bakalár - Bc. (prípadne BcA - bakalár umenia). Tento titul patrí pred meno a obvykle sa neuvádza.

Absolventom druhého stupňa vysokoškolského štúdia patrí titul v závislosti od odbornosti:

  • Mgr. alebo Mgr. art. - magister alebo magister umenia
  • Ing. alebo Ing. arch. - inžinier alebo inžinier architekt
  • MUDr. alebo MDDr. - doktor všeobecného alebo zubného lekárstva

V prípade úspešného absolvovania rigorózneho štúdia sa udeľujú tzv. doktorské tituly:

  • RNDr. - doktor prírodných vied
  • PharmDr. - doktor farmácie
  • PhDr. - doktor filozofie
  • JUDr. - doktor práv
  • PaedDr. - doktor pedagogiky
  • ThDr. - doktor teológie

Tieto tituly sa píšu pred menom. O ďalších tituloch, ktoré sa uvádzajú za menom sa dočítate v našom článku: Ako oslovovať ľudí s titulom.

Koľko stojí zapísanie titulu do občianskeho preukazu

Podanie žiadosti o vydanie občianského preukazu pretože chcete zapísať nové údaje stojí 4,50 eura v štandardnej lehote do 30 dní. Ak chcete vybaviť žiadosť do dvoch dní, priplatíte si ďalších 20 eur.

V prípade, že máte v systéme fotku nie staršiu ako 1 rok, nebudete sa musieť ani fotiť. Inak si vás spolu s vybavením žiadosti aj odfotia. 

Anketa

Prečo si potrebujete vybaviť nový občiansky preukaz?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+15
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok