5 otázok a odpovedí, čo robiť pri strate občianského preukazu

Redakcia | rubrika: Článok | 25. 8. 2020
Ak ste stratili občiansky preukaz, tak najdôležitejšie je rýchlo stratu nahlásiť. A hneď potom si požiadajte o nový. Aký je presný postup a čo všetko si pripraviť pri behaní po úradoch?
5 otázok a odpovedí, čo robiť pri strate občianského preukazu

Zdroj: Shutterstock

Strata peňaženky nie je nikdy príjemná záležitosť. A ak spolu s peniazmi stratíte aj osobné doklady, tak okrem finančnej straty vás bude čakať aj obiehanie po úradoch a vybavovanie nových. Občiansky preukaz, vodičský alebo platobná karta, to všetko budete potrebovať novo vybaviť na úradoch, zablokovať staré a požiadať o staré. Aký je presný postup v prípade, že stratíte občiansky preukaz?

 

Ako zabrániť zneužitiu občianky?

Ak stratíte občiansky preukaz, tak zabrániť akémukoľvek zneužitiu je najdôležitejšie. Odcudzeniu a stratu by ste tak mali urychlene oznámiť na ktoromkoľvek úrade obce s rozšírenou pôsobnosťou (nemusíte na úrad vášho trvalého bydliska). Nahlásiť stratu občianky môžete aj na matričnom úrade, v prípade krádeže sa môžete obrátiť aj na Políciu Slovenskej republiky. 

Určite však stratu či odcudzenie preukazu nahláste hlavne na úrade. Jeho povinnosťou je totiž vložiť doklad do databázy neplatných dokladov, takže preukaz nebude môcť nikto zneužiť. Nahlásenie a zneplatnenie dokladu si potom môžete overiť na stránkach ministerstva vnútra. Ak už máte nový eID (OP s čipom), tak pri nahlásení straty rovno zablokujete aj jeho online prístupy.

Otázka: Ako zabrániť zneužitiu občianky?
Odpoveď:  Nahlásiť stratu na políciu!

Dokedy musíte chýbajúci občiansky preukaz nahlásiť?

Nahlásenie chýbajúcich osobných dokladov rozhodne neodkladajte. Predovšetkým ak ste stratili občiansky preukaz. Zneužiť ho je totiž veľmi ľahké. S vašim občianskym preukazom si môže ktokoľvek vziať pôžičku, objednať tovar na splátky, môže jazdiť "na čierno" bez cestovných lístkov a neplatiť pokuty. Zneužiť môže aj vaše rodné číslo a zariadiť si napríklad nové doklady na základe vášho občianskeho preukazu. Následky strateného občianskeho preukazu nemusí byť navyše viditeľné na prvý pohľad a môžu vás dostihnúť až za pár rokov, až vám na dvere zazvoní exekútor.

Otázka: Dokedy nahlásiť stratu občianky?
Odpoveď:  Ihneď!

Môže sa používať stratený občiansky, ktorý bol opäť nájdený?

Ak by ste takto stratený a nahlásený občiansky preukaz nakonie predsa len doma našli (napríklad zapadnutý pod gaučom), tak ho nepoužívajte. Občiansky preukaz sa nahlásením zneplatní a jeho použitím sa dopustíte priestupku a môžete dostať pokutu. Nájdený občiansky preukaz odovzdajte na najbližšom úrade obce s rozšírenou pôsobnosťou, prípadne ho znehodnoťte a vyhodťe.

Otázka: Môžete stratený, nahlásený a opäť nájdený občiansky preukaz použiť?
Odpoveď:  Nie! Jeho použitie je priestupok.

Kde požiadam o nový občiansky preukaz a aké doklady k tomu potrebujem?

Keď zamedzíte zneužitiu strateného preukazu, musíte si aj zariadiť nový. O ten požiadate na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve policajného zboru (oddelenie dokladov). Nemusíte žiadať v mieste svojho trvalého pobytu. Pri zneplatnení strateného občianskeho preukazu máte povinnosť požiadať o nový do 15 pracovných dní. Nový občiansky dostanete podľa oficiálnej lehoty za 30 dní. Často býva hotový k vyzdvihnutiu už za dva týždne.

Otázka: Kde požiadam o nový občiansky preukaz?
Odpoveď:  Kdekoľvek na okresnom riaditeľstve policajného zboru.

Pri vybavovaní žiadosti si pripravte:

  • doklad totožnosti (cestovný pas, rodný list, vodičský preukaz),
  • potvrdenie o občianskom preukaze, ktoré dostanete pri hlásení straty/krádeže OP,
  • eurá na poplatok (16,50 €),
  • úsmev na fotku (fotky sa fotia na úrade, ak májú v databáze vašu fotku nie staršiu ako jeden rok, fotiť sa nemusíte).

Po novom vám bude vystavený už iba občansky preukaz s čipom - tzv. eID.

Čo keď som stratil občiansky preukaz a potrebujem hneď?

Po podaní žiadosti o vydanie nového občianskeho preukazu máte "v ruke"  Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu“ alebo „Potvrdenie o občianskom preukaze“. Tieto doklady však neslúžia ako doklad totožnosti. Závisí od jednotlivých inštitúcií, či ich budú akceptovať alebo nie. Ak doklad potrebujete čím skôr, môžete si požiadať o zrýchlené vydanie občianskeho preukazu. Takto vám preukaz vystavia do 2 dní.

Otázka: Môžem žiadosť o vydanie občianskeho preukazu použiť namiesto OP?
Odpoveď:  Nie.

Anketa

Máte občiansky preukaz vždy so sebou?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce