Konsolidácia verejných financií nepriniesla očakávané výsledky a Slováci si budú musieť utiahnuť opasky ešte viac. STVR informuje, že minister financií Ladislav Kamenický aktuálne vedie intenzívne rokovania s koaličnými partnermi, ktoré majú určiť, ako bude vyzerať ďalšia vlna konsolidácie verejných financií. Už teraz však naznačuje, že výsledná suma opatrení by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, čo je omnoho viac, ako ohlasoval pôvodne.
Rozpočet stojí a padá na politike
„Budem sa snažiť, aby bola konsolidácia na strane výdavkov. Myslím si, že daní, ktoré sme už zaviedli, bolo dosť,“ zdôraznil minister v priebehu konferencie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, cituje ho denník Pravda. Balík, o ktorom minister hovoril ešte v januári tohto roka, mal priniesť rozpočtu až 850 miliónov eur navyše, čo je približne suma, akú štát vynakladá na trináste dôchodky.
Dnes to má byť niekoľkonásobne viac. „Predstavili sme asi 68 opatrení za tri miliardy eur a hľadáme prienik opatrení. Vyjadrujú sa nám ministri Hlasu, ministri za SNS,“ uviedol Kamenický, ktorého cituje STVR. Nie je známe, o aké opatrenia ide, hoci minister už pred časom potvrdil, že na stole je zavedenie dane z hazardu.
Minister si zároveň stanovil jasný termín – návrh budúcoročného štátneho rozpočtu chce vláde predložiť do 20. augusta. V návrhu sa má objaviť aj balík opatrení zameraný na ozdravenie verejných financií, no zatiaľ neexistuje jednotná dohoda medzi partnermi v koalícii.
O všetkom sa rozhodne pri hlasovaní o rozpočte
„Vyjadrujú sa nám ministri Hlasu, ministri za SNS,“ poznamenal Kamenický bez toho, aby konkretizoval, ktoré opatrenia by sa mohli reálne dostať do finálneho návrhu. Zatiaľ jediným konkrétnym krokom, o ktorom sa verejne vie, je plánované zvýšenie dane z hazardu. Kamenický zároveň ubezpečil, že cieľom balíka je znížiť deficit verejných financií na úroveň 4,1 percenta.
Časový rámec je však prísny. Parlament totiž tradične schvaľuje rozpočet na poslednej schôdzi v roku, ale tentoraz sa koalícia snaží celý proces urýchliť. Konečné schválenie návrhu rozpočtu a konsolidačného balíka musí prebehnúť do 21. novembra, inak by podľa zákona o dlhovej brzde musela vláda pristúpiť k predloženiu vyrovnaného rozpočtu.
Koalícii už zase hrozí rozpad
Minister školstva Tomáš Drucker z Hlasu preto apeluje na koaličných partnerov, aby pristupovali k rokovaniam zodpovedne a predišlo sa chaosu v poslednej chvíli. „Toto nestojí na strane Hlas. Treba, aby aj naši koaliční partneri k tomu zodpovedne pristúpil, aby sme potom nemuseli naháňať, že niečo treba urobiť za dve-tri hodiny alebo z večera do rána,“ vyhlásil Drucker.
Na druhej strane, predseda SNS Andrej Danko dáva najavo, že podpora jeho strany nebude automatická. Dlhodobo presadzuje, aby sa nezvyšovali výdavky na obranu a trvá na tom, že ak má SNS rozpočet podporiť, chce mať jasne definované, z čoho bude deficit pokrytý. „Ak máme hlasovať za štátny rozpočet, chceme jasne vedieť, z čoho bude tvorený deficit. Radšej nech je rozpočet vo výške, ako je, ako máme znova zavádzať dane proti ľuďom,“ zdôraznil Danko.
Premiér Robert Fico, ako hlavná postava vládnej trojkoalície, medzitým upozorňuje, že bez dohody medzi partnermi nebude možné pokračovať v aktuálnej vláde. „Ak budú chcieť kolegovia z Hlasu a SNS pokračovať vo vláde, budú sa musieť dohodnúť. Ak sa nedohodneme, neviem si predstaviť, že by sme šli do rozpočtového provizória,“ upozornil Fico. Zároveň však opakovane potvrdzuje, že konsolidačné opatrenia nemôžu ísť na úkor sociálnych štandardov a životnej úrovne ľudí. Strana Smer-SD preto odmieta zrušenie 13. dôchodkov, ktoré Fico označuje za jednu zo základných priorít svojej vlády.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.