Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Reklama

5 dôležitých faktov pre začínajúcich investorov

Peniaze.sk

Naučte sa investovať a spoznajte princípy, podľa ktorých sa riadia skúsení investori.

 
Reklama

Koľko peňazí investovať?

Výška investovaných financií je veľmi individuálna a závisí od finančnej situácie každého investora. Niekto si môže dovoliť investovať 50 eur, iný 50 000. Leitmotívom dobrého investora je investovať len toľko peňazí, koľko si môže dovoliť stratiť. Treba si totiž uvedomiť mieru rizika a fakt, že vaša investícia môže, no aj nemusí byť úspešná. Ponechajte si určitú finančnú rezervu, ktorá bezproblémovo pokryje neočakávané finančné výdavky (autoservis, rekonštrukcie a pod.).

Rozdeľuj a panuj

Diverzifikácia je v rámci investovania osvedčený prístup, ktorého hlavnou myšlienkou je rozdeliť investície do viacerých oblastí. Cieľom tohto prístupu je vytvorenie portfólia, v ktorom sa budú straty z nevydarených investícií vykrývať ziskami z ďalších investícií. Investor môže vložiť časť svojej investície do zlata a časť do dlhopisov, akcií či podielových fondov.

Jednoduché investície, ktorým budete rozumieť

Jednoduché riešenia mnohokrát prinášajú najlepšie výsledky – to platí aj vo svete investícií. Investujte preto tak, aby ste svojej investícii a stratégii rozumeli. Zbytočné komplikovanie situácie nie je na mieste, najmä ak ste investor – začiatočník. Skúste napríklad investovať do prostriedkov či komodít, ktoré dennodenne používate a ktoré sú pre život človeka takpovediac nevyhnutné.

Emócie pod kontrolou

Emócie sú korením života, no ak chcete byť vo svete investícií úspešní, mali by ste ich mať pod kontrolou. Kľúčom k úspechu je kritické uvažovanie a triezve zhodnotenie informácií a faktov (aj keď popisujú realitu, ktorá nie je práve podľa našich predstáv). Vyhnite sa tiež stádovitému rozhodovaniu, ktoré podporujú vyhlásenia v médiách („zlato je na vzostupe“ alebo „cena ropy klesá“). Jeho výsledkom je, že s veľkou pravdepodobnosťou budete draho nakupovať a lacno predávať.

Investorský trojuholník

Takzvaný investorský trojuholník je skvelou pomôckou pri vyhodnocovaní akejkoľvek investície. Jeho vrcholy tvoria výnosy, riziko (respektíve istota) a likvidita (rýchlosť premenenia investície späť na hotovosť). Jedným dychom dodávame, že dosiahnutie všetkých troch vrcholov súčasne je utópiou. Vysoké výnosy s nízkym rizikom a veľmi vysokou likviditou (rýchly predaj bez poplatkov) popisujú ideálnu a prakticky nedosiahnuteľnú investíciu. V reálnom svete musí investor zvoliť kompromis a vybalansovať parametre podľa svojich predstáv.

 
 
Sdílení a tisk
   
 

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz