Letná opekačka vás môže vyjsť stovky až tisíce eur: pozor, kde rozkladáte oheň

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 17. 7. 2025
V bratislavských lesoch a chránených územiach na Slovensku hrozia za zakladanie ohňa vysoké pokuty až do tisícov eur. Od júna 2025 platí v lesoparku hlavného mesta úplný zákaz, ktorý platí aj na oficiálnych ohniskách a griloch. Zistite, kde a za akých podmienok môžete legálne opekať, aké pravidlá platia v národných parkoch a ako sa vyhnúť nepríjemným pokutám za porušenie zákazu ohňa v prírode.
Letná opekačka vás môže vyjsť stovky až tisíce eur: pozor, kde rozkladáte oheň

Zdroj: Shutterstock

K letu patrí opekačka, ale vedeli ste, že si nemôžete založíť ohník len tak hocikde? Za opekanie špekáčok či slaninky vám dokonca môže hroziť mastná pokuta vo výške až niekoľkých tisícov eur, varuje denník Pravda.

Bratislava vydala obmedzenia

V Bratislave si toto leto budete musieť klobásku radšej upiecť doma alebo na legálnom grile na záhrade, pretože od konca júna platí v mestských lesoch prísny zákaz zakladania ohňa. Opekanie a grilovanie v prírode je síce pre Slovákov obľúbená letná aktivita, no ak si nedáte pozor, môže vás vyjsť poriadne draho – pokuty sa rátajú v stovkách aj tisíckach eur.

Od piatka 26. júna 2025 od 10:00 je v bratislavskom lesoparku úplne zakázané zakladať oheň, a to aj na miestach, kde boli doteraz oficiálne ohniská či grily. Rozhodnutie prijali Lesy hlavného mesta spolu s hasičmi a mestskou políciou pre zvýšené riziko požiarov a platí na všetkých obľúbených lokalitách – Partizánska lúka, Pekná cesta, horáreň Krasňany či ďalšie známe miesta, ktoré mnohí považovali za bezpečné a povolené.

Kontroly už prebiehajú a vykonávajú ich hasiči, mestskí policajti aj lesná stráž. Porušenie zákazu vás môže stáť minimálne 50 eur v blokovom konaní, vo vážnejších prípadoch až 331 eur. Pre podnikateľov a právnické osoby sú sadzby oveľa vyššie – až do 16 596 eur, ak sa zistí, že porušili predpisy v chránenom území alebo inak ohrozili les a jeho okolie.

Na opekanie v chránenom území úplne zabudnite

Treba si však uvedomiť, že Bratislava nie je jediná, kde sa pravidlá sprísňujú. Zákon o ochrane prírody a krajiny totiž zakazuje zakladať oheň vo väčšine chránených území na Slovensku počas celého roka. Najmä územia s vyšším stupňom ochrany, ako napríklad CHKO Malé Karpaty, Sandberg či Devínska Kobyla, sú pre akékoľvek otvorené ohne tabu.

Už v treťom stupni ochrany platí zákaz zakladania ohňa mimo uzavretých stavieb a tiež zákaz stanovania, bivakovania či táborenia. V štvrtom a piatom stupni, teda v národných parkoch a prírodných rezerváciách, sa už bez výnimky od správcu územia nesmiete pohybovať ani mimo vyznačených chodníkov, nieto ešte zakladať oheň.

Problémom je, že veľa ľudí ani netuší, aký stupeň ochrany má územie, v ktorom sa nachádzajú. Tabule nebývajú všade zreteľné a mnohí si myslia, že ak nevidia zákaz, tak môžu. Lenže opak je pravdou – zákon o ochrane pred požiarmi priamo zakazuje zakladať alebo udržiavať otvorený oheň na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme, čo je 50 metrov od hranice lesa, pokiaľ to nie je vyznačené miesto. Zakázané je aj fajčenie či odhadzovanie horiaceho alebo tlejúceho odpadu. Pokuty za porušenie týchto pravidiel dosahujú v blokovom konaní 100 eur, pri prejednávaní priestupku až 331 eur, u podnikateľov až 16 596 eur. A ak by z porušenia vznikol požiar, môže ísť aj o trestný čin.

Pozor, kde opekáte

Hliadky polície a hasičov sa najmä v lete zameriavajú na kontrolu nelegálnych ohnísk, vypaľovanie trávy a zakázané fajčenie. Ak si už na legálnom mieste chcete oheň rozložiť, mali by ste dodržať základné pravidlá – nikdy nepoužívať horľavé kvapaliny, nerozdúchavať oheň vo vetre, nenechávať ho bez dozoru a pred odchodom starostlivo uhasiť aj posledné žeravé uhlíky, aby popol neostal horúci.

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či sa nachádzate v chránenom území, je použiť online register Štátnej ochrany prírody alebo turistické portály, kde bývajú uvedené stupne ochrany pre konkrétnu lokalitu. Pomôcť môže aj interaktívna mapa chránených území Ministerstva životného prostredia, kde si viete overiť, čo je kde povolené a čo nie. Ak si nie ste istí – radšej oheň vôbec nezakladajte, pretože pokuta a riziko požiaru rozhodne nestoja za kúsok opečenej klobásky, hoci akokoľvek lákavej.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Poplatková divočina v zdravotníctve: Lekári si pýtajú peniaze za to, čo má byť bezplatné

17. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Poplatková divočina v zdravotníctve: Lekári si pýtajú peniaze za to, čo má byť bezplatné

Poplatky v zdravotníctve na Slovensku dosiahli podľa odborníkov už 1,7 miliardy eur ročne a stali sa pre pacientov neprehľadným labyrintom. Ombudsman aj experti varujú pred „poplatkovou... celý článok

Štát dočasne znižuje vysoký poplatok z 500 na 50 eur, využite ho, kým je čas

16. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát dočasne znižuje vysoký poplatok z 500 na 50 eur, využite ho, kým je čas

Generálny pardon pre držiteľov neexistujúcich vozidiel je tu: od 15. júla 2025 môžete svoje staré vraky vyradiť z evidencie za zlomok pôvodnej ceny. Vďaka novele zákona o odpadoch klesol... celý článok

Krach HappyTravel ľudí zneistil. Čo treba pri cestovke vždy overiť a čo robiť pri jej úpadku?

14. 7. 2025 | Barbora Magočová

Krach HappyTravel ľudí zneistil. Čo treba pri cestovke vždy overiť a čo robiť pri jej úpadku?

Úpadok HappyTravel.sk v spoločnosti stále rezonuje; prispieva k tomu aj skutočnosť, že k nemu došlo na začiatku letnej turistickej sezóny. Slová jej štatutára Romana Berkesa o príčinách... celý článok

Podvodníci ponúkajú Slovákom falošné lieky. Môže v nich byť cement, farba či jed na potkany

11. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Podvodníci ponúkajú Slovákom falošné lieky. Môže v nich byť cement, farba či jed na potkany

Štátny ústav pre kontrolu liečiv varuje pred nebezpečným podvodom, ktorý zasahuje aj Slovensko – falošné lieky. Tieto produkty, často zamaskované ako lifestylové lieky na chudnutie... celý článok

Ceny v Európe sa líšia aj štvornásobne: ktorá krajina je najdrahšia a najlacnejšia

9. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Ceny v Európe sa líšia aj štvornásobne: ktorá krajina je najdrahšia a najlacnejšia

Koľko stojí život v Európe? Zistite, ktoré krajiny patria medzi najdrahšie a ktoré naopak medzi najlacnejšie. Pozrite si porovnanie cien tovarov a služieb v 36 európskych štátoch podľa... celý článok