Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Reklama

Peniaze vám pomôže ušetriť energeticky efektívna domácnosť

SEO Text

Zdajú sa vám náklady za vašu domácnosť príliš vysoké a vždy po prečítaní sumy na účte máte pocit, že potrebujete liečbu bolesti hlavy? Môžete ich efektívne znížiť tak, aby ste ušetrili mesačne desiatky eur a zároveň sa stali energeticky efektívnou domácnosťou. Čím začať?

 
Reklama

Podlahové kúrenie

Mnoho ľudí si myslí, že podlahové kúrenie nedokáže vyhriať miestnosť, opak je však pravdou – potrebuje na to približne o 30 % energie menej ako klasické radiátory a miestnosť je vykúri rovnomerne. Ďalšou výhodou je, že tento spôsob kúrenia nevíri vzduch, čo je veľké plus pre alergikov a astmatikov. Okrem toho podlahovka nezasahuje do miestnosti a neukrajuje vám z priestoru.

Zateplenie

Zateplenie domov je pomerne rýchlo návratná investícia – priemerný čas je osem rokov, všetko však závisí od použitých materiálov a hrúbky zateplenia. Vďaka zatepleniu môžete znížiť úniky tepla až o 40 %, čo počas vykurovacej sezóny predstavuje slušnú sumu. V prípade, že bývate v dome, ktorý bol skolaudovaný do roku 1989 máte, možnosť požiadať o pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Plastové okná

Pre niektorých to môže byť prekvapenie, no cez okná uniká viac tepla ako cez steny. Hlavne v prípade, keď vám zle tesnia. Aj preto je dôležité mať kvalitné drevené či plastové okná s tromi komorami, ktoré zabránia úniku tepla. Čím viac vzduchových komôr okná majú, tým lepšie zabraňujú úniku tepla. Sklo totiž nemá izolačné vlastnosti, úniku tepla zabraňujú práve vzduchové bubliny v jednotlivých komorách.

LED svietidlá

Už je to nejaký ten rok, čo sa LEDky výhradne používali ako priemyselné osvetlenie v skladoch, dnes sú bežnou súčasťou domácností. Oproti obyčajným žiarovkám LEDky spotrebujú o 80 % elektrickej energie a v porovnaní s úspornými je to o 30 % menej v prospech LEDiek. Preto ak si nabudúce budete kupovať žiarovky, myslíte na tento spôsob osvetlenia.

 
 
Sdílení a tisk
   
 

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz