Ceny elektriny rastú. Dôvod? Nedostatok vody

Olivia Lacenová | rubrika: Článok | 15. 10. 2021
Otázka problémov zmeny klímy už nie je len teóriou, ale naplno sa začína prejavovať aj v praxi. Európske štáty musia čeliť energetickej kríze, ktorá výrazne predražuje cenu elektriny. Tá podľa agentúry Bloomberg vyskočila v Škandinávii v septembri medziročne až na päťnásobok. Príčinou problému je nedostatok vody, ktorá je najdôležitejším zdrojom elektriny v tamojšom regióne.
Ceny elektriny rastú. Dôvod? Nedostatok vody

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavnej analytičky TopForex Olívie Lacenovej

Keďže zásobníky vody v severských nádržiach sú plné len z polovice, čo znamená, že ich hladina je najnižšia v tomto ročnom období za posledných desať rokov, nórsky štátny energetický podnik Statnett SF bol v pondelok nútený vydať vyhlásenie, že bilancia energie sa nachádza na 2. stupni.

Pre lepšiu ilustráciu, ak by sa situácia zhoršovala a dostala by sa na 5. stupeň, bolo by nutné pristúpiť k prideľovaniu energie. V podobnej situácii je dnes Čína, kde kvôli energetickým výpadkom zastavili výrobu podniky z rozličných odvetví.

To môže v dôsledku nedostatku dodávok znamenať ďalšie zdražovanie najrôznejších tovarov po celom svete, ktoré sú závislé na súčiastkach od tamojších dodávateľov. Vráťme sa ale späť k Európe.

Keďže sa blíži zimné obdobie, ktoré znamená zvýšenú produkciu a spotrebu energií, hladiny vodných nádrží budú klesať, čo ešte umocňuje aktuálne obavy z možného nedostatku energie a prehĺbenia krízy.

Tip: Vyššie ceny za elektrinu či plyn? Zmeňte dodávateľa energií

Nedostatok vody v severských krajinách totiž môže znamenať, že nebudú energie schopné exportovať. Obmedzovanie vývozu by zároveň mohlo negatívne ovplyvniť aj samotný hospodársky rast dotknutých krajín.

Napríklad Škandinávia v dôsledku vzniknutých problémov stavila na starú a osvedčenú klasiku a pri výrobe elektriny sa momentálne spolieha na 52-ročnú fosílnu elektráreň.

Švédska energetická spoločnosť Vattenfall, ktorá patrí k popredným výrobcom energie v Európe, sa snaží presvedčiť najmä veľkých odberateľov, ako sú priemyselné spoločnosti, aby sa pred prichádzajúcou zimou snažili čo najviac šetriť energiu.

Ceny energií však predražuje aj nedostatok zemného plynu, ktorý sa tiež postupne prejavuje v celej Európe. Spôsobil ho vysoký dopyt po komodite počas pandémie, z ktorého sa spamätáva napríklad Ázia, ako aj znížené dodávky v USA po hurikáne Ida a odmietnutie Ruska zvýšiť dodávky do Európy cez Ukrajinu.

Rastú aj ceny uhlia. K najviac zasiahnutým krajinám energetickej krízy bude patriť nepochybne Írsko a najmä Veľká Británia, kde vzrástla cena zemného plynu podľa spoločnosti S&P Global Platts v priebehu roka o 420 percent.

Situáciu by mohla vyhrotiť aj opäť sa zhoršujúca epidemiologická situácia ohľadom pandémie COVID-19, ktorá by mohla zvýšiť dopyt domácností po energiách.

Olivia Lacenová

 Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok