Plyn na varenie, ohrev vody a vykurovanie? Analytička vypočítala, o koľko si od januára priplatíte

Redakcia | rubrika: Článok | 10. 11. 2021
V súčasnosti sa veľa hovorí o tom, že ceny energií sa na Slovensku v budúcom roku prudko zvýšia. Dôvodom sú najmä vysoké ceny elektriny a plynu na svetových burzách, tvrdí analytička Wood & Company Eva Sadovská.
Plyn na varenie, ohrev vody a vykurovanie? Analytička vypočítala, o koľko si od januára priplatíte

Zdroj: Shutterstock

V aktuálnom roku ceny elektriny a plynu na svetových burzách prudko vzrástli, čo by sa malo podpísať aj pod budúcoročný nárast cien energií pre slovenské domácnosti. Hoci hlavné slovo má pri ich stanovení regulátor, teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Dopady vyšších cien energií na rodinné rozpočty domácnosti sa líšia a to v závislosti od ich spotreby.

Ak domácnosť používa plyn iba na varenie, ročné náklady jej môžu v roku 2022 vzrásť o niekoľko eur. Ak však aj na ohrev vody, tak v tom prípade si môže domácnosť ročne priplatiť aj niekoľko desiatok eur navyše. „Ak ale domácnosť používa plyn aj na vykurovanie, tak v tom prípade sa jej ročné výdavky môžu zvýšiť aj o vyše 100 eur,“ tvrdí analytička E. Sadovská.

Obdobná situácia je podľa jej slov v prípade elektriny. Pre domácnosti s nižšou spotrebou môže ísť podľa analytičky o nárast ročných nákladov do približne 50 eur, v domácnostiach s vyššou spotrebou až do 160 eur. „Ak ale domácnosti používajú elektrinu aj na kúrenie, tak ich ročné výdavky môžu vzrásť až o 200 eur,“ dodala.

TIP: Vyššie ceny za elektrinu či plyn? Zmeňte dodávateľa energií

Energie tvoria deväť percent nákladov

Náklady na bývanie a energie tvoria z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností tvoria približne štvrtinu, elektrina, plyn a teplo dovedna vyše deväť percent. Podľa E. Sadovskej konkrétne výdavky na elektrinu ukrajujú z rodinných rozpočtov Slovákov 3,7 percenta, výdavky na plyn tri percentá a na teplo odchádza ďalších 2,5 percenta.

V tomto roku sú pritom ceny energií lacnejšie ako v roku 2020. Za prvých osem mesiacov 2021 boli ceny elektriny medziročne lacnejšie o – 4,3 percenta, v prípade plynu bol zaznamenaný pokles ceny v priemere o – 9,7 percenta a za teplo sa platí menej o – 0,9 percenta. Dôvodom boli podľa analytičky nižšie ceny energií na svetových trhoch.

V rokoch 2018 až 2020 ceny energií na Slovensku rástli. Najmiernejší nárast pocítili ľudia v roku 2018, kedy bola elektrina medziročne drahšia o 2,8 percenta, tepelná energia o 1,3 percenta a plyn dokonca mierne zlacnel o – 0,1 percenta. V roku 2019 ceny energií poskočili výraznejšie smerom nahor a to vo všetkých troch prípadoch (elektrina o 7,3 %, plyn o 5,8 % a teplo o 6,5 %).

Čo odporúča analytička alebo 8 rád, ako ušetriť v domácnosti:

  • Prehodnoťte, či vám dodávateľ energie vyhovuje a porovnajte si cenové ponuky viacerých dodávateľov.
  • Vyhodnoťte správne zvolenú tarifu.
  • Poriadne si prečítajte a naštudujte zmluvu. Nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá výhodne, výhodné aj je.
  • Pokúste sa o zníženie spotreby. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, kde nikto nie je. Používajte sprchu namiesto vane a pri varení  efektívne používajte kuchynské náčinie. Používajte úsporné modely spotrebičov.
  • Kúrte len toľko, koľko je potrebné. Každý stupeň navyše, resp. stupeň, o ktorý zbytočne prekúrite miestnosť, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5 %.
  • Nevypínajte kúrenie úplne. A to aj keď odchádzate z bytu. Vykúriť po návrate späť vychladený byt je drahšie, ako v ňom po celý čas udržiavať primeranú teplotu.
  • Nezakrývajte radiátory a ani pred ne neukladajte veľké predmety.
  • Vetrajte krátko a intenzívne. Stačí napríklad 5 minút a viackrát denne. Dbajte o to, aby okná a dvere dobre tesnili.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok