Plyn na varenie, ohrev vody a vykurovanie? Analytička vypočítala, o koľko si od januára priplatíte

Redakcia | rubrika: Článok | 10. 11. 2021
V súčasnosti sa veľa hovorí o tom, že ceny energií sa na Slovensku v budúcom roku prudko zvýšia. Dôvodom sú najmä vysoké ceny elektriny a plynu na svetových burzách, tvrdí analytička Wood & Company Eva Sadovská.
Plyn na varenie, ohrev vody a vykurovanie? Analytička vypočítala, o koľko si od januára priplatíte

Zdroj: Shutterstock

V aktuálnom roku ceny elektriny a plynu na svetových burzách prudko vzrástli, čo by sa malo podpísať aj pod budúcoročný nárast cien energií pre slovenské domácnosti. Hoci hlavné slovo má pri ich stanovení regulátor, teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Dopady vyšších cien energií na rodinné rozpočty domácnosti sa líšia a to v závislosti od ich spotreby.

Ak domácnosť používa plyn iba na varenie, ročné náklady jej môžu v roku 2022 vzrásť o niekoľko eur. Ak však aj na ohrev vody, tak v tom prípade si môže domácnosť ročne priplatiť aj niekoľko desiatok eur navyše. „Ak ale domácnosť používa plyn aj na vykurovanie, tak v tom prípade sa jej ročné výdavky môžu zvýšiť aj o vyše 100 eur,“ tvrdí analytička E. Sadovská.

Obdobná situácia je podľa jej slov v prípade elektriny. Pre domácnosti s nižšou spotrebou môže ísť podľa analytičky o nárast ročných nákladov do približne 50 eur, v domácnostiach s vyššou spotrebou až do 160 eur. „Ak ale domácnosti používajú elektrinu aj na kúrenie, tak ich ročné výdavky môžu vzrásť až o 200 eur,“ dodala.

TIP: Vyššie ceny za elektrinu či plyn? Zmeňte dodávateľa energií

Energie tvoria deväť percent nákladov

Náklady na bývanie a energie tvoria z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností tvoria približne štvrtinu, elektrina, plyn a teplo dovedna vyše deväť percent. Podľa E. Sadovskej konkrétne výdavky na elektrinu ukrajujú z rodinných rozpočtov Slovákov 3,7 percenta, výdavky na plyn tri percentá a na teplo odchádza ďalších 2,5 percenta.

V tomto roku sú pritom ceny energií lacnejšie ako v roku 2020. Za prvých osem mesiacov 2021 boli ceny elektriny medziročne lacnejšie o – 4,3 percenta, v prípade plynu bol zaznamenaný pokles ceny v priemere o – 9,7 percenta a za teplo sa platí menej o – 0,9 percenta. Dôvodom boli podľa analytičky nižšie ceny energií na svetových trhoch.

V rokoch 2018 až 2020 ceny energií na Slovensku rástli. Najmiernejší nárast pocítili ľudia v roku 2018, kedy bola elektrina medziročne drahšia o 2,8 percenta, tepelná energia o 1,3 percenta a plyn dokonca mierne zlacnel o – 0,1 percenta. V roku 2019 ceny energií poskočili výraznejšie smerom nahor a to vo všetkých troch prípadoch (elektrina o 7,3 %, plyn o 5,8 % a teplo o 6,5 %).

Čo odporúča analytička alebo 8 rád, ako ušetriť v domácnosti:

  • Prehodnoťte, či vám dodávateľ energie vyhovuje a porovnajte si cenové ponuky viacerých dodávateľov.
  • Vyhodnoťte správne zvolenú tarifu.
  • Poriadne si prečítajte a naštudujte zmluvu. Nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá výhodne, výhodné aj je.
  • Pokúste sa o zníženie spotreby. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, kde nikto nie je. Používajte sprchu namiesto vane a pri varení  efektívne používajte kuchynské náčinie. Používajte úsporné modely spotrebičov.
  • Kúrte len toľko, koľko je potrebné. Každý stupeň navyše, resp. stupeň, o ktorý zbytočne prekúrite miestnosť, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5 %.
  • Nevypínajte kúrenie úplne. A to aj keď odchádzate z bytu. Vykúriť po návrate späť vychladený byt je drahšie, ako v ňom po celý čas udržiavať primeranú teplotu.
  • Nezakrývajte radiátory a ani pred ne neukladajte veľké predmety.
  • Vetrajte krátko a intenzívne. Stačí napríklad 5 minút a viackrát denne. Dbajte o to, aby okná a dvere dobre tesnili.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok