Pomoc domácnostiam: Koľko dostanete ako kompenzáciu k zdražovaniu energií?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 13. 12. 2022
Vysoká inflácia a zdražovanie robia už v tomto roku množstvo problémov nielen veľkým podnikom, ale aj domácnostiam. Ľudia sa snažia šetriť všade tam, kde sa dá, no vysoké ceny za potraviny a energie aj napriek tomu oslabujú rozpočet nejednej domácnosti. Začiatkom decembra preto vláda predstavila veľký balík opatrení, ktorý by mal štát stáť približne 6 miliárd eur.
Pomoc domácnostiam: Koľko dostanete ako kompenzáciu k zdražovaniu energií?

Zdroj: Shutterstock

Ceny energií by sa nemali príliš zmeniť

Vo štvrtok 1. decembra predstavila vláda balík opatrení, ktorý slúži na pomoc domácnostiam. Ceny energií by sa vďaka nemu nemali príliš výrazne meniť. Vyzerať by mali takto:

  • cena elektriny – oproti cenám z roku 2022 by sa nemala zvýšiť,
  • cena plynu – zvýši sa maximálne o 15 %,
  • cena plynu pre centrálne zásobovanie – priemerne sa zvýši o 15 %.

Minister práce Milan Krajniak uviedol, že byty, ktoré kúria a ohrievajú vodu centrálnym zdrojom tepla, by podľa nového balíka mali platiť mesačne len o 12 eur navyše. Ešte menej by mali platiť byty, ktoré ohrievajú vodu a kúria plynom. Tie by mali mesačne platiť len o 8 eur navyše.

V prípade rodinného domu, ktorý využíva na ohrev vody a kúrenie plyn, by mali byť mesačné náklady vyššie o 19 eur. Majiteľom domov s elektrickým ohrevom a vykurovaním sa náklady nezvýšia.

Celý balík bude stáť približne 6 miliárd eur, ktoré sú už vyčlenené v návrhu budúceho rozpočtu.

Aké by boli ceny energií, ak by štát nezasiahol?

Ak by štát nepredstavil balík opatrení, ceny energií by boli vysoké a pre mnohých neúnosné. Podľa premiéra Eduarda Hegera by bola v takomto prípade elektrina pre domácnosti drahšia o 380 % a plyn o 250 %.

Ceny energií sa štátu podarilo znížiť najmä vďaka memorandu so Slovenskými elektrárňami a štátnym dotáciám určeným dodávateľom energií.

Minister financií Igor Matovič uviedol, že ide o historicky najväčší nárast cien energií na trhoch a že Slovensko je zachovaním tohtoročných cien elektriny v rámci EÚ jedinečné.

Elektrina bez obmedzení

Cena elektriny bude zastropovaná bez obmedzení v objeme. V praxi to znamená, že bude rovnaká nehľadiac na to, aké veľké množstvo elektriny domácnosť spotrebuje. Dôvodom tohto rozhodnutia je podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana skutočnosť, že množstvo slovenských domácností kúri elektrinou.

Dodávky elektriny sa síce zastropujú, no otázne zostávajú distribučné poplatky. Tie sú zatiaľ predmetom rokovaní. Minister hospodárstva však tvrdí, že ceny elektriny nevidí príliš dramaticky. „Cieľom je, aby sme aj poplatky spojené s dodávkou eliminovali na čo najnižšiu úroveň a aby domácnosti neboli zásadnejšie zasiahnuté. Mojou ambíciou je, aby sme takto pomohli aj podnikateľským subjektom,” dodal Hirman na štvrtkovej konferencii.

Cena plynu bude rôzna

Cena plynu na vykurovanie sa bude meniť rôzne. Minister na štvrtkovej konferencii neodpovedal, ako presne. Podľa neho ide o jednu z najhoršie regulovateľných kategórií, a to najmä z dôvodu, že na Slovensku existuje približne 800 dodávateľov tepla.

Domácnosti, ktoré kúria s plynom, si preto budú musieť na presnejšie informácie ešte počkať.

Ako požiadať o kompenzáciu?

Balík opatrení by mal každej domácnosti pomôcť ušetriť približne 3 000 eur ročne. Pomoc od štátu by sa mala riešiť dvoma spôsobmi:

  • kontraktom so Slovenskými elektrárňami, ktoré na základe neho budú dodávať elektrinu domácnostiam za cenu 61 eur za megawatthodinu,
  • priamymi dotáciami určenými pre dodávateľov energií.

Na to, aby domácnosti získali kompenzáciu, nemusia robiť vôbec nič. Minister Krajniak však odporúča komunikovať s dodávateľmi energií a dohodnúť sa na zálohových faktúrach.

O kompenzácie môžu žiadať aj firmy

Na štvrtkovej konferencii predstavila vláda aj možnosť kompenzácie vysokých cien elektriny a plynu pre firmy, a to za mesiace august a september, kedy energie dosahovali rekordné hodnoty. Štát preplatí spoločnostiam 80 % nákladov, ktoré boli:

  • nad 199 eur za megawatthodinu pri elektrine,
  • nad 99 eur za megawatthodinu pri plyne.

Najnižšia kompenzovaná suma pre jednu firmu bude predstavovať 50 eur. Najvyššia suma bude 500-tisíc eur. Existujú tu však dve výnimky. Prvou sú podniky pôsobiace v poľnohospodárskej prvovýrobe. Pre tie je maximálna výška dotácie znížená na polovicu, čiže 250-tisíc eur. Druhou sú podniky pôsobiace v sektoroch rybolovu a akvakultúry, pre ktoré je maximálna suma kompenzácie ohraničená na 300-tisíc eur.

Na kompenzáciu majú nárok aj spoločnosti zo všetkých odvetví hospodárstva. Ak však chcú kompenzáciu za august a september, musia o ňu požiadať do 22. decembra 2022. Kompenzáciu by mal podnik dostať do dvoch až troch dní od podania žiadosti.

Na kompenzáciu si ministerstvo pripravilo 360 miliónov eur. Minister hospodárstva Karel Hirman však informoval, že úrad zatiaľ poskytol len 4,6 milióna eur. Zo strany spoločností tak záujem o kompenzácie nie je príliš vysoký. 

Ďalšie kompenzácie by mali prebiehať v prvom štvrťroku 2023. Podrobné informácie o podaní žiadosti nájdu firmy priamo na oficiálnej webovej stránke ministerstva hospodárstva.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok