Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Reklama

Všetko, čo potrebujete vedieť o stravných lístkoch

Finance.sk

Gastro lístky, stravné lístky, jedálne kupóny, alebo jednoducho „gastráče“. To je množstvo pomenovaní pre ten istý produkt. Ide o peňažné poukážky v rôznych hodnotách, ktoré slúžia ako platidlo za jedlo a nápoje. Stravné lístky si môžete kupovať sami (v prípade, že ste živnostník), alebo ich dostávate od svojho zamestnávateľa. Prečo a načo ich vôbec využívať? Ako si ich správne kúpiť a použiť? Tu nájdete odpovede.  

 
Reklama

Každý živnostník by si mal jedálne kupóny kupovať 

Ak ste živnostník, kúpa gastro lístkov je pre vás výhodná vo všetkých smeroch. Prečo? Pretože jedálne kupóny sú oslobodené od dane z pridanej hodnoty, lebo sa nepovažujú za platobný prostriedok. Na každý deň, ktorý odpracujete, si môžete uplatniť stravný lístok do výšky 4,20 eur a bude oslobodený od dane z príjmu zo závislej činnosti. Jednoducho, stravné lístky si v daňovom priznaní na konci roka odpočítavate, takže za celý rok to predstavuje až 1050 eur. A to je položka, ktorú určite radšej necháte vo vrecku, akoby ste ju mali posunúť štátu.

Veľmi dôležité pravidlo, na ktoré stále mnohí zabúdajú je, že spätne si lístky uplatniť nemôžete. To znamená, že hoci ste podnikali celý rok, tak ak ste lístky kúpili až od marca, dovtedy vám daň neodpočítajú. Stalo by sa to iba v prípade, že by ste za každý z týchto pracovných dní mali odložené pokladničné bloky z reštaurácií, kde ste boli jesť.

Hodnoty stravných lístkov a ich uplatnenie

Stále hovoríme o gastro lístkoch s hodnotou 4,20 eur, ale vy viete, že existujú aj za 3,90 eur alebo 3,50 eur? To je úplne správne. Veľa zamestnancov dostáva lístky v menších hodnotách. Je to v poriadku, sú to kupóny od zamestnávateľa a ten rozhoduje o ich hodnote a počte (prípadne, vy s ním, ak dostanete túto možnosť). Ako živnostník si tiež môžete objednať lístky nižšej hodnoty, prečo by ste to však robili? Veď by ste sa sami pripravovali o peniaze. Čím vyššia hodnota lístka, tým vyšší odpočet dane (samozrejme, maximálne 4,20 eur na deň).

Pokiaľ ide o uplatnenie, tak každá zo spoločností predávajúcich jedálne kupóny má svoju sieť zmluvných prevádzok. Nebojte sa však toho, že by ste sa za svoje lístky nenajedli. Tí najväčší a najznámejší hráči na trhu ho majú pekne pokrytý a väčšina reštaurácií berie aj väčšinu gastro lístkov. Problémy môžete mať len veľmi výnimočne, pri zapadnutých reštauráciách, alebo neznámych dodávateľoch lístkov. Preto radšej stavte na overených hráčov, s názvami ktorých sa stretávate často na dverách pohostinstiev.  

stravne_listky_obedujtezadarmo

 
 
Sdílení a tisk
   
 

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz