Je možné vymeniť stravné lístky za peniaze?

Roland Regely | rubrika: Článok | 1. 7. 2019
Stravné lístky sú ešte stále rozšírenou formou, ktorou zamestnávatelia prispievajú svojim zamestnancom na stravovanie. Mnoho ľudí by však privítalo hotovosť namiesto stravných lístkov a preto hľadajú spôsob výmeny lístkov za peniaze.
Je možné vymeniť stravné lístky za peniaze?

Zdroj: Shutterstock

Hodnota stravného lístku býva zväčša rozdelená na sumu, ktorou vám prispieva zamestnávateľ a sumu, ktorou si prakticky prispievate vy sami. Váš príspevok je vám zvyčajne strhávaný z mesačnej mzdy, čo možno vidieť ako samostatnú položku na výplatnej páske. Stravné lístky môžete použiť nielen v reštauráciách, ale aj v obchodoch pri bežných nákupoch potravín.

To, čo nás veľakrát odrádza od platieb stravnými lístkami je skutočnosť, že vo všeobecnosti nie je možné z nich vydať hotovosť, aj keď niektorí obchodníci s tým problém nemajú. Na druhej strane sa stále nájdu obchodné reťazce, ktoré majú obmedzený príjem straveniek na určitý typ, prípadne platba nimi nie je vôbec možná. A preto ak sa nestravujete v reštauráciách, môže byť pre vás využitie straveniek problematické.  

Výmena za peniaze? Internetový bazár či fórum

Ak hľadáte spôsob, akým vymeniť vaše nevyužiteľné stravenky za hotovosť, počítajte s dvomi skutočnosťami. Takáto výmena nie je možná žiadnou oficiálnou cestou, ako napr. vrátenie straveniek spoločnosti, ktorá ich vydáva, vrátenie zamestnávateľovi, výmena v obchodoch a podobne. Vymeniť za hotovosť sa dajú len prostredníctvom ponuky a dopytu na diskusných fórach, alebo internetových bazároch.

Zároveň za stravenky nedostanete 100 % protihodnotu, čiže tento obchod bude pre vás stratový. Ako protihodnota je väčšinou ponúkaná 80 % - 90 % z hodnoty straveniek.

Dobré je prehodnotiť si, či sa naozaj neoplatí pokúsiť sa stravné lístky minúť, napríklad jednorazovým väčším nákupom potravín, aj do zásoby.

 

Od júla stúpne minimálna hodnota stravenky

Hodnota straveniek sa podľa zákona o cestovných náhradách zvyšuje na základe zvýšenia cien jedál v reštauračnom stravovaní. Tento rok bude zvýšenie minimálnej hodnoty stravného účinné od 1. júla 2019. Minimálna hodnota stravného sa zvýši z 3,60 eura na 3,83 eura a maximálne zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura.

Zvýši sa aj stravné pri pracovných cestách, pri trvajúcej od 12 do 18 hodín zo 7,10 eura na 7,60 eura, pri pracovnej ceste nad 18 hodín bude stravné zvýšené z 10,90 eura na 11,60 eura.

Gastrokarty v online svete platieb

Mnohé firmy prechádzajúce na systém elektronizácie, zaviedli opatrenie aj vo sfére stravných lístkov, formou prechodu na gastrokartu. Hodnota stravných lístkov je tak prenesená do online sveta platieb. Gastrokarty majú dnes v ponuke takmer všetky stravovacie spoločnosti.

V zahraničí sú gastrokarty používané už od roku 2008. U nás začala ako prvá gastrokartu ponúkať spoločnosť Edenred v roku 2009. Uvádzanie do prevádzky vo firmách bolo v tej dobe sporadické, uprednostňovali sa stále klasické stravné lístky. Diskusia okolo zavedenia gastrokariet sa rozprúdila v roku 2016 a na tento spôsob už dodnes prešli viaceré firmy. Stravné lístky sa však u nás používajú aj naďalej.

Gastrokarta má viacero výhod, počnúc jej jednoduchou skladnosťou, v porovnaní s kopou papierových lístkov. Je chránená PIN kódom. Potešia sa aj ľudia, ktorí mali večne problém s vydávaním u obchodníkov, na gastrokarte je dobitý kredit, z ktorého sa potrebná suma jednoducho odčíta.

Minimálna hodnota nákupu, ktorú možno uhradiť gastrokartou je stanovená podľa minimálnej hodnoty stravného lístka. Svoj zostatok si môžete pozrieť online po prihlásení do webového účtu, prípadne sa zobrazuje aj na vytlačenom pokladničnom bloku. Gastrokarty majú taktiež ako aj stravné lístky obmedzenú platnosť, počas ktorej je potrebné sumu vyčerpať.

Gastrokarty však stále neplatia všade a preto sa vám môže stať, že budete nútení zaplatiť inou formou.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Boli by ste za zrušenie stravných lístkov?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok