Je možné vymeniť stravné lístky za peniaze?

Roland Regely | rubrika: Článok | 1. 7. 2019
Stravné lístky sú ešte stále rozšírenou formou, ktorou zamestnávatelia prispievajú svojim zamestnancom na stravovanie. Mnoho ľudí by však privítalo hotovosť namiesto stravných lístkov a preto hľadajú spôsob výmeny lístkov za peniaze.
Je možné vymeniť stravné lístky za peniaze?

Zdroj: Shutterstock

Hodnota stravného lístku býva zväčša rozdelená na sumu, ktorou vám prispieva zamestnávateľ a sumu, ktorou si prakticky prispievate vy sami. Váš príspevok je vám zvyčajne strhávaný z mesačnej mzdy, čo možno vidieť ako samostatnú položku na výplatnej páske. Stravné lístky môžete použiť nielen v reštauráciách, ale aj v obchodoch pri bežných nákupoch potravín.

To, čo nás veľakrát odrádza od platieb stravnými lístkami je skutočnosť, že vo všeobecnosti nie je možné z nich vydať hotovosť, aj keď niektorí obchodníci s tým problém nemajú. Na druhej strane sa stále nájdu obchodné reťazce, ktoré majú obmedzený príjem straveniek na určitý typ, prípadne platba nimi nie je vôbec možná. A preto ak sa nestravujete v reštauráciách, môže byť pre vás využitie straveniek problematické.  

Výmena za peniaze? Internetový bazár či fórum

Ak hľadáte spôsob, akým vymeniť vaše nevyužiteľné stravenky za hotovosť, počítajte s dvomi skutočnosťami. Takáto výmena nie je možná žiadnou oficiálnou cestou, ako napr. vrátenie straveniek spoločnosti, ktorá ich vydáva, vrátenie zamestnávateľovi, výmena v obchodoch a podobne. Vymeniť za hotovosť sa dajú len prostredníctvom ponuky a dopytu na diskusných fórach, alebo internetových bazároch.

Zároveň za stravenky nedostanete 100 % protihodnotu, čiže tento obchod bude pre vás stratový. Ako protihodnota je väčšinou ponúkaná 80 % - 90 % z hodnoty straveniek.

Dobré je prehodnotiť si, či sa naozaj neoplatí pokúsiť sa stravné lístky minúť, napríklad jednorazovým väčším nákupom potravín, aj do zásoby.

 

Od júla stúpne minimálna hodnota stravenky

Hodnota straveniek sa podľa zákona o cestovných náhradách zvyšuje na základe zvýšenia cien jedál v reštauračnom stravovaní. Tento rok bude zvýšenie minimálnej hodnoty stravného účinné od 1. júla 2019. Minimálna hodnota stravného sa zvýši z 3,60 eura na 3,83 eura a maximálne zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura.

Zvýši sa aj stravné pri pracovných cestách, pri trvajúcej od 12 do 18 hodín zo 7,10 eura na 7,60 eura, pri pracovnej ceste nad 18 hodín bude stravné zvýšené z 10,90 eura na 11,60 eura.

Gastrokarty v online svete platieb

Mnohé firmy prechádzajúce na systém elektronizácie, zaviedli opatrenie aj vo sfére stravných lístkov, formou prechodu na gastrokartu. Hodnota stravných lístkov je tak prenesená do online sveta platieb. Gastrokarty majú dnes v ponuke takmer všetky stravovacie spoločnosti.

V zahraničí sú gastrokarty používané už od roku 2008. U nás začala ako prvá gastrokartu ponúkať spoločnosť Edenred v roku 2009. Uvádzanie do prevádzky vo firmách bolo v tej dobe sporadické, uprednostňovali sa stále klasické stravné lístky. Diskusia okolo zavedenia gastrokariet sa rozprúdila v roku 2016 a na tento spôsob už dodnes prešli viaceré firmy. Stravné lístky sa však u nás používajú aj naďalej.

Gastrokarta má viacero výhod, počnúc jej jednoduchou skladnosťou, v porovnaní s kopou papierových lístkov. Je chránená PIN kódom. Potešia sa aj ľudia, ktorí mali večne problém s vydávaním u obchodníkov, na gastrokarte je dobitý kredit, z ktorého sa potrebná suma jednoducho odčíta.

Minimálna hodnota nákupu, ktorú možno uhradiť gastrokartou je stanovená podľa minimálnej hodnoty stravného lístka. Svoj zostatok si môžete pozrieť online po prihlásení do webového účtu, prípadne sa zobrazuje aj na vytlačenom pokladničnom bloku. Gastrokarty majú taktiež ako aj stravné lístky obmedzenú platnosť, počas ktorej je potrebné sumu vyčerpať.

Gastrokarty však stále neplatia všade a preto sa vám môže stať, že budete nútení zaplatiť inou formou.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Boli by ste za zrušenie stravných lístkov?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

22. 3. 2023 | Daniel Výcha

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

V piatok 10. 03. 2023 obletela svet šokujúca správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB). Ide o prvý krach veľkej americkej banky od roku 2008. Čo spôsobilo, že obľúbená banka väčšiny... celý článok

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

21. 3. 2023 | Marek Mittaš

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

Internet zmenil nielen spôsob nášho života, ale vytvoril úplne nový trh. Množstvo internetových spoločností, ktoré vznikli, bolo enormné. Niektoré z nich poznáme dodnes. Čo sa však... celý článok

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

14. 3. 2023 | Daniel Výcha

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

V posledných rokoch sme svedkami veľkého rozmachu elektromobilov a zvýšeného záujmu o ekologické alternatívy k tradičným spaľovacím motorom. Za jednoznačne ekologickejšie riešenie v... celý článok

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

3. 2. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Vysoká miera inflácie, energetická kríza, narušenie dodávateľských reťazcov – to je len časť faktorov, ktoré sa v roku 2022 podpísali na stave firiem z celého sveta. Niektoré firmy... celý článok

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

1. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

Neustály rast cien a len minimálny posun v platoch hovorí jasnou rečou. Slováci, ktorí majú aspoň minimálne jazykové znalosti opúšťajú našu krajinu. Pracovať v zahraničí sa totiž oplatí... celý článok