Je možné vymeniť stravné lístky za peniaze?

Roland Regely | rubrika: Článok | 1. 7. 2019
Stravné lístky sú ešte stále rozšírenou formou, ktorou zamestnávatelia prispievajú svojim zamestnancom na stravovanie. Mnoho ľudí by však privítalo hotovosť namiesto stravných lístkov a preto hľadajú spôsob výmeny lístkov za peniaze.
Je možné vymeniť stravné lístky za peniaze?

Zdroj: Shutterstock

Hodnota stravného lístku býva zväčša rozdelená na sumu, ktorou vám prispieva zamestnávateľ a sumu, ktorou si prakticky prispievate vy sami. Váš príspevok je vám zvyčajne strhávaný z mesačnej mzdy, čo možno vidieť ako samostatnú položku na výplatnej páske. Stravné lístky môžete použiť nielen v reštauráciách, ale aj v obchodoch pri bežných nákupoch potravín.

To, čo nás veľakrát odrádza od platieb stravnými lístkami je skutočnosť, že vo všeobecnosti nie je možné z nich vydať hotovosť, aj keď niektorí obchodníci s tým problém nemajú. Na druhej strane sa stále nájdu obchodné reťazce, ktoré majú obmedzený príjem straveniek na určitý typ, prípadne platba nimi nie je vôbec možná. A preto ak sa nestravujete v reštauráciách, môže byť pre vás využitie straveniek problematické.  

Výmena za peniaze? Internetový bazár či fórum

Ak hľadáte spôsob, akým vymeniť vaše nevyužiteľné stravenky za hotovosť, počítajte s dvomi skutočnosťami. Takáto výmena nie je možná žiadnou oficiálnou cestou, ako napr. vrátenie straveniek spoločnosti, ktorá ich vydáva, vrátenie zamestnávateľovi, výmena v obchodoch a podobne. Vymeniť za hotovosť sa dajú len prostredníctvom ponuky a dopytu na diskusných fórach, alebo internetových bazároch.

Zároveň za stravenky nedostanete 100 % protihodnotu, čiže tento obchod bude pre vás stratový. Ako protihodnota je väčšinou ponúkaná 80 % - 90 % z hodnoty straveniek.

Dobré je prehodnotiť si, či sa naozaj neoplatí pokúsiť sa stravné lístky minúť, napríklad jednorazovým väčším nákupom potravín, aj do zásoby.

 

Od júla stúpne minimálna hodnota stravenky

Hodnota straveniek sa podľa zákona o cestovných náhradách zvyšuje na základe zvýšenia cien jedál v reštauračnom stravovaní. Tento rok bude zvýšenie minimálnej hodnoty stravného účinné od 1. júla 2019. Minimálna hodnota stravného sa zvýši z 3,60 eura na 3,83 eura a maximálne zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura.

Zvýši sa aj stravné pri pracovných cestách, pri trvajúcej od 12 do 18 hodín zo 7,10 eura na 7,60 eura, pri pracovnej ceste nad 18 hodín bude stravné zvýšené z 10,90 eura na 11,60 eura.

Gastrokarty v online svete platieb

Mnohé firmy prechádzajúce na systém elektronizácie, zaviedli opatrenie aj vo sfére stravných lístkov, formou prechodu na gastrokartu. Hodnota stravných lístkov je tak prenesená do online sveta platieb. Gastrokarty majú dnes v ponuke takmer všetky stravovacie spoločnosti.

V zahraničí sú gastrokarty používané už od roku 2008. U nás začala ako prvá gastrokartu ponúkať spoločnosť Edenred v roku 2009. Uvádzanie do prevádzky vo firmách bolo v tej dobe sporadické, uprednostňovali sa stále klasické stravné lístky. Diskusia okolo zavedenia gastrokariet sa rozprúdila v roku 2016 a na tento spôsob už dodnes prešli viaceré firmy. Stravné lístky sa však u nás používajú aj naďalej.

Gastrokarta má viacero výhod, počnúc jej jednoduchou skladnosťou, v porovnaní s kopou papierových lístkov. Je chránená PIN kódom. Potešia sa aj ľudia, ktorí mali večne problém s vydávaním u obchodníkov, na gastrokarte je dobitý kredit, z ktorého sa potrebná suma jednoducho odčíta.

Minimálna hodnota nákupu, ktorú možno uhradiť gastrokartou je stanovená podľa minimálnej hodnoty stravného lístka. Svoj zostatok si môžete pozrieť online po prihlásení do webového účtu, prípadne sa zobrazuje aj na vytlačenom pokladničnom bloku. Gastrokarty majú taktiež ako aj stravné lístky obmedzenú platnosť, počas ktorej je potrebné sumu vyčerpať.

Gastrokarty však stále neplatia všade a preto sa vám môže stať, že budete nútení zaplatiť inou formou.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Boli by ste za zrušenie stravných lístkov?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

23. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

Slovensko sa v máji 2025 opäť ocitlo na nelichotivom treťom mieste v rámci eurozóny, čo sa týka medziročného rastu cien. Harmonizovaná inflácia u nás dosiahla 4,3 %, čo je viac než... celý článok

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

20. 6. 2025 | Natália Stašíková

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

Inofest 2025 prinesie do Trnavy kľúčové diskusie o budúcnosti slovenského priemyslu, výzvach digitalizácie, umelej inteligencii a inováciách vo výrobe. Festival spojí odborníkov, firmy... celý článok