7 noviniek v roku 2023: Aké zmeny nás čakajú v oblasti práva a financií?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 21. 12. 2022
Už len pár dní nás delí od nového kalendárneho roka. Aj v ňom nadobudne účinnosť viacero právnych predpisov, ktoré budú mať dopad na našu každodennú realitu. Väčší počet zmien opäť nastáva v oblasti pracovného práva a zamestnanosti. Niektoré novoty majú pomôcť podnikateľom aj motoristom, iné naopak negatívne zasiahnu peňaženky nás všetkých. Poďte sa s nami pozrieť, čo nám rok 2023 prinesie.
7 noviniek v roku 2023: Aké zmeny nás čakajú v oblasti práva a financií?

Zdroj: Shutterstock

Zlegalizovanie rodinnej výpomoci pre viac spoločností s ručením obmedzeným 

Až do konca tohto roka bola rodinná výpomoc povolená len pre tie spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorých 100 % vlastníkom bola jediná fyzická osoba. Len takáto eseročka mohla využívať výpomoc najbližších príbuzných spoločníka bez toho, aby jej hrozilo uloženie sankcie za nelegálne zamestnávanie. 

Od 1. januára 2023 sa povolená rodinná výpomoc stane dostupnejšou pre viac tržných subjektov. Okrem podnikateľov – fyzických osôb (typicky živnostníkov) a eseročiek patriacich jedinej fyzickej osobe ju budú môcť využiť aj spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré budú mať dvoch spoločníkov, a to za predpokladu, že títo spoločníci sú príbuznými v priamom rade (prarodič, rodič, dieťa, vnuk), súrodencami alebo manželmi. Rodinná výpomoc spočívajúca vo výkone práce pre spoločnosť bude zároveň povolená len vtedy, ak ju bude vykonávať osoba, ktorá je:

1) príbuzným v priamom rade, súrodencom alebo manželom podnikateľa- fyzickej osoby alebo spoločníka eseročky a je

2) dôchodkovo poistená,

3) poberateľom dôchodku alebo

4) žiakom či študentom do 26 rokov veku. 

Opäť sa zvyšuje suma stravného a s ňou aj suma príspevku zamestnávateľa na stravovanie + gastrolístku 

Sumy stravného sa od 1. 1. 2023 zvyšujú nasledovne:

a) 6,80 Eur pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 10,10 Eur pre časové pásmo nad 12 až 18 hodín,
c) 15,30 eur pre časové pásmo nad 18 hodín.

V súlade s vyššie uvedeným bude príspevok na stravovanie zo strany zamestnávateľa limitovaný sumou 3,74 Eur; hodnota stravovacej poukážky bude najmenej 5,10 Eur. Po novom roku sa navyše až na výnimky plošne prejde na elektronické gastrokarty. 

Zvyšujú sa ceny diaľničných známok 

Na základe novelizácie nariadenia vlády č. 410/2014 Z.z. schválenej tesne pred vianočnými sviatkami sa úhrada diaľničnej známky od 1. 1. 2023 zvýši na:

a) 60 Eur na 1 kalendárnyrok, resp. 365 dní,

b) 17 Eur na 1 mesiac,

c) 12 Eur na 10 dní. 

Nové podmienky pre dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce 

Od 1. 1. 2023 sa upravujú aj podmienky pre uzatvorenie dohody o pracovnej činnosti, ktorá sa bude týkať sezónnej práce (v zásade pôjde o výkon prác súvisiacich s pestovaním poľnohospodárskych plodín alebo činností v rámci cestovného ruchu). Podmienky pre zamestnávanie sezónnou prácou sa pre zamestnávateľov o čosi zjednodušia. Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce bude môcť byť uzatvorená v rozsahu 520 hodín v kalendárnom roku. Priemerný týždenný pracovný čas za dobu trvania dohody, najviac však za štyri mesiace, nesmie presiahnuť 40 hodín a možno ju uzatvoriť najviac na 8 mesiacov. O zavádzaných zmenách sa bližšie dozviete v našom článku: Čo sa zmení v oblasti sezónneho zamestnávania od roku 2023 ? 

Štátne orgány získajú lepší prístup k informáciám o vašich účtoch

V roku 2023 by mal byť uvedený do prevádzky centrálny register účtov. Pôjde o systém, ktorý má zjednodušiť boj proti tzv. praniu špinavých peňazí. Prístup do neho budú mať len vybrané štátne orgány či inštitúcie (napr. orgány činné v trestnom konaní, SIS, orgány správy daní apod.), ktoré si od neho sľubujú urýchlenie riešenia im zverenej agendy. Z registra sa bude dať zistiť, aké účty máte; nebude však z neho vyplývať informácia, koľko na nich máte peňazí: Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať? 

Pôvodne mal centrálny register účtov fungovať už od 1. januára 2023; v decembri bol však do NR SR predložený návrh zákona, na základe ktorého sa má jeho uvedenie do prevádzky odložiť až na 1. júla 2023

Zmeny v zamestnanosti osôb so zdravotným postihnutím 

Od nového roka sa mení aj plnenie povinnosti zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím. Pokiaľ ju zamestnávateľ plní formou zadávania zákaziek vhodných na zamestnávanie uvedených osôb, bude sa výška zákazky rozhodná pre započítanie po novom líšiť podľa toho, či sa bude:

1) odoberať tovar – v takom prípade je výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím 0,8-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za 1. až 3. štvrťrok kalendárneho roka predchádzajúcemu roku, v ktorom zamestnávateľ plní povinnosť zamestnávania stanoveného podielu osôb so zdravotným postihnutím;
2) prijímať služba – v tomto prípade je výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím 0,7-násobok vyššie uvedenej čiastky. 

Nové pravidlá majú podporiť rozmanité formy zapojenia občanov so zdravotným postihnutím do pracovného procesu, a to aj v pomerne atraktívnych sektoroch (napr. IT). 

Zmenené pravidlá pre prideľovanie EČV 

Od 1. januára nadobúda účinnosť aj novela zákona o cestnej premávke, ktorá zásadne modifikuje pravidlá pre označovanie motorových vozidiel poznávacími značkami. Hlavným cieľom zmeny má byť možnosť prenositeľnosti tabuľky s evidenčným číslom vozidla (hovorovo označované ako „ešpézetka“) z pôvodného majiteľa vozidla na jeho nového vlastníka. Značky sa na vozidle ponechajú aj vtedy, keď bude nový držiteľ vozidla z iného okresu. Samotné okresy v označovaní už nebudú dôležité; to bude totiž zjednotené na celoslovenskej úrovni. 

Vodičov určite poteší aj administratívne uľahčenie spočívajúce v tom, že odhlasovanie vozidla a jeho následne prihlasovanie už nebude potrebné robiť v dvoch krokoch. Úprava mala byť pôvodne účinná už od 1. marca 2022; nakoniec sa ale jej zavedenie do praxe posunulo až na začiatok roka 2023.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dediči, pozor! Zodpovednosť za dlhy poručiteľa môžu byť veľkou záťažou!

1. 6. 2023 | Barbora Magočová

Dediči, pozor! Zodpovednosť za dlhy poručiteľa môžu byť veľkou záťažou!

Môže veriteľ pri vymáhaní záväzkov poručiteľa siahnuť aj na majetok, ktorý ste nezískali z dedičstva? Čítajte, čo vás čaká, ak ste zdedili aj dlhy.

Rozvádzate sa? Nie vždy máte právo na polovicu majetku

29. 5. 2023 | Barbora Magočová

Rozvádzate sa? Nie vždy máte právo na polovicu majetku

Počítate s tým, že polovica majetku z bezpodielového spoluvlastníctva manželov je automaticky vaša? V tom prípade by ste mali vedieť, že to tak nemusí byť vo všetkých prípadoch. Ktoré... celý článok

Čo všetko nám vzala rastúca inflácia?

24. 5. 2023 | Marek Mittaš

Čo všetko nám vzala rastúca inflácia?

Rastúca inflácia je jedným z najväčších problémov posledných mesiacov. Okrem výrazného zdražovania potravín spôsobuje aj zvyšovanie cien v oblasti bývania, zdravotnej starostlivosti... celý článok

Ako ušetriť na poplatku za odpad? Tipy + príklady úľav v najväčších mestách Slovenska

19. 5. 2023 | Barbora Magočová

Ako ušetriť na poplatku za odpad? Tipy + príklady úľav v najväčších mestách Slovenska

Výška poplatkov za komunálny odpad sa v mnohých obciach stále nedá priamo ovplyvniť tým, koľko vecí reálne vyhodíte do smetí. Existujú však dôvody, pre ktoré môžete žiadať o zníženie... celý článok

830 eur pri narodení dieťaťa: Týka sa aj vás?

17. 5. 2023 | Daniel Výcha

830 eur pri narodení dieťaťa: Týka sa aj vás?

Od mája 2023 platí novela zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, podľa ktorej bude matka oprávnená získať rodičovský príspevok vo výške 829,86 € aj v prípade, že ide o jej štvrté... celý článok