Neplatiteľ DPH a obchodovanie so zahraničím

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 9. 11. 2015
Vďaka Európskej únii už nie je ani obchodovanie menších podnikateľov so zahraničím nijakou výnimkou. Viete však, že pri obchodnom styku s inými podnikateľmi z EÚ musíte aj ako neplatiteľ DPH plniť povinnosti podľa zákona o dani z pridanej hodnoty?
Neplatiteľ DPH a obchodovanie so zahraničím

Zdroj: Shutterstock

Ak neplatiteľ DPH obchoduje len v rámci Slovenskej republiky, má v porovnaní s platiteľmi omnoho menej administratívnych povinností.

Mnohých neplatiteľov DPH so sídlom či miestom podnikania na Slovensku preto môže prekvapiť skutočnosť, že ak chcú obchodovať s podnikateľmi z iných štátov v rámci Európskej únie, budú sa musieť pre podstatnú časť zahraničných transakcií registrovať pre DPH

Poskytnutie služieb do iného členského štátu EÚ

Ak sa chystáte ako neplatiteľ DPH do iných štátov v rámci Európskej poskytnúť službu (napríklad grafickú, reklamnú, programátorskú, sprostredkovateľskú či inžiniersku službu  alebo rôzne druhy konzultačných či poradenských činností vrátane právnych či účtovných služieb), ste povinní podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty podľa ustanovenia § 7a ods. 2 zákona č. 222/2004 Z.z., o dani z pridanej hodnoty ešte pred prvým poskytnutím (resp. v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty „dodaním“) služby.

Daňový úrad vám následne vydá osvedčenie o registrácii pre DPH a pridelí vám identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty (IČ DPH), a to najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu. Pre úplnosť dodajme, že žiadosť o registráciu nemusíte podávať, ak ste už požiadali o registráciu v súvislosti s nadobúdaním tovaru z iného členského štátu podľa ustanovenia § 7 zákona o dani z pridanej hodnoty.

Ak poskytnete službu podnikateľovi s miestom dodania v inom členskom štáte EÚ, ktorý je povinný platiť DPH, máte ďalej povinnosť podať súhrnný výkaz za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom službu poskytnete, a to najneskôr do 25 dní po skončení obdobia, za ktoré súhrnný výkaz podávate. Súhrnný výkaz musí obsahovať vaše IČ DPH osoby a IČ DPH príjemcu služby, pod ktorým mu bola služba dodaná a celkovú hodnotu dodaných služieb pre každého príjemcu služieb zaokrúhlenú na celé eurá do 0,5 eura nadol a od 0,5 eura vrátane nahor. Osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.

Prijatie služieb z iného členského štátu EÚ

Žiadosť o registráciu pre DPH ste povinný ako neplatiteľ DPH podať daňovému úradu aj pred prvým prijatím služby od zahraničnej osoby z iného členského štát, ak miesto dodania služieb určené podľa ustanovenia § 15 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty  je v Slovenskej republike. Aj tu platí, že žiadosť o registráciu nemusíte podávať, ak ste už požiadali o registráciu podľa ustanovenia § 7 zákona o dani z pridanej hodnoty v súvislosti s nadobúdaním tovaru z iného členského štátu.

Registráciou podľa § 7a zákona o dani z pridanej hodnoty sa nestávate platiteľom dane. Pri prijatí služieb z iného členského štátu s miestom dodania na Slovensku však máte povinnosť podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť a v rovnakej lehote zaplatiť DPH z prijatej služby ak je táto vyššia ako 5 EUR; nárok na odpočítanie dane však nemáte.

Nadobúdanie tovarov  z EÚ 

Ak ako neplatiteľ nadobúdate v rámci svojej podnikateľskej činnosti v tuzemsku tovar z iného členského štátu EÚ, vzniká vám povinnosť podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre DPH ešte pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez DPH nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 14 000 EUR. Žiadosť o registráciu pre DPH môžete podať aj dobrovoľne – t.j. ak hodnota vami nadobudnutého tovaru z iných členských štátov nedosiahne v kalendárnom roku 14 000 EUR bez DPH.

Podobne ako pri registrácii pre poskytovanie a prijímanie služieb, aj v tomto prípade obdržíte od daňového úradu osvedčenie o registrácii pre DPH a IČ DPH najneskôr do 7 dní od doručenia žiadosti o registráciu. Žiadosť o registráciu nemusí podávať neplatiteľ, ktorý požiadal o registráciu v súvislosti s poskytovaním alebo prijímaním služieb z iného členského štátu podľa ustanovenia § 7a zákona o dani z pridanej hodnoty.   

Pozor na výnimky a obchodovanie s nepodnikateľmi

Výnimky z vyššie popísaných pravidiel platia hlavne v oblasti služieb – vždy sa napríklad oplatí skontrolovať, či práve vami riešená služba nie je od dane oslobodená alebo či nepôjde o službu, pri ktorej je na základe zákonom stanoveného kritéria povinný platiť DPH poskytovateľ. Iné pravidlá pre účtovanie DPH sa môžu uplatniť aj pri obchodovaní s nepodnikateľmi.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nie všetky faktúry po splatnosti sa dajú vymáhať. Ako na nich „neprerobiť“ v roku 2024?

26. 7. 2024 | Barbora Magočová

Nie všetky faktúry po splatnosti sa dajú vymáhať. Ako na nich „neprerobiť“ v roku 2024?

Dátum splatnosti uvedený na faktúre nemusí byť pre určenie omeškania s jej zaplatením vôbec podstatný. Čo by ste mali vedieť, aby ste s vymáhaním vyfakturovaných pohľadávok v budúcnosti... celý článok

Státisíce Slovákov môžu prísť o obľúbenú výhodu podnikateľov. Vláda už schválila návrh

12. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Státisíce Slovákov môžu prísť o obľúbenú výhodu podnikateľov. Vláda už schválila návrh

Paušálne výdavky využíva viac ako 200 000 živnostníkov na Slovensku. Po novom by mohli o túto mimoriadne obľúbenú výhodu prísť, alebo prejde veľkou zmenou. Vláda už schvália materiál,... celý článok

Živnostníci môžu čoskoro očakávať v pošte obálku „zo sociálky“

27. 6. 2024 | Redakcia

Živnostníci môžu čoskoro očakávať v pošte obálku „zo sociálky“

Živnostníkov a samostatne zárobkovo činné osoby čakajú od leta 2024 významné zmeny týkajúce sa ich odvodových povinností voči Sociálnej poisťovni. Od 1. júla 2024 začne platiť nový... celý článok

Novinka vám ušetrí čas a peniaze za notára. Slováci ju majú zadarmo

24. 6. 2024 | Redakcia

Novinka vám ušetrí čas a peniaze za notára. Slováci ju majú zadarmo

Ušetrí vám peniaze za notára a čas potrebný na cestu k nemu či na matriku. Aplikácia Autogram v mobile využíva technológiu v občianskych preukazoch, ktorú Slováci dávno majú, ale málo... celý článok

Dovolenky pre SZČO: Kedy máte ako živnostník nárok na platené voľno?

18. 6. 2024 | Barbora Magočová

Dovolenky pre SZČO: Kedy máte ako živnostník nárok na platené voľno?

Aj vy ako SZČO túžite po výhodách dovolenky, ktoré majú zamestnanci? Nie ste sami. Na Slovensku existuje skupina živnostníkov, ktorí by mohli žiadať nielen o dovolenku, ale aj o iné... celý článok