Investičné desatoro

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 25. 4. 2018
Nízka finančná gramotnosť v kombinácii s konzervatívnym zmýšľaním nerobí zo Slovákov práve najlepších investorov. Pri stúpajúcej inflácii je však najvyšší čas premýšľať inovatívne.
Investičné desatoro

Zdroj: Shutterstock

Optimalizujte dlhy

Je to jedna z prvých možností, ako získať investičné príležitosti. Získate prostriedky na investovanie a znížite výdavky, ktoré každý mesiac odčerpávajú čiastky z rozpočtu. Sem patrí zlúčenie dlhov s vysokým úrokom pod jeden, alebo aj refinancovanie, ktoré dokáže optimalizovať rodinný rozpočet a vytvoriť tak aj priestor na tvorbu rezervy a investovanie.

Vytvorte rezervu

Popri investovaní je nutné vybudovať si aj základné rezervy, ktoré vám umožnia prípadne podstúpiť aj vyššie riziko bez toho, aby bola ohrozená vaša finančná stabilita. „Budúci investor by si mal vytvoriť rezervný fond na krytie neočakávaných výdavkov a to vo výške 3 až 6 násobku priemerných mesačných výdavkov. Potom by mal začať sporiť na svoj dôchodok, respektíve na budúcnosť svojich detí. Keď sa po tomto všetko nejaké úspory zvýšia, je dobré definovať ciele, prečo chceme investovať – či to je vytvorenie nejakej dlhodobej rezervy, vytvorenie alternatívneho príjmu a zároveň priradiť k týmto cieľom investičný horizont,“ hovorí Lenka Buchláková z Across Private Investments. „Na vytvorenie dostatočnej finančnej rezervy na neočakávané udalosti by si každý Slovák mal odkladať aspoň desatinu svojho čistého príjmu,“ dodáva Raymond Kopka

Ochráňte kapitál

Pár rokov dozadu sa inflácia pohybovala prakticky na nule, prípadne bola záporná. To znamenalo, že peniaze nestrácali na hodnote. V roku 2018 je inflácia nad 2%, čo znamená, že ak peniaze nepracujú, tak sa znehodnocujú a na konci roka búdu mať menšiu hodnotu ako mali na začiatku. Preto je vhodné vybrať si na finančnom trhu produkty, ktoré minimálne ochránia úspory pred infláciou a prinajlepšom ich aspoň mierne zhodnotia. To by mala byť výzva aj pre konzervatívnejšieho investora. Pretože neinvestovať pri inflácii znamená prerábať. „Je zbytočné nechať peniaze ležať na účte, keď môžu vďaka pravidelným či jednorazovým investíciám svojmu majiteľovi prinášať zhodnotenie,“ vysvetľuje Raymond Kopka z UniCredit Bank

Investujte pravidelne

Sú produkty, do ktorých sa investuje jednorazovo, napríklad podielové fondy, alebo dlhopisy, no práva vyššie zhodnotenie sa spája s postupnou investíciou. To znemená, že akcie, alebo fondy nie je vhodné kupovať za „balík“, ale investovať pravidelne. Na rozdiel od jednorazovej investície, kde čakáte len na rast alebo pády, nakupujete priebežne a tak dokážete napríklad zarobiť aj v prípade, že poklesnutý fond začína stúpať do pôvodných čísel. Pri jednorazovej investície by ste však vždy čakali len na vyrovnanie straty.

Nepodliehajte emóciám

Je to jedna z najčastejších chýb klientov. Pri poklese sú napríklad ochotní vyberať aj so stratou. A to je práve chyba. Práve pri strate dokúpiť podiely znamená, že už pri malom raste môžete finančne vykryť straty z minulej investície. Na finančnom trhu neplatí iba stratégia bojuj a uteč, ale občas sa oplatí ťažiť aj z porazenia.

TIP: Kde a ako investovať našetrené peniaze

10 tipov, ako investovať peniaze s veľkým výnosom

Dodržiavajte investičný horizont

Napríklad pokiaľ si sporíte na dôchodok a máte pred sebou viac ako 10 rokov sporenia, akcie by mali byť súčasťou vášho dôchodkového sporiaceho účtu. Akcie sa totiž z dlhodobého hľadiska vždy zhodnocujú. „V cenách akcií je zakomponovaná prémia za podnikanie a podnikavosť, hľadanie úspor v nákladoch, zvyšovanie výnosov prostredníctvom inovácií, vývoja nových technológií, produktov a služieb,“ hovorí Maroš Ďurik z Across Private Investments. Je však potrebné počítať s tým, že tu musí byť investičný horizont hlavnou zásadou. Skracovať svoje plány znamená často prerobiť.

Nevsádzajte všetko na jednu kartu

Je jedno, či investujete do akcií, zlata, do stabilnejších, alebo rizikovejších nástrojov finančného trhu, je vždy dôležité rozdeliť riziko. Ondřej Tollinger z Patria Finance upresňuje: „ Základným pravidlom je nevsádzať všetko na jednu kartu v rovnaký čas. Tak isto je však vhodné nepreskakovať z jednej investície do druhej.“ Nikdy totiž všetky segmenty trhu neklesajú, alebo nerastú. Dôležité je preto pamätať na to, že ak sa niečomu nedarí, iná investícia vám zisky prinesie, prípadne aspoň vymaže straty.

Výber správneho fondu

Jedno z dôležitých investorských zásad je aj voľba správneho fondu, či brokera napríklad pri investovaní do akcií a komodít. Pretože okrem zhodnotenia sú dôležitou položkou aj poplatky. Platí totiž, že hoci budúci výnos nebýva garantovaný, poplatky sú stanovené. A niekedy môžu nepríjemne skresať výnosy. Tak isto je dôležité aj to, kto a ako sa vám o peniaze bude starať. Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne preto upozorňuje: „Keď sa bavíme o investovaní do podielových fondov, významnú úlohu zohráva správcovská spoločnosť. V závislosti od typu fondu správca môže reagovať na prípadnú recesiu, respektíve korekciu na finančných trhoch. Aktívnou správou tak môže uchrániť významnú časť finančných aktív klienta.“

Riziko a zisk

Pri výbere investičného produktu je vždy potrebné si premyslieť, aký zisk očakávate a aké riziko ste ochotný znieť. Nie je preto žiadnou tragédiou sa poradiť práve o tejto oblasti s kvalifikovaným obchodníkom, či poradcom. Práve naopak, je to žiaduce, ak nechcete zbytočne a slepo riskovať vlastné peniaze.

Skúšajte nové možnosti

Pravdou je, že to kam investujú všetci, je obvykle už dávno za investičnou príležitosťou. Dobré je teda občas skúsiť aj niečo nové. Napríklad alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o sedem percent, vďaka výraznému rastu cien umenia a dvojcifernému zisku vín. Automobilové veterány ako tradičný ťahúň ich rastu len stagnovali. Vyplýva to z Wealth Reportu 2018 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index 10 hlavných tried zberateľstva sa za ostatnú dekádu zhodnotil o 126 percent. Dobré príležitosti sú často tam, kde by ich málokto predpokladal.

Zdroj: shutterstock

Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce