Kde a ako investovať našetrené peniaze

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 18. 12. 2017
Slováci dnes sporia menej ako v minulosti. Podľa štatistiky NBS, za posledný rok klesol objem úspor na termínovaných vkladoch o 300 miliónov eur. Aké sú dnes možnosti na zhodnotenie nasporených peňazí? Na túto tému sa vyjadril aj analytik OVB Allfinanz Slovensko, Marián Búlik.
Kde a ako investovať našetrené peniaze

Zdroj: Shutterstock

Kde investovať úspory

Alternatívou sporenia na účte v banke je investovanie. Keďže so sebou nesie rôznu mieru rizika podľa toho, do čoho budete investovať, treba v prvom rade vyplniť investičný dotazník. Ten s vami vyplní sprostredkovateľ alebo zamestnanec správcovskej spoločnosti.

Ešte predtým, ako začnete investovať, je nutné vytvoriť si „železnú rezervu“.

„Od financií, ktoré chcete investovať, treba oddeliť likvidnú rezervu vo výške 3-6 bežných mesačných výdavkov. Ak tak neurobíte, riskujete, že sa v prípade nečakanej udalosti, ako je nehoda, choroba s dlhším liečením alebo aj pokazené auto, budete musieť na úspory či investície siahnuť za cenu vysokej straty alebo poplatkov,“ odporúča Marián Búlik z OVB.

Kde a ako investovať našetrené peniaze

Zdroj: shutterstock

Ak je pre vás dôležitejšia istota ako zisk, ste typický  konzervatívny investor a máte tieto možnosti:

  • Peňažné fondy

    Majú optimálny investičný horizont 6 až 12 mesiacov. Najúspešnejší peňažný fond dosiahol za posledných 12 mesiacov zhodnotenie až 3,2%. V priemere sú však tieto fondy výkonnosťou len o pár desatín percenta vyššie ako jednoročné termínované vklady. Platia sa aj vstupné poplatky (0-1 % z vloženej sumy).

  • Dlhopisové fondy

    Majú optimálny investičný horizont 2 až 3 roky. Investujú do dlhopisov (štátnych alebo podnikových), a majú teda potenciál zarobiť viac ako peňažné fondy. Najvýkonnejšie dlhopisové fondy ponúkané za posledných 12 mesiacov, zarobili až 10,7%. Avšak, mnohé z týchto fondov skončili za posledný rok v strate.  Vstupné poplatky môžu byť pomerne vysoké (0 až 5 % z vkladu). Všeobecnou výhodou peňažných i dlhopisových fondov je možnosť vybrať z nich peniaze rýchlo, s minimálnym rizikom straty a často bez poplatku za výber.

  • Stavebné sporenie

    Úročenie za posledné obdobie výrazne kleslo a pri nových zmluvách dosahuje cca 1 % ročne. Je však garantované až na 6 rokov. Podmienkou je každoročný vklad: aktuálne 1327,80 eur, ku ktorej získate 5 % prémiu (66,39 eur).

Stredné riziko investovania – viac možností

Ak vám nevadia dočasné poklesy vašich investícií, môžete úspory vložiť do fondov s vyšším rizikom, ale aj vyšším potenciálnym výnosom. Vaše portfólio môže vo výsledku obsahovať dlhopisové, zmiešané a akciové fondy.

Ich rizikovosť, ako aj potenciál výnosu rastie v tomto poradí. Najlepšie zmiešané fondy mali za posledné 3 roky výnos až 7,4 % ročne (na porovnanie, akciové fondy dosiahli v priemere 21,2 % ročne), pričom za posledných 12 mesiacov dosiahli výnos až 34,9 % (akciové fondy 38,4 %).

Vstupné poplatky zmiešaných i akciových fondov sú maximálne až 5,75 % z vloženej sumy. Vysoký vstupný poplatok predlžuje čas potrebný na ziskovosť investície, preto je vhodné vybrať si lacnejšie fondy, ak majú porovnateľné výsledky s drahšími fondmi. Pre obe tieto kategórie fondov je každopádne odporúčaný investičný horizont minimálne 5 až 8 rokov.

Pri výbere fondov treba zvážiť:

  • Veľkosť fondu
  • Rizikový profil fondu
  • Reputácia správcovskej spoločnosti
  • Obdobie existencie spoločnosti (čím dlhšie tým lepšie)
  • Sharpeho pomer (t.j. priemerný výnos fondu očistený o bezrizikovú úrokovú sadzbu)
  • Priebežné poplatky fondu (výnosy fondov sú však o tieto poplatky už očistené)

Kúpa bytu ako investícia

Ak máte nasporenú väčšiu čiastku, možno budete uvažovať nad kúpu nehnuteľnosti. V minulosti bolo možné počítať s úverom od banky, ktorá vám poskytla 100 % z kúpnej ceny. Dnes je nutné mať pripravených minimálne 10 až 15% z kúpnej ceny v hotovosti. Nehnuteľnosť vám následne môže priniesť zisk troma spôsobmi:

  • Kúpy bytu alebo domu za účelom prenájmu
  • Kúpy bytu alebo domu kvôli očakávanému rastu ich cien
  • Kúpy pozemku, ktorého cena má potenciál rastu

„Vo všeobecnosti odporúčam ísť do investícií do nehnuteľností veľmi opatrne. Najmä dnes v čase nízkych úrokov hypotekárnych úverov a zároveň vysokých cien nehnuteľností, je riziko prepadu ceny pri zmene situácie na trhu pomerne vysoké. Naopak, po takomto náhlom poklese cien nehnuteľností sa môže investícia do nehnuteľnosti javiť ako výhodná. Pre každého investora však platí, že najlepšou ochranou majetku je diverzifikácia portfólia. Preto, ak je to v súlade s vaším rizikovým profilom a cieľmi, je optimálne mať vo svojom portfóliu čo najviac z trhových možností, a to vo vhodnom pomere,“ odporúča Marián Búlik.

Dynamické investovanie

Ak máte možnosť, nechať peniaze pracovať dlhší čas bez to aby ste ich potrebovali a nebude vám vadiť väčšie riziko, môžete naplno využiť akciové fondy alebo zvážiť kúpu investičnej nehnuteľnosti.

„Portfólio podielových fondov odporúčam vytvoriť podľa princípu: čím dlhšia doba do výberu a ukončenia investície, tým vyšší podiel akciových fondov v portfóliu. Táto stratégia zároveň predpokladá postupné znižovanie akciovej zložky celého portfólia ku koncu investičného horizontu,“ odporúča Marián Búlik.

Pri investíciách do zlata, striebra, umeleckých predmetov, diamantov či kryptomien (Bitcoin a pod.), treba byť obozretný.

Zdroj: OVB Allfinanz Slovensko

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

20. 3. 2024 | Daniel Výcha

Najzaujímavejšie investičné oblasti, ktoré sú mimo pozornosti investorov

Investori majú v dnešnej dobe nespočetné možnosti, do čoho investovať. Okrem obľúbených a najrozšírenejších finančných inštrumentov, ako sú akcie a dlhopisy, si môžu vybrať aj zlato,... celý článok

Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

18. 3. 2024 | Redakcia

Nad Bitcoinom lámali palicu, dnes láme rekordy

Bitcoin má väčšiu kapitalizáciu ako striebro, Craig Wright nie je Satoshi, Ethereum prešlo ďalším upgradom a za novú Teslu môžete zaplatiť dogecoinami. Svet kryptomien je zasa plný... celý článok

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

9. 2. 2024 | Daniel Výcha

Najväčšie investičné úspechy roka 2023

Rok 2023 bol pre investície veľmi zaujímavý. Po dlhej pandémii, ktorá výrazne ovplyvnila mnohé segmenty, sme si museli najmä v rámci financií a investovania zvyknúť na novú realitu.... celý článok

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

28. 12. 2023 | Redakcia

Podielové fondy sú atraktívne aj pre menších investorov. Môžu vďaka nim diverzifikovať investičné riziko

Podielové fondy sú spoľahlivou bránou do sveta investícii prakticky pre každého. Aj drobný, začínajúci a nesmelý investor s pár desiatkami eur sa vďaka nim môže podieľať na výnosoch... celý článok

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

12. 12. 2023 | Marek Mittaš

Simplea v roku 2024 chystá novinky. Klienti získajú aj fintech bankovú a poradenskú aplikáciu

Finančno-poradenská spoločnosť Simplea má aktuálne 150 certifikovaných finančných sprostredkovateľov a 18 pobočiek. Na ďalší rok chystá dynamický rast. Posilní ju spoločnosť Swell... celý článok