Čo je to bitcoin a ako funguje

Roland Regely | rubrika: Článok | 21. 2. 2017
Bitcoin je digitálna mena, ktorá existuje, na rozdiel od fyzických mien ako dolár alebo euro, takmer úplne iba vo virtuálnom priestore. Poďme si ju bližšie predstaviť.
Čo je to bitcoin a ako funguje

Zdroj: Shutterstock

Už ste o nej určite počuli, no možno neviete na čo slúži, alebo ako funguje. Bitcoin je decentralizovaná digitálna mena, ktorá nie je závislá na bankách, finančných inštitúciách, vládach ani firmách, čím nemôže dochádzať k jej ovplyvňovaniu.

Od roku 2009

Bitcoin je digitálna mena navrhnutá v roku 2009 človekom menom Satoshi Nakamoto. O čo ide? Jedná sa o takzvané kryptopeniaze, keďže distribúcia, tvorba a overovanie transakcií tejto formy virtuálnych peňazí je postavená na princípe matematických výpočtov známych z kryptografie. Zaujímavosťou je, že zrejme kvôli povahe projektu autor nikdy neuverejnil svoju skutočnú identitu a krátko po väčšom rozšírení Bitcoinu v roku 2010 sa odmlčal úplne.

Bitcoin je deflačná mena. Celkové množstvo peňazí je konečné a je dopredu známe, a jeho uvoľňovanie do obehu je definované iba matematickými zákonmi. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo žiadne náklady.

  • Kto stvoril Bitcoin? Ja, tvrdí počítačový expert Wright

Bitcoin platí na celom svete

Bitcoin peniaze sú dostupné kdekoľvek na svete kde máte k dispozícií internetové pripojenie, na mieste teda nezáleží. Bitcoin je postavený na distribuovanej sieti. Overovanie transakcie sa šíri medzi aplikáciami nainštalovanými na používateľských počítačoch, ktoré legitimitu transakcie overujú. Medzi príjemcom meny a odosielateľom nie je postavená žiadna inštitúcia. To je základný kameň bezpečnosti a anonymity ktorú Bitcoin poskytuje.

Ako možno získať Bitcoin

Bitcion možno získať (alebo predať) cez zmenárne Bitcoin - napríklad Bitstamp.net (Veľká Británia) alebo BitStock.com (Česká republika a Slovensko).

  • Bitstamp.net (GB) patrí medzi najväčšie Bitcoin burzy na svete. Obchoduje sa tu iba v USD a je teda potrebné počítať s poplatkami za konverziu medzi USD a EUR.
  • BitStock.com (ČR/SK) je burza pre Slovenskú a Českú republiku. Na burze je možné obchodovať v EUR alebo CZK. Táto burza je zaujímavá tým, že na rozdiel od ostatných búrz si tu užívatelia posielajú Bitcoin priamo medzi sebou, a je tak nemožné ich ukradnúť.

Kde sú vlastne peniaze resp. Bitcoiny

Svoju "peňaženku", ako sa súbor s vašimi dátami zvykne nazývať, vlastníte sami. V systéme nie je nikto kto by mohol váš účet zmraziť nedopatrením či systémovou chybou. Súbor s dátami môžete prenášať na USB kľúči, alebo inom médiu a tak ho mať dostatočne chránený pred zneužitím.

Transakcie sú zadarmo

V súčasnosti sú transakcie medzi jednotlivými používateľmi zadarmo, v budúcnosti sa počíta so zrýchlenými platbami za symbolický poplatok.

  • Prečítajte si aj: Bitcoin čelí veľkým výzvam, v hre sú aj ďalšie meny

Kde sa najčastejšie používa Bitcoin

Bitcoin vo svete využívajú najmä na platby za online služby, priaznivci tejto meny ju integrujú do online obchodov, webhostingov, dokonca programátori sú ňou platení za služby ktoré poskytujú záujemcom o ich prácu.

Bitcoiny boli vytvorené ako odmeny pre ľudí, ktorí sa starajú o finančné transakcie. Postupne sa systém rozšíril a Bitcoiny sa dali vymeniť za iné meny a ľudia si za ne mohli kupovať aj produkty. V niektorých firmách zaviedli, že ste výplatu mohli dostať aj v Bitcoinoch.

Bitcoin je možné zamieňať aj za reálne peniaze. Komunita sa rozrastá a sila Bitcoinu voči reálnym peniazom sa zvyšuje. Najvyššia hodnota sa vyšplhala až na 7.1 dolára za 1 Bitcoin(BTC) ako uvádza BitcoinWatch.

Bitcoin umožňuje pseudonymné držanie a prevod meny. Môžu byť uložené v osobnom počítači vo forme súboru s peňaženkou alebo uschované pomocou služieb tretích strán.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zdraželi na Slovensku nehnuteľnosti? Známy slovenský expert tvrdí, že sú lacné ako pred 20 rokmi

26. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Zdraželi na Slovensku nehnuteľnosti? Známy slovenský expert tvrdí, že sú lacné ako pred 20 rokmi

Mladí Slováci sa boja, že si nebudú môcť dovoliť vlastné bývanie. Ceny nehnuteľností sa totiž strojnásobili. Známy slovenský podnikateľ a investor Milan Dubec však tvrdí, že nehnuteľnosti... celý článok

Slováci si berú viac hypoték a poistenie zažíva boom. Pre ekonomiku je to dobré znamenie

23. 7. 2024 | Redakcia

Slováci si berú viac hypoték a poistenie zažíva boom. Pre ekonomiku je to dobré znamenie

Slovenská ekonomika zažila v minulom roku a v prvom polroku 2024 výrazné oživenie, ktoré sa prejavilo na zvýšenej spotrebe domácností. Tento pozitívny trend sa odzrkadlil v náraste... celý článok

Bude Slovensko nasledovať Maďarsko? Nová daň na obzore

19. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Bude Slovensko nasledovať Maďarsko? Nová daň na obzore

Bude mať Slovensko novú daň? Koalícia údajne pracuje s návrhom dane z finančných transakcií, ktorá by ukrojila z každej výplaty, faktúry či výberu z bankomatu malú čiastku. Ministerstvo... celý článok

Peňaženky Slovákov si vydýchnu, inflácia dosiahla trojročné minimum

15. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Peňaženky Slovákov si vydýchnu, inflácia dosiahla trojročné minimum

Peňaženky Slovákov si môžu po dlhej dob vydýchnuť. Spotrebiteľské ceny v júni 2024 stagnovali, čo signalizuje spomalenie rastu cien tovarov a služieb. Medziročná inflácia sa drží na... celý článok

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

11. 7. 2024 | Barbora Magočová

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

Koncesionárske poplatky sú zrušené už presne rok a zrušená je aj samotná RTVS. To však neznamená, že štát zabudol na nevybraté koncesionárske poplatky. Výzva na zaplatenie vám môže... celý článok