Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 12. 9. 2023
Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si na tento účel vyhradíte určitú finančnú sumu, otvára sa pred vami niekoľko otázok. Prvým krokom je rozhodnutie, do čoho presne chcete investovať. Donedávna boli pre väčšinu ľudí najatraktívnejšie ETF fondy vďaka daňovým výhodám. To sa však mení s novou novelou zákona.
Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Zdroj: Shutterstock

Aj výnos z investície je zdaniteľný príjem

Aj keď sú výnosy z investície a mzda získaná v zamestnaní na prvý pohľad rozdielne, majú jeden spoločný znak – podľa zákona o dani z príjmov sú občania povinní ich zdaňovať. V praxi by to vyzeralo nasledovne:

Predstavme si, že ste investovali 10 000 eur a po istom čase sa hodnota investovaných peňazí zvýšila na 11 000 eur. Teraz si chcete kúpiť auto a rozhodnete sa ich preto vybrať. Rozdiel medzi počiatočnou investíciou a hodnotou pri výbere je 1 000 € – to je výnos z vašej investície. Keďže podľa zákona ide o zdaniteľný príjem, ste povinní odviesť štátu 19 % z tejto sumy (190 €).

Avšak zákon o dani z príjmov obsahuje výnimky vo forme daňových zvýhodnení. Vďaka nim niektorí investori nemusia odvádzať daň z príjmu, aj keď ich investícia priniesla výnos. Dlhodobo sa táto výnimka vzťahovala iba na ETF fondy. Ak vaša investícia do ETF fondu trvala viac ako rok, daňová povinnosť odpadla. Toto pravidlo bude platiť aj naďalej, no po novom sa medzi daňovo zvýhodnené investičné nástroje zaradia aj podielové fondy.

Novela redukuje rozdiely

Koncom júna 2023 schválil parlament novelu zákona, ktorej cieľom je zjednotiť daňové podmienky pre investorov zameraných na ETF fondy a podielové fondy. Táto novela je výsledkom úsilia poslancov zo strán SASKA a OĽANO. Pôvodným zámerom bolo zaviesť úplne rovnaké pravidlá, teda investície do podielových fondov mali byť tiež oslobodené od dane z príjmu po roku.

„Nikto by nemal mať neoprávnenú výhodu. Je nezmysel, aby slovenské podielové fondy boli zdaňované inak ako zahraničné a ešte inak, ak ide o zahraničný fond obchodovaný na burze.“ vysvetlil Peter Cmorej zo strany SASKA, jeden z predkladateľov návrhu.

Hlavným problémom podľa jeho slov bolo diskriminovať určité cenné papiere. Ide najmä o to, že portfóliá bežných investorov sa často skladajú z rôznych cenných papierov, z ktorých niektoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu a iné nie. Medzi nimi však neexistujú žiadne podstatné rozdiely, pokiaľ ide o transparentnosť či likviditu. V praxi to znamenalo, že pre rovnako kvalitné investície platili rôzne daňové podmienky.

Okrem toho boli znevýhodňované nielen konkrétne skupiny cenných papierov, ale aj správcovské spoločnosti. Slovenské správcovské spoločnosti sa totiž zameriavajú najmä na podielové fondy, zatiaľ čo ETF fondy sú prevažne obchodované prostredníctvom zahraničných predajcov. Zjednotenie podmienok pre ETF a podielové fondy teda posilňuje aj slovenské správcovské spoločnosti.

Investujete do podielových fondov? Počkajte s výberom 

Hoci nakoniec Cmorej pozmeňujúcim návrhom upravil lehotu na tri roky, novela zákona potešila mnohých investorov. Od 1. januára 2024 nevznikne povinnosť odvodu dane z príjmu, ak ide o výber investície staršej ako 3 roky. „Ak investor vystúpi z podielového fondu po 1. 1. 2024 a bude to zároveň po viac ako troch rokoch, nebudú sa uplatňovať dane zo zisku,“ uviedol Cmorej.

Stále síce existuje rozdiel medzi ETF a podielovými fondmi, no je už iba minimálny. Je dôležité si uvedomiť, že investícia s cieľom budovania majetku nie je otázkou jedného či dvoch rokov. Najčastejšie ide o investičné ciele v horizonte 5, 10, ale aj niekoľkých desiatok rokov. Nákup týchto cenných papierov nie je zameraný na rýchle zbohatnutie, ale na dlhodobú ochranu pred infláciou a na sporenie na dôchodok, bývanie či lepšie vzdelanie pre deti.

Novela zákona sa bude automaticky vzťahovať aj na podielové listy nadobudnuté pred jej účinnosťou. Táto informácia je dôležitá najmä pre investorov, ktorí zvažujú výber investície pred koncom roka 2023. Ak je vaša investícia staršia ako 3 roky a nájdete spôsob, ako vydržať bez týchto peňazí do začiatku budúceho roka, určite počkajte.

Pri menších investíciách nemusia byť rozdiely v hodnote pred a po zdanení veľmi výrazné. Avšak pokiaľ by niekto mesačne investoval 250 eur do podielového fondu s ročným zhodnotením 10 % po dobu 20 rokov, dnes by mal na účte celkovo 191 060 eur. Z toho vklady tvoria sumu 60 000 € a výnos je 131 060 €. V súčasnosti by mal investor na výber dve možnosti:

  • odviesť takmer 25 000 eur na daniach, 
  • počkať do 1. 1. 2024 a nechať si ich.

Časový test platí aj pre kryptomeny

Novela zákona, ktorá nadobudne účinnosť 1. januára 2024, ovplyvní aj zdaňovanie výnosov z kryptomien. Časový test, teda kontrola trvania investície a následné daňové zvýhodnenie, bude v tomto prípade stanovená na dobu jedného roka. Avšak na rozdiel od ETF a podielových fondov neprinesie úplné oslobodenie od dane.

Pri investovaní do kryptomien, ktoré trvá viac ako rok, sa daňová sadzba na výnos zníži na 7 %. V opačnom prípade musíte výnos zahrnúť do celkového základu dane a zdaňovať ho ako ostatné príjmy.

Anketa

Uvítali ste zmenu v zákone

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok

Ako investujú najbohatší Slováci? Môžete investovať s nimi

18. 8. 2023 | Redakcia

Ako investujú najbohatší Slováci? Môžete investovať s nimi

V snahe prekonať infláciu začali aj konzervatívnejší investori obracať každé euro trikrát, kým ho nasmerujú do aktív, s cieľom získať reálne zhodnotenie. Úspech investorov spočíva v... celý článok