Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 9. 3. 2023
Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú akciový trh na ďalšie zhodnotenie svojho majetku. Nájdu sa aj mnohí, ktorí sa stali milionármi či dokonca miliardármi práve obchodovaním s akciami. Tu je päť ľudí, ktorí získali svoje bohatstvo obchodovaním s akciami a presadili sa vo svete financií.
Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Zdroj: Shutterstock

Warren Buffett

Warren Buffett je jedným z najznámejších investorov všetkých čias. Zároveň patrí medzi najbohatších ľudí, ktorí sa vypracovali od nuly. Svoju investičnú kariéru začal v 50. rokoch 20. storočia nakupovaním akcií podhodnotených spoločností. Medzi jeho najúspešnejšie obchody patrí investícia do spoločnosti American Express v 60. rokoch, ktorá z neho urobila milionára, a nákup akcií spoločnosti Coca-Cola v 80. rokoch. Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorej je Warren Buffett majiteľom, v súčasnosti vlastní rôzne spoločnosti vrátane Geico a Fruit of the Loom.

Čistý majetok Warrena Buffetta v roku 2021 prekročil hranicu 100 miliárd dolárov. Podľa jeho slov „viac ako 99 % môjho majetku pôjde počas môjho života alebo po mojej smrti na filantropiu. Tento záväzok má voči dolárom veľkú hodnotu. V porovnaní s tým však mnohí jednotlivci každý deň dávajú iným viac.“

Ray Dalio

Ďalší úspešný americký investor a správca hedžových fondov. Svoju kariéru začal v 70. rokoch 20. storočia obchodovaním s komoditami a futures. V 70. rokoch založil spoločnosť Bridgewater Associates, ktorá je dnes jeden z najväčších hedžových fondov na svete. Svoju investičnú filozofiu zakladá na systéme, ktorý nazýva „princípy". Verí, že kľúčom k úspešnému investovaniu je pochopenie základných princípov ekonomiky a trhov. Čistý majetok Raya Dalia sa v roku 2022 odhadoval na približne 20 miliárd dolárov.

Paul Tudor Jones

Americký manažér hedžových fondov a filantrop. Svoju kariéru vo finančníctve začal v 70. rokoch 20. storočia obchodovaním s komoditami a futures. Jeho najúspešnejším obchodom bola stávka proti krachu na burze v roku 1987, vďaka ktorej sa stal milionárom. Jonesov hedžový fond Tudor Investment Corporation má rôznorodé portfólio, ktoré zahŕňa investície do akcií, dlhopisov a mien. Jeho čistý majetok sa dnes odhaduje na približne 7,5 miliardy dolárov.

George Soros

Maďarsko-americký investor a filantrop známy svojou prácou v oblasti obchodovania s menami a „shortovaním“. Svoj prvý hedžový fond Double Eagle založil v roku 1969. Zo zisku tohto fondu financoval v roku 1973 spoločnosť Soros Fund Management. V 90. rokoch 20. storočia Soros zarobil miliardu dolárov stávkami proti britskej libre. Je známy aj svojou prácou v oblasti presadzovania demokratických hodnôt a podpory progresívnych cieľov na celom svete. V súčasnosti sa čistý majetok Georga Sorosa odhaduje na približne 7 miliárd amerických dolárov.

Jesse Livermore

Príkladom toho, že zarábať na obchodovaní s akciami bolo možné už v predminulom storočí, je aj Jesse Livermore. Svoju kariéru začal ako maklérsky učeň koncom 19. storočia a v obchodovaní pokračoval aj v 20. storočí. Počas svojej kariéry niekoľkokrát zarobil a stratil majetok vrátane obrovskej stávky proti burzovému krachu v roku 1929. Livermorova obchodná filozofia bola založená na jeho presvedčení, že trh je riadený ľudskými emóciami a na základe týchto emócií sa dá predpovedať. Čistý majetok Jessa Livermora sa v čase jeho smrti v roku 1940 odhadoval na približne 100 miliónov dolárov. Táto hodnota by dnes predstavovala približne 1,5 miliardy dolárov.

Čo im prinieslo úspech?

Títo a mnohí ďalší investori získali svoje bohatstvo obchodovaním s akciami a zanechali stopu vo svete financií. Začiatky väčšiny z nich boli skromné, ale vďaka tvrdej práci, odhodlaniu a jedinečnej investičnej filozofii sa im podarilo vybudovať značný majetok.

Tak ako každé investovanie so sebou prináša riziko, aj náhoda má vplyv na konečný výsledok – konkrétne záleží na tom, či je investor v správnom čase na správnom mieste. Dlhodobý úspech uvedených investorov však vyplýva z ich hlbokého pochopenia trhov a ekonomiky. Všetci majú rôznorodé portfóliá investícií vrátane akcií, dlhopisov, forexu a často aj nehnuteľností, ktoré ich urobili jednými z najbohatších ľudí na svete.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

akcie, burza, investícia

Toto ste už čítali?

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

13. 2. 2023 | Redakcia

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí láka čoraz viac Slovákov. Niet sa čo čudovať, veď mnohých dovolenkových rajoch totiž za cenu garsónky v Bratislave kúpite luxusný apartmán s bazénom a... celý článok

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

7. 2. 2023 | Redakcia

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov... celý článok

Kedy je najvýhodnejší čas na investovanie do akcií? Možno práve teraz

22. 12. 2022 | Redakcia

Kedy je najvýhodnejší čas na investovanie do akcií? Možno práve teraz

Ľudia, ktorí chcú investovať do akcií, si často kladú otázku, kedy je najlepšie investovať, najmä keď je akciový trh nestabilný alebo zažíva pokles. Kým niektorí sú presvedčení, že... celý článok

Porovnanie online brokerov: Kde sa čo oplatí kupovať a mať účet?

20. 12. 2022 | Redakcia

Porovnanie online brokerov: Kde sa čo oplatí kupovať a mať účet?

Výber online brokera môže byť náročná úloha najmä vtedy, ak ste v investovaní alebo obchodovaní nováčik. Pri takom množstve dostupných možností môže byť ťažké zistiť, ktorý broker najlepšie... celý článok