Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 9. 3. 2023
Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú akciový trh na ďalšie zhodnotenie svojho majetku. Nájdu sa aj mnohí, ktorí sa stali milionármi či dokonca miliardármi práve obchodovaním s akciami. Tu je päť ľudí, ktorí získali svoje bohatstvo obchodovaním s akciami a presadili sa vo svete financií.
Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Zdroj: Shutterstock

Warren Buffett

Warren Buffett je jedným z najznámejších investorov všetkých čias. Zároveň patrí medzi najbohatších ľudí, ktorí sa vypracovali od nuly. Svoju investičnú kariéru začal v 50. rokoch 20. storočia nakupovaním akcií podhodnotených spoločností. Medzi jeho najúspešnejšie obchody patrí investícia do spoločnosti American Express v 60. rokoch, ktorá z neho urobila milionára, a nákup akcií spoločnosti Coca-Cola v 80. rokoch. Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorej je Warren Buffett majiteľom, v súčasnosti vlastní rôzne spoločnosti vrátane Geico a Fruit of the Loom.

Čistý majetok Warrena Buffetta v roku 2021 prekročil hranicu 100 miliárd dolárov. Podľa jeho slov „viac ako 99 % môjho majetku pôjde počas môjho života alebo po mojej smrti na filantropiu. Tento záväzok má voči dolárom veľkú hodnotu. V porovnaní s tým však mnohí jednotlivci každý deň dávajú iným viac.“

Ray Dalio

Ďalší úspešný americký investor a správca hedžových fondov. Svoju kariéru začal v 70. rokoch 20. storočia obchodovaním s komoditami a futures. V 70. rokoch založil spoločnosť Bridgewater Associates, ktorá je dnes jeden z najväčších hedžových fondov na svete. Svoju investičnú filozofiu zakladá na systéme, ktorý nazýva „princípy". Verí, že kľúčom k úspešnému investovaniu je pochopenie základných princípov ekonomiky a trhov. Čistý majetok Raya Dalia sa v roku 2022 odhadoval na približne 20 miliárd dolárov.

Paul Tudor Jones

Americký manažér hedžových fondov a filantrop. Svoju kariéru vo finančníctve začal v 70. rokoch 20. storočia obchodovaním s komoditami a futures. Jeho najúspešnejším obchodom bola stávka proti krachu na burze v roku 1987, vďaka ktorej sa stal milionárom. Jonesov hedžový fond Tudor Investment Corporation má rôznorodé portfólio, ktoré zahŕňa investície do akcií, dlhopisov a mien. Jeho čistý majetok sa dnes odhaduje na približne 7,5 miliardy dolárov.

George Soros

Maďarsko-americký investor a filantrop známy svojou prácou v oblasti obchodovania s menami a „shortovaním“. Svoj prvý hedžový fond Double Eagle založil v roku 1969. Zo zisku tohto fondu financoval v roku 1973 spoločnosť Soros Fund Management. V 90. rokoch 20. storočia Soros zarobil miliardu dolárov stávkami proti britskej libre. Je známy aj svojou prácou v oblasti presadzovania demokratických hodnôt a podpory progresívnych cieľov na celom svete. V súčasnosti sa čistý majetok Georga Sorosa odhaduje na približne 7 miliárd amerických dolárov.

Jesse Livermore

Príkladom toho, že zarábať na obchodovaní s akciami bolo možné už v predminulom storočí, je aj Jesse Livermore. Svoju kariéru začal ako maklérsky učeň koncom 19. storočia a v obchodovaní pokračoval aj v 20. storočí. Počas svojej kariéry niekoľkokrát zarobil a stratil majetok vrátane obrovskej stávky proti burzovému krachu v roku 1929. Livermorova obchodná filozofia bola založená na jeho presvedčení, že trh je riadený ľudskými emóciami a na základe týchto emócií sa dá predpovedať. Čistý majetok Jessa Livermora sa v čase jeho smrti v roku 1940 odhadoval na približne 100 miliónov dolárov. Táto hodnota by dnes predstavovala približne 1,5 miliardy dolárov.

Čo im prinieslo úspech?

Títo a mnohí ďalší investori získali svoje bohatstvo obchodovaním s akciami a zanechali stopu vo svete financií. Začiatky väčšiny z nich boli skromné, ale vďaka tvrdej práci, odhodlaniu a jedinečnej investičnej filozofii sa im podarilo vybudovať značný majetok.

Tak ako každé investovanie so sebou prináša riziko, aj náhoda má vplyv na konečný výsledok – konkrétne záleží na tom, či je investor v správnom čase na správnom mieste. Dlhodobý úspech uvedených investorov však vyplýva z ich hlbokého pochopenia trhov a ekonomiky. Všetci majú rôznorodé portfóliá investícií vrátane akcií, dlhopisov, forexu a často aj nehnuteľností, ktoré ich urobili jednými z najbohatších ľudí na svete.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

akcie, burza, investícia

Toto ste už čítali?

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

21. 9. 2023 | Redakcia

Crowdfunding: Moderný spôsob investovania sa rozbieha už aj na Slovensku

Slovo „crowdfunding“ sa v posledných rokoch stále častejšie objavuje aj na Slovensku. Doteraz sme o ňom zvyčajne počúvali ako o spôsobe financovania nádejných projektov a startupov.... celý článok

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

18. 9. 2023 | Redakcia

20 bitcoinov za jednu transakciu? Bitcoin má nový rekor

Vo svete krypta sa stále niečo deje. Investori v tomto odvetví už sú zvyknutí na rýchle a prudké zmeny, ale aj ich vie niekedy situácia zaskočiť. Minulý týždeň bol skutočne bohatý na... celý článok

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

12. 9. 2023 | Daniel Výcha

Koľko ušetrí investor na daniach od 1. januára 2024?

Sporiace účty už dávno nie sú jedinou možnosťou, kam si môžete odkladať peniaze. Čoraz viac ľudí objavuje svet investovania, ktorý je dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Keď si... celý článok

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

11. 9. 2023 | Redakcia

Realitný crowdfunding prináša investície do nehnuteľností pre každého

Profitovať z rastu cien nehnuteľností, alebo mať príjem z ich prenájmu, neznamená nutne nehnuteľnosť vlastniť. Dokonca nepotrebujete ani veľký kapitál. Vďaka crowdfundingu môžete investovať... celý článok

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

24. 8. 2023 | Redakcia

Začíname investovať: Čo odporúčajú finanční guru v praxi?

Pre človeka, ktorý si celý život odkladá peniaze iba na sporiaci účet, môže svet investovania pôsobiť zmätočne. Avšak to vás nemá odradiť. Práve vďaka investíciám máte skvelú príležitosť... celý článok