Najbohatší ľudia sveta, ktorí sa vypracovali od nuly

Redakcia | rubrika: Článok | 15. 11. 2022
V priebehu dejín sa objavilo mnoho jedincov, ktorí svojou podnikavosťou či vlastným úsilím vybudovali majetok sebe a často aj nasledujúcim generáciám. V roku 1916 bol za prvého dolárového miliardára vyhlásený ropný magnát John D. Rockefeller. Dnes sú ich v zozname stovky. Z rebríčku Forbes sme vybrali 11 najbohatších ľudí, ktorí sa tam vypracovali sami „od nuly“ alebo len s malou pomocou okolia.
Najbohatší ľudia sveta, ktorí sa vypracovali od nuly

Zdroj: Shutterstock

Elon Musk

 • Spoločnosť: Tesla, SpaceX, Neuralink, Boring Company
 • Majetok: 200 miliárd dolárov

Rodnú Juhoafrickú republiku opustil ako 17-ročný. Študoval na viacerých univerzitách v Kanade a Spojených štátoch. V roku 1995 založil s bratom Kimbalom spoločnosť Zip2, ktorú v roku 1999 predali za 307 miliónov. Nasledovala spoločnosť Xcom, PayPal a v roku 2002 SpaceX.

Väčšinu jeho bohatstva dnes tvoria firmy Tesla, SpaceX, Neuralink a Boring Company, ktoré založil a väčšinu z nich aj vedie. Najnovším prírastkom do jeho portfólia je sociálna sieť Twitter, ktorú kúpil v roku 2022 a momentálne je jej väčšinovým majiteľom (cca 82 %).

Gautam Adani

 • Spoločnosť: Adani Group
 • Majetok: 144 miliárd dolárov

Adani sa narodil a dodnes žije v Indii. V roku 1988 opustil vysokú školu aj textilný obchod svojho otca, aby založil firmu na vývoz komodít. Dnes je predsedom skupiny Adani s podielmi v prístavoch, letiskách, v oblasti výroby a prenosu elektrickej energie, ale aj v cemente, doloch a nehnuteľnostiach.

Jeff Bezos

 • Spoločnosť: Amazon
 • Majetok: 111 miliárd dolárov

V roku 1994 zo svojej garáže v Seattli založil dnes najväčší internetový obchod Amazon. V roku 2021 zostúpil z pozície CEO a stal sa výkonným predsedom. V súčasnosti vlastní približne 10 % spoločnosti. V roku 2000 taktiež založil spoločnosť Blue Origin s víziou sprístupnenia vesmíru prostredníctvom opakovane použiteľných nosných rakiet.

Bill Gates

 • Spoločnosť: Microsoft
 • Majetok: 102 miliárd dolárov

Svoj prvý softvérový program napísal ako 13-ročný v prípravnej škole Lakeside. V roku 1975 spolu s Paulom Allenom založil firmu Microsoft, kde do roku 2000 pôsobil ako CEO. V roku 2008 otočil väčšinu svojej pozornosti na činnosť charitatívnej spoločnosti Bill & Melinda Gates Foundation. Hlavným cieľom spoločnosti je zlepšiť zdravotnú starostlivosť a znížiť extrémnu chudobu na celom svete. Aktívne sa venuje aj tematike klimatických zmien a zelených energií.

Warren Buffett

 • Spoločnosť: Berkshire Hathaway
 • Majetok: 102 miliárd dolárov

Začal podnikať už v mladom veku a prvé akcie kúpil ako 11-ročný. Po vysokej škole sa zamestnal ako analytik cenných papierov a všetky voľné prostriedky investoval. V roku 1965 sa stal väčšinovým vlastníkom pôvodne textilného podniku Berkshire Hathaway, ktorý postupne presunul do odvetvia poisťovníctva a z príjmov financoval nákup akcií iných firiem.

V súčasnosti s Charliem Mungerom vo vedení spoločnosti nasleduje investičnú stratégiu, ktorá hľadá cenné papiere, ktorých ceny sú na základe ich vnútornej hodnoty neodôvodnene nízke.

Larry Ellison

 • Spoločnosť: Oracle
 • Majetok: 100 miliárd dolárov

Je vlastníkom približne 35 % akcií spoločnosti Oracle (pôvodne Software Development Laboratories), ktorú založil v roku 1977. V roku 2014 odstúpil z pozície CEO. Medzi rokmi 2018 a 2022 bol členom predstavenstva spoločnosti Tesla, kde vlastní približne 15 miliónov akcií.

Larry Page

 • Spoločnosť: Alphabet (Google)
 • Majetok: 76 miliárd dolárov

V roku 1998 spolu so Sergeyom Brinom založil spoločnosť Google, v ktorej bol do roku 2001 CEO. Medzi rokmi 2011 a 2015 sa stal CEO materskej spoločnosti Alphabet. Túto pozíciu opustil na konci roku 2019 a ostal členom predstavenstva a majoritným akcionárom. 

Michael Bloomberg

 • Spoločnosť: Bloomberg LP
 • Majetok: 76 miliárd dolárov

V roku 1966 začal pracovať v investičnej banke Salomon Brothers, odkiaľ bol o 15 rokov neskôr prepustený. Vlastnú spoločnosť založil v roku 1981, kde je dnes 88 % vlastníkom. 12 rokov bol starostom mesta New York.

Sergey Brin

 • Spoločnosť: Alphabet (Google)
 • Majetok: 73 miliárd dolárov

Do USA emigroval s rodinou ako 6-ročný. Počas štúdia na Stanfordskej univerzite v roku 1998 spoluzaložil spoločnosť Google. Tá bola uvedená na burzu v roku 2004 a od roku 2015 je obchodovaná ako Alphabet, materská spoločnosť. Do decembra 2019 bol Brin jej prezidentom.

Zhong Shanshan

 • Spoločnosť: Nongfu Spring, Beijing Wantai
 • Majetok: 64 miliárd dolárov

V roku 1996 založil Zhong Shanshan spoločnosť na výrobu balenej vody, ktorá sa neskôr premenovala na Nongfu Spring. Shanshan je jej predsedom. Spoločnosť využila nové technológie, ako sú cloud computing a big data, aby získala kľúčovú výhodu pri pochopení zákazníckej základne. Je taktiež väčšinovým vlastníkom farmaceutickej spoločnosti Beijing Wantai.

Amancio Ortega

 • Spoločnosť: Zara
 • Majetok: 59 miliárd dolárov

S oblečením obchoduje už od roku 1963, kedy založil spoločnosť Confecciones Goa, ktorá predávala prešívané župany. Prvú predajňu Zara otvoril so svojou manželkou v roku 1975. Je väčšinovým vlastníkom spoločnosti Inditex (60 %), ktorá vlastní rôzne značky oblečenia. Zisky investuje do nehnuteľností v Európe aj Spojených štátoch.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Chceš si požičať?

Chcem si požičať

Požiadaj o úver za pár minút cez apku alebo si dohodni stretnutie v pobočke, kde ti poradíme aj s refinancovaním.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

investícia, investor, peniaze

Toto ste už čítali?

Čo je OpenAI a kto stojí za vznikom umelej inteligencie?

31. 3. 2023 | Redakcia

Čo je OpenAI a kto stojí za vznikom umelej inteligencie?

OpenAI je nezisková organizácia, ktorá stojí za revolučným modelom ChatGPT. Ide o umelú inteligenciu, ktorá za pár dní dobyla svet. Sama tvorí texty, dokáže odpovedať na vaše otázky... celý článok

Drahá energia? Skúste vlastnú elektráreň: Štát vám ju zadotuje

28. 3. 2023 | Marek Mittaš

Drahá energia? Skúste vlastnú elektráreň: Štát vám ju zadotuje

Vybudovanie vlastnej elektrárne môže byť rozumnou investíciou, a to najmä v časoch vysokých cien za energie. Výrobou vlastnej elektriny môžete ušetriť peniaze v dlhodobom horizonte... celý článok

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

22. 3. 2023 | Daniel Výcha

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

V piatok 10. 03. 2023 obletela svet šokujúca správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB). Ide o prvý krach veľkej americkej banky od roku 2008. Čo spôsobilo, že obľúbená banka väčšiny... celý článok

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

21. 3. 2023 | Marek Mittaš

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

Internet zmenil nielen spôsob nášho života, ale vytvoril úplne nový trh. Množstvo internetových spoločností, ktoré vznikli, bolo enormné. Niektoré z nich poznáme dodnes. Čo sa však... celý článok

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

14. 3. 2023 | Daniel Výcha

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

V posledných rokoch sme svedkami veľkého rozmachu elektromobilov a zvýšeného záujmu o ekologické alternatívy k tradičným spaľovacím motorom. Za jednoznačne ekologickejšie riešenie v... celý článok