Najbohatší ľudia sveta, ktorí sa vypracovali od nuly

Redakcia | rubrika: Článok | 15. 11. 2022
V priebehu dejín sa objavilo mnoho jedincov, ktorí svojou podnikavosťou či vlastným úsilím vybudovali majetok sebe a často aj nasledujúcim generáciám. V roku 1916 bol za prvého dolárového miliardára vyhlásený ropný magnát John D. Rockefeller. Dnes sú ich v zozname stovky. Z rebríčku Forbes sme vybrali 11 najbohatších ľudí, ktorí sa tam vypracovali sami „od nuly“ alebo len s malou pomocou okolia.
Najbohatší ľudia sveta, ktorí sa vypracovali od nuly

Zdroj: Shutterstock

Elon Musk

 • Spoločnosť: Tesla, SpaceX, Neuralink, Boring Company
 • Majetok: 200 miliárd dolárov

Rodnú Juhoafrickú republiku opustil ako 17-ročný. Študoval na viacerých univerzitách v Kanade a Spojených štátoch. V roku 1995 založil s bratom Kimbalom spoločnosť Zip2, ktorú v roku 1999 predali za 307 miliónov. Nasledovala spoločnosť Xcom, PayPal a v roku 2002 SpaceX.

Väčšinu jeho bohatstva dnes tvoria firmy Tesla, SpaceX, Neuralink a Boring Company, ktoré založil a väčšinu z nich aj vedie. Najnovším prírastkom do jeho portfólia je sociálna sieť Twitter, ktorú kúpil v roku 2022 a momentálne je jej väčšinovým majiteľom (cca 82 %).

Gautam Adani

 • Spoločnosť: Adani Group
 • Majetok: 144 miliárd dolárov

Adani sa narodil a dodnes žije v Indii. V roku 1988 opustil vysokú školu aj textilný obchod svojho otca, aby založil firmu na vývoz komodít. Dnes je predsedom skupiny Adani s podielmi v prístavoch, letiskách, v oblasti výroby a prenosu elektrickej energie, ale aj v cemente, doloch a nehnuteľnostiach.

Jeff Bezos

 • Spoločnosť: Amazon
 • Majetok: 111 miliárd dolárov

V roku 1994 zo svojej garáže v Seattli založil dnes najväčší internetový obchod Amazon. V roku 2021 zostúpil z pozície CEO a stal sa výkonným predsedom. V súčasnosti vlastní približne 10 % spoločnosti. V roku 2000 taktiež založil spoločnosť Blue Origin s víziou sprístupnenia vesmíru prostredníctvom opakovane použiteľných nosných rakiet.

Bill Gates

 • Spoločnosť: Microsoft
 • Majetok: 102 miliárd dolárov

Svoj prvý softvérový program napísal ako 13-ročný v prípravnej škole Lakeside. V roku 1975 spolu s Paulom Allenom založil firmu Microsoft, kde do roku 2000 pôsobil ako CEO. V roku 2008 otočil väčšinu svojej pozornosti na činnosť charitatívnej spoločnosti Bill & Melinda Gates Foundation. Hlavným cieľom spoločnosti je zlepšiť zdravotnú starostlivosť a znížiť extrémnu chudobu na celom svete. Aktívne sa venuje aj tematike klimatických zmien a zelených energií.

Warren Buffett

 • Spoločnosť: Berkshire Hathaway
 • Majetok: 102 miliárd dolárov

Začal podnikať už v mladom veku a prvé akcie kúpil ako 11-ročný. Po vysokej škole sa zamestnal ako analytik cenných papierov a všetky voľné prostriedky investoval. V roku 1965 sa stal väčšinovým vlastníkom pôvodne textilného podniku Berkshire Hathaway, ktorý postupne presunul do odvetvia poisťovníctva a z príjmov financoval nákup akcií iných firiem.

V súčasnosti s Charliem Mungerom vo vedení spoločnosti nasleduje investičnú stratégiu, ktorá hľadá cenné papiere, ktorých ceny sú na základe ich vnútornej hodnoty neodôvodnene nízke.

Larry Ellison

 • Spoločnosť: Oracle
 • Majetok: 100 miliárd dolárov

Je vlastníkom približne 35 % akcií spoločnosti Oracle (pôvodne Software Development Laboratories), ktorú založil v roku 1977. V roku 2014 odstúpil z pozície CEO. Medzi rokmi 2018 a 2022 bol členom predstavenstva spoločnosti Tesla, kde vlastní približne 15 miliónov akcií.

Larry Page

 • Spoločnosť: Alphabet (Google)
 • Majetok: 76 miliárd dolárov

V roku 1998 spolu so Sergeyom Brinom založil spoločnosť Google, v ktorej bol do roku 2001 CEO. Medzi rokmi 2011 a 2015 sa stal CEO materskej spoločnosti Alphabet. Túto pozíciu opustil na konci roku 2019 a ostal členom predstavenstva a majoritným akcionárom. 

Michael Bloomberg

 • Spoločnosť: Bloomberg LP
 • Majetok: 76 miliárd dolárov

V roku 1966 začal pracovať v investičnej banke Salomon Brothers, odkiaľ bol o 15 rokov neskôr prepustený. Vlastnú spoločnosť založil v roku 1981, kde je dnes 88 % vlastníkom. 12 rokov bol starostom mesta New York.

Sergey Brin

 • Spoločnosť: Alphabet (Google)
 • Majetok: 73 miliárd dolárov

Do USA emigroval s rodinou ako 6-ročný. Počas štúdia na Stanfordskej univerzite v roku 1998 spoluzaložil spoločnosť Google. Tá bola uvedená na burzu v roku 2004 a od roku 2015 je obchodovaná ako Alphabet, materská spoločnosť. Do decembra 2019 bol Brin jej prezidentom.

Zhong Shanshan

 • Spoločnosť: Nongfu Spring, Beijing Wantai
 • Majetok: 64 miliárd dolárov

V roku 1996 založil Zhong Shanshan spoločnosť na výrobu balenej vody, ktorá sa neskôr premenovala na Nongfu Spring. Shanshan je jej predsedom. Spoločnosť využila nové technológie, ako sú cloud computing a big data, aby získala kľúčovú výhodu pri pochopení zákazníckej základne. Je taktiež väčšinovým vlastníkom farmaceutickej spoločnosti Beijing Wantai.

Amancio Ortega

 • Spoločnosť: Zara
 • Majetok: 59 miliárd dolárov

S oblečením obchoduje už od roku 1963, kedy založil spoločnosť Confecciones Goa, ktorá predávala prešívané župany. Prvú predajňu Zara otvoril so svojou manželkou v roku 1975. Je väčšinovým vlastníkom spoločnosti Inditex (60 %), ktorá vlastní rôzne značky oblečenia. Zisky investuje do nehnuteľností v Európe aj Spojených štátoch.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

investícia, investor, peniaze

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok