Kto je Warren Buffett a čo nás môže naučiť o investovaní v kríze?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 24. 5. 2022
S majetkom v hodnote viac ako 115 miliárd dolárov je Warren Buffett jedným z najúspešnejších podnikateľov a investorov na svete. Nie je preto prekvapením, že množstvo ľudí sa chce dozvedieť čo najviac o jeho živote a investičných stratégiách. Našťastie, Warren Buffett sa o svoje dlhoročné skúseností rád delí v rôznych rozhovoroch a článkoch.
Kto je Warren Buffett a čo nás môže naučiť o investovaní v kríze?

Zdroj: Shutterstock

Spoločnosti Warrena Buffetta

Každému, kto sa už o Buffetta zaujímal, by malo byť dobre známe meno Berkshire Hathaway. Ide o medzinárodnú holdingovú spoločnosť, ktorej akcie začal nakupovať už v roku 1962. Netrvalo ani 3 roky a Buffett vlastnil väčšinový podiel spoločnosti pôsobiacej v textilnom priemysle.

Berkshire Hathaway sa v dnešnej dobe zameriava na dve hlavné podnikateľské aktivity: spravovanie menších dcérskych spoločností, ktoré vlastní a investovanie do iných, veľkých korporácií. Keďže Warren Buffett je aktuálne vlastníkom a generálnym riaditeľom Berkshire Hathaway, dalo by sa povedať, že má majetok vo forme investícií alebo celých spoločností v oblastiach, ako:

  • potravinové reťazce,
  • železnice,
  • dekorácie do domácností,
  • distribúcia elektriny a plynu,
  • predaj šperkov.

Investovanie počas krízy

Warren Buffett prvýkrát investoval, keď mal 11 rokov. Pri jeho veku 91 rokov to znamená, že už má 80-ročné skúsenosti s investíciami. Za ten čas sa na trhu odohralo viacero úpadkov, s ktorými sa Buffett musel ako investor vysporiadať. Pri otázkach ohľadne narábania s financiami počas krízy často spomína finančnú krízu z roku 2008.

Nechoďte s davom

Hodnota akcií na burze Spojených štátov amerických 29. septembra 2008 klesla o 1,2 trilióna dolárov. Investori predávali bez ohľadu na to, čo vlastnili. Minimálne jeden však nešiel s davom a aj napriek úpadku trhu nakupoval. Dalo by sa dokonca povedať, že nakupoval práve vďaka kríze na burze. Bol to práve Warren Buffett a jeho spoločnosť Berkshire Hathaway.

Buffett sa vo svojom investičnom živote riadi pravidlom: „Keď všetci okolo vás predávajú, nakupujte. Keď všetci okolo začnú nakupovať, predávajte.“ Presne to robil aj počas krízy v roku 2008.

Na úpadok akciového trhu sa nepozeral z krátkodobého hľadiska. Zatiaľčo väčšina investorov videla aktuálnu stratu na účtoch, Buffett videl príležitosť na zisk, keď sa situácia opäť stabilizuje a začne zlepšovať. „Kúpil som si kúsok americkej budúcnosti za zľavnenú cenu,“ povedal Warren Buffett o krokoch, ktoré urobil počas krízy.

Vyhľadávajte istotu

Okrem načasovania nákupu akcií má Buffett rady aj o spoločnostiach, do ktorých investovať. Podľa jeho názoru je kríza ideálny čas na nákup akcií veľkých spoločností podnikajúcich na národnej, prípadne medzinárodnej úrovni. V jeho prípade to boli najmä Goldman Sachs a General Electric. „Veľké a zvyčajne stabilné spoločnosti pocítia tiež na príjmoch vplyv krízy. Avšak o 5, 10 či 20 rokov budú opäť lámať rekordy,“ vysvetlil Buffett.

Ako dnes investuje Warren Buffett?

Zaujíma vás investičná stratégia jedného z najbohatších podnikateľov na svete? Tu je niekoľko zásad, ktoré sa Warren Buffett naučil počas svojich 80 rokov investovania.

Nemyslite iba na zisk

Možno to znie ako presný opak toho, čo má investícia spĺňať. Avšak Warren Buffett hovorí, že špekulatívne investičné stratégie väčšinou nebývajú výhodné. Cieľom vašej investície by malo byť podieľanie sa na rozvoji danej firmy. Práve vytrvalou podporou jej podnikateľských aktivít dosiahnete investíciu, ktorá vám bude dlhodobo generovať profit.

Pred investíciou do akcií spoločnosti sa o nej čo najviac informujte. Nie je tým ale myslená iba kontrola jej stavu z hľadiska financií (ročný obrat, dlhy…). Oboznámte sa aj s jej históriou a cieľmi. Veľkou výhodou je aj to, ak sa vyznáte v oblasti jej pôsobenia.

„Kupujte akcie spoločností preto, lebo ich chcete vlastniť, nie preto, lebo chcete, aby narástla ich hodnota.“ – Warren Buffet

Nadmerná diverzifikácia vie uškodiť

Warren Buffett tvrdí, že pokiaľ sa vo svojich investíciách skutočne vyznáte a dôverujete im, nie je dôvod na prehnanú diverzifikáciu. Boli časy, keď akcie jednej spoločnosti tvorili až 35 % Buffettovho investičného portfólia. Podľa jeho názoru sú fondy s akciami 40 – 60 spoločností vhodné iba pre amatérskych investorov. Akonáhle je pre vás investovanie viac než len výhodnejšia alternatíva k sporiacim účtom, treba sa zamerať na kvalitu a nie kvantitu.

"Diverzifikácia je ochranou pred neznalosťou. Nemá veľký zmysel pre ľudí, ktorí vedia, čo robia.“ – Warren Buffet

Buďte trpezliví

Žijeme v dobe, keď každý chce mať všetko hneď. Warren Buffett však pripomína, že cesta za úspechom je dlhá a hrboľatá. O to viac však človeka poteší dosiahnutie nastavených cieľov.

Táto rada sa síce dá aplikovať vo viacerých oblastiach života, no v investovaní je obzvlášť dôležitá. Warren Buffett zásadne neodporúča každodenné kontrolovanie hodnôt vašich investicií. Je prirodzené, že cena akcií v rámci dňa či týždňa rastie a klesá. Dôležité však je sústrediť sa na dlhodobý trend. Vyhnete sa tak impulzívnemu konaniu, ktoré je vo svete investícií takmer vždy nevýhodné.

„Bez ohľadu na talent alebo množstvo snahy, niektoré veci jednoducho potrebujú čas.“ – Warren Buffet

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

29. 3. 2023 | Redakcia

Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Len málokoho pri slove komodity napadne niečo iné, než ropa, plyn či zlato. Čoraz populárnejšou položkou sa však za posledný rok stáva práve meď. Má totiž široké využitie v stavebníctve... celý článok

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

9. 3. 2023 | Marek Mittaš

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú... celý článok

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

13. 2. 2023 | Redakcia

Plánujete investovať do nehnuteľnosti v zahraničí? Na toto si dajte pozor!

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí láka čoraz viac Slovákov. Niet sa čo čudovať, veď mnohých dovolenkových rajoch totiž za cenu garsónky v Bratislave kúpite luxusný apartmán s bazénom a... celý článok

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

7. 2. 2023 | Redakcia

Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov... celý článok