Kto je zodpovedný za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole? (otázky a odpovede)

Redakcia | rubrika: Článok | 16. 9. 2021
Úrazy počas prestávky, krádeže či kyberšikana. Kto vlatne nesie zodpovednosť za škody v škole? Radia experti v poisťovni Uniqa z oddelenia poistenia zodpovednosti Pavol Pastír a z oddelenia poistenia domácnosti Róbert Koch.
Kto je zodpovedný za škody, ktoré sa stanú žiakom v škole? (otázky a odpovede)

Zdroj: Shutterstock

Po turbulentnom pandemickom školskom roku sa deti vracajú opäť do školy. Úrazy, zranenia či strata alebo krádež vecí sú najčastejšie škody, ktoré sa deťom stanú počas vyučovania. Stále častejšie sa však školy stretávajú aj s prípadmi kyberšikany.

1. Aké škody sú v škole najčastejšie?

Podľa odhadov poisťovne Uniqa tvoria viac ako 90 percent škodových udalostí z poistenia zodpovednosti z prevádzky školy práve úrazy, teda škody na zdraví žiakov. Stávajú sa najmä na hodinách telesnej výchovy a počas prestávok alebo na podujatiach organizovaných školou, ako sú napríklad lyžiarske zájazdy, školy v prírode a rôzne súťaže. Podstatne menšiu časť škôd predstavujú krádeže alebo strata vnesených a odložených vecí žiakov.

2. Za aké škody zodpovedá škola?

Podľa zákona o výchove a vzdelávaní má žiak právo na náhradu škody, ktorá mu vznikla počas vyučovania alebo v priamej súvislosti s ním. Znamená to, že škola zodpovedá za úraz či stratu vecí žiaka, ktoré nastali počas vyučovania, školského výletu alebo lyžiarskeho výcviku. Školy aj preto uzatvárajú poistenie, z ktorého potom prípadné škody na zdraví alebo majetku žiakom uhradia.

3. Musia rodičia deti poistiť?

Pokiaľ má škola dobre nastavené poistenie zodpovednosti z prevádzky školy, rodičia nemusia svoje deti individuálne poisťovať.

 

4. Čo všetko škole kryje poistenie?

Z poistenia školy je možné dostať odškodnenie za úraz počas vyučovania a kryje aj prípady, keď žiaci spôsobia škody niekomu inému. Napríklad, ak počas pobytu na školskom ihrisku rozbijú okno na susednej budove. Poistenie tiež pokrýva náhradu škody za veci, ktoré boli ukradnuté alebo sa stratili z budovy školy alebo miesta, ktoré využíva škola na vyučovanie.

Tip: Príspevok na školské potreby pre prvákov 2021: kto má nárok a kedy ho štát vypláca?

5. Na aké veci poistka nestačí?

Toto poistenie sa vzťahuje predovšetkým na ošatenie, obuv, prezúvky, školské tašky a vyučovacie či zdravotné pomôcky ako okuliare, glukomer a podobne. V rámci poistenia školy sú zväčša škody na veciach ako sú mobilné telefóny či iná elektronika z plnenia vylúčené. V prípade elektroniky by sa poistenie na tieto veci vzťahovalo len vtedy, ak by boli používané v súvislosti s vyučovacím procesom.

6. Zodpovedá škola aj za úrazy mimo jej areálu?

Poistenie zodpovednosti z prevádzky školy kryje aj vzdelávaciu činnosť, ktorá sa organizuje mimo budovy alebo miesta školy. Znamená to, že žiaci majú nárok na náhradu škody aj v prípade úrazov či krádeže, ktoré sa stanú v rámci výletov, exkurzií či školských športových výcvikov a súťaží.

7. Zaplatí škola aj iné náklady?

Poistenie zodpovednosti školy v plnej miere nenahrádza samotné komplexné úrazové alebo cestovné poistenie, ktoré pokrývajú iné nevyhnutné riziká ako napríklad zachraňovacie či liečebné náklady. Podľa charakteru výletu či zájazdu majú preto školy možnosť uzavrieť aj skupinové úrazové alebo cestovné poistenie na školské akcie a výlety, ide najmä o lyžiarske výcviky alebo exkurzie a výlety v zahraničí. Napríklad skupinové úrazové poistenie už kryje žiakom či učiteľom nielen úraz, ale aj prípadné trvalé následky, zachraňovacie náklady a smrť. V prípade, že si ho škola uzatvorí ako ročné poistenie, majú účastníci kryté aj denné odškodné a čas nevyhnutného liečenia.

8. Existuje poistenie na kyberšikanu?

Áno, pomoc a právnu asistenciu kryje kyberpoistenie. To, že kyberšikana sa stala strašiakom dokazuje aj prieskum Uniqa poisťovne. Podľa neho až 90 percent ľudí nevie, ako sa v takomto prípade brániť. Podľa R. Kocha, ak niekto bude na internete šikanovať dieťa alebo inú osobu, treba zavolať na asistenčnú službu a prípad nahlásiť, poisťovňa zabezpečí odstránenie alebo vytesnenie takýchto informácií z internetu.

9. Čo kryje kyberpoistenie?

Nárok na právne zastúpenie a úhradu s tým súvisiacich nákladov. Poisťovňa v takomto prípade zabezpečí mazanie útočných či dehonestujúcich správ, blokovanie profilu útočníka a poskytuje tiež ďalšiu právnu a IT asistenciu. Kyberpoistenie kryje aj komplexnú ochranu pred poškodzovanie on-line povesti ako ohováranie, urážka a nezákonné vyzradenie informácií o súkromnom živote. Toto pripoistenie sa vzťahuje tiež na odcudzenie fotografií z mobilu a na ich zverejnenie, pokiaľ k ich odcudzeniu dôjde z dôvodov zneužitia identity poisteného, prípadne pokiaľ zverejnením dôjde k poškodeniu on-line povesti klienta.

Pre zaujímavosť: Kyberšikana je napríklad zasielanie útočných mailov, vytváranie dehonestujúcich stránok a blogov, zverejňovanie fotiek a videí s cieľom poškodiť inej osobe, či ohováranie v diskusných fórach. Kyberšikana je od 1.júla trestný čin, za za ktorý hrozí páchateľovi až tri roky za mrežami.

Anketa

Máte založené životné poistenie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce