Školské potreby pre prváka? Pozrite si, čo všetko potrebuje a koľko to stojí (+zoznam)

Redakcia | rubrika: Článok | 2. 9. 2021
Rodičia budúcich školákov aj tento rok siahnu o čosi hlbšie do svojich peňaženiek. Náklady na školské a ďalšie nevyhnutné pomôcky totiž v rámci nákupu môže presiahnuť hranicu 379 eur.
Školské potreby pre prváka? Pozrite si, čo všetko potrebuje a koľko to stojí (+zoznam)

Zdroj: Shutterstock

Okrem základných potrieb ako je školská aktovka či prezuvky bude prvák potrebovať aj ďalšie pomôcky, bez ktorých sa nezaobídu. A hoci je vzdelávanie v štátnych školách bezplatné, nákup tohto druhu realizujú rodičia predovšetkým z vlastných finančných zdrojov. V prípade prvákov aj s pomocou špeciálneho jednorazového štátneho príspevku. Tento rok je vo výške 104,76 eura, ktorý je určený na školské potreby.

 

Koľko to bude stáť?

Nákupný zoznam pre prvákov obsahuje niekoľko druhov tovarov, ktoré je možné zakúpiť predovšetkým v papiernictvách. „U prváčika je potrebné kúpiť všetko naraz a nemáte možnosť preniesť si veci z minulého školského roka, čo je po pandémii u iných ročníkov možné. Niektoré položky v zozname sú v hodnote pár centov, no suma niektorých je desiatky eur,“ približuje Adrián Bódis, country manager spoločnosti IMMOFINANZ pre Slovenskú republiku.

Podľa odporúčaní je vhodné zaobstarať školskú tašku v predstihu nielen kvôli širšej ponuke tašiek, ale aj kvôli možnosti individuálneho prístupu personálu predajne, ktorý sa môže venovať každému osobitne a pomôže vybrať tú správnu pre každého budúceho školáka. Niektorí rodičia zvyknú odkladať nákup na poslednú chvíľu, zväčša kvôli strávenému času v obchodoch a neúplnému nákupnému zoznamu.

Čo potrebuje prvák a koľko to stojí? (+tabuľka)

„Podľa našich výpočtov celková suma predstavuje zhruba 250 eur, no môže sa vyšplhať aj cez 379 eur v prípade, že rodičia plánujú zadovážiť mobilné zariadenie pre dieťa s kreditom alebo paušálom,“ dodáva A. Bódis.

Okrem nevyhnutných školských potrieb rodičia postupom času riešia poplatky za školské a mimoškolské aktivity, ktoré sa líšia v závislosti od školy, ročníka v ktorom dieťa aktuálne je a podobne.

Počítať preto treba aj s príspevkom rade rodičov, poplatkom za školský klub detí, triedny fond, obedy v školskej jedálni, odoberanie časopisov a poplatkami za školské výlety, neskôr aj za školu v prírode.

Školská pomôcka Suma
Školská taška 70 eur
Zošity (základné) 8 eur
Obaly 8,50 eura
Dosky 10 eur
Peračník 9,90 eura
Pero (2 kusy) 9,80 eura
Bombičky do pera (6 kusov) 1,27 eura
Farbičky (12 kusov) 8,70 eura
Ceruzky (4 kusy) 1,68 eura
Guma 1 euro
Pravítko 0,78 eura
Strúhadlo 0,70 eura
Pomôcky na výtvarnú výchovu 18,90 eura
Vrecko na výtvarné pomôcky 7,90 eura
Úbor na telesnú výchovu 45 eur
Vrecko na úbor 9,90 eura
Prezuvky 15 eur
Vrecko na prezuvky 7,90 eura
Hygienické vrecúško 15 eur
Fľaša na vodu 5,90 eura
Desiatový box 8,90 eura
Reflexné prvky 2 eurá
Menovky dieťaťa 1,90 eura
Mobil alebo tablet 100 eur
Kredit alebo paušál 10 eur
Spolu 379 eur

Zdroj: IMMOFINANZ

Treba deti pripraviť?

Nástup na základnú školu je pre dieťa veľkou zmenou, ktorú očakáva zväčša s radosťou. „Pravdou je, že budúcich prváčikov nejak zvlášť motivovať netreba. Väčšina z nich sa prirodzene teší do školy,“ myslí si riaditeľka MŠ a ZŠ Za Kasárňou v Bratislave Monika Hulenová.

O to viac, ak už majú v lete zakúpenú školskú tašku, peračník s obľúbenou postavičkou alebo motívom, či iné školské pomôcky, ktoré si potom denne prezerajú, skúšajú a nevedia sa dočkať, kedy ich konečne využijú, hovorí riaditeľka.

Podľa nej sú to väčšinou však rodičia, ktorí si nie sú úplne istí, či je ich dieťa dostatočne zrelé a túto neistotu nechtiac prenesú i na dieťa. Ako vysvetľuje M. Hulenová, existuje množstvo pútavých farebných materiálov ako napríklad pracovných listov s úlohami, ktoré by mal budúcoročný prvák zvládnuť.

„My máme jednoduchú ukážku takýchto úloh ako pomôcku pre rodičov i na web stránke našej školy. Každý rodič sa teda môže so svojím dieťaťom zahrať na školu a „otestovať“ ho úplne nenásilnou formou v jemu prirodzenom domácom prostredí,“ uzatvára M. Hulenová.

Anketa

Je podľa vás výška príspevku na školské potreby adekvátna?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

Digitálne euro, projekt vedený Európskou centrálnou bankou, je v plnom prúde príprav. Táto digitálna verzia hotovosti, na rozdiel od kryptomien, bude centralizovaná a kontrolovaná ECB.... celý článok

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

Jozef Majský, muž, ktorý sa stal symbolom podvodov a finančných škandálov na Slovensku, zomrel vo veku 78 rokov. Mnohí si ho pamätajú ako človeka, ktorý tuneloval nebankovky a obral... celý článok

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

20. 5. 2024 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Česi a Slováci žili dlhý čas v spoločnom štáte. Po rozdelení si ale obe krajiny začali spravovať svoje záležitosti samy. Hoci to nepočúvame radi, treba si priznať, že nás Česko v mnohých... celý článok

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok