Príspevok na školské potreby pre prvákov 2021: kto má nárok a kedy ho štát vypláca?

Redakcia | rubrika: Článok | 8. 9. 2021
Parlament pred dvomi rokmi schválil navýšenie príspevku na školské potreby. Ide o jednorazové zvýšenie príspevku, využiť ho môžu všetci rodičia nastupujúcich prvákov.
Príspevok na školské potreby pre prvákov 2021: kto má nárok a kedy ho štát vypláca?

Zdroj: Shutterstock

Každé dieťa, ktoré si začne plniť povinnú školskú dochádzku by malo mať zabezpečené základné školské potreby. Taký je cieľ úpravy zákona, ktorú parlament schválil pred dvomi rokmi. Treba o príspevok požiadať a kto ho môže získať? Pripravili sme praktický návod.

Vyše 100 eur na školské potreby

Rodičia detí nastupujúcich na povinnú školskú dochádzku dostanú tento rok príspevok 104,76 eura na nákup školských potrieb. Suma prídavku na dieťa, ktorá je v roku 2021 vo výške 25,50 eura, sa zvýši o 104,76 eur za kalendárny mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa prvý krát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy. Samotné vyplatenie jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa bude priamo viazané na nástup dieťaťa do školy.

Nakúpte vopred, peniaze dostanete v októbri

To, či dieťa nastupuje do školy, budú príslušné orgány zisťovať z centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov, kde musí základná škola zapísať údaje v termíne do konca septembra. Úrad práce následne v registri overí splnenie podmienky nároku a prídavok vo zvýšenej sume 100 eur vyplatí v októbri príslušného kalendárneho roka.

Ak dieťa nastúpi do prvého ročníka základnej školy mimo územia Slovenska, rodičia budú musieť k vyplateniu príspevku predložiť potvrdenie o návšteve školy.

 

Peniaze získate automaticky

Prídavok na dieťa zvýšený o vyše sto eur majú rodičia prvákov základných škôl dostať automaticky v októbri tohto roka. Takýto postup je podľa Ministerstva školstva najprijateľnejší. Pre rodičov nebude predstavovať žiadnu administratívnu záťaž, keďže prídavok vo zvýšenej sume sa rodičom vyplatí automaticky, bez uplatňovania a preukazovania nároku.

Nárok má takmer 60-tisíc detí

V roku 2019 bolo potrebné zo štátneho rozpočtu na navýšenie príspevku pre školské potreby vynaložiť 6,2 milióna eur. Tento rok má nárok na príspevok 59 600 ľudí. Keď príspevok ešte riešila bývalá vláda, vtedajšia ministerka školstva povedala, že do budúcnosti si vie predstaviť, že by takýto príspevok získali nielen prváci, ale žiaci celého prvého stupňa. Zatiaľ však platí len pre prvákov.

Anketa

Je podľa vás výška príspevku na školské potreby adekvátna?

Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+8
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce