Príspevok na školské potreby pre prvákov 2021: kto má nárok a kedy ho štát vypláca?

Redakcia | rubrika: Článok | 8. 9. 2021
Parlament pred dvomi rokmi schválil navýšenie príspevku na školské potreby. Ide o jednorazové zvýšenie príspevku, využiť ho môžu všetci rodičia nastupujúcich prvákov.
Príspevok na školské potreby pre prvákov 2021: kto má nárok a kedy ho štát vypláca?

Zdroj: Shutterstock

Každé dieťa, ktoré si začne plniť povinnú školskú dochádzku by malo mať zabezpečené základné školské potreby. Taký je cieľ úpravy zákona, ktorú parlament schválil pred dvomi rokmi. Treba o príspevok požiadať a kto ho môže získať? Pripravili sme praktický návod.

Vyše 100 eur na školské potreby

Rodičia detí nastupujúcich na povinnú školskú dochádzku dostanú tento rok príspevok 104,76 eura na nákup školských potrieb. Suma prídavku na dieťa, ktorá je v roku 2021 vo výške 25,50 eura, sa zvýši o 104,76 eur za kalendárny mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa prvý krát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy. Samotné vyplatenie jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa bude priamo viazané na nástup dieťaťa do školy.

Nakúpte vopred, peniaze dostanete v októbri

To, či dieťa nastupuje do školy, budú príslušné orgány zisťovať z centrálneho registra detí, žiakov a poslucháčov, kde musí základná škola zapísať údaje v termíne do konca septembra. Úrad práce následne v registri overí splnenie podmienky nároku a prídavok vo zvýšenej sume 100 eur vyplatí v októbri príslušného kalendárneho roka.

Ak dieťa nastúpi do prvého ročníka základnej školy mimo územia Slovenska, rodičia budú musieť k vyplateniu príspevku predložiť potvrdenie o návšteve školy.

 

Peniaze získate automaticky

Prídavok na dieťa zvýšený o vyše sto eur majú rodičia prvákov základných škôl dostať automaticky v októbri tohto roka. Takýto postup je podľa Ministerstva školstva najprijateľnejší. Pre rodičov nebude predstavovať žiadnu administratívnu záťaž, keďže prídavok vo zvýšenej sume sa rodičom vyplatí automaticky, bez uplatňovania a preukazovania nároku.

Nárok má takmer 60-tisíc detí

V roku 2019 bolo potrebné zo štátneho rozpočtu na navýšenie príspevku pre školské potreby vynaložiť 6,2 milióna eur. Tento rok má nárok na príspevok 59 600 ľudí. Keď príspevok ešte riešila bývalá vláda, vtedajšia ministerka školstva povedala, že do budúcnosti si vie predstaviť, že by takýto príspevok získali nielen prváci, ale žiaci celého prvého stupňa. Zatiaľ však platí len pre prvákov.

Anketa

Je podľa vás výška príspevku na školské potreby adekvátna?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+11
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok