5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 20. 5. 2024
Česi a Slováci žili dlhý čas v spoločnom štáte. Po rozdelení si ale obe krajiny začali spravovať svoje záležitosti samy. Hoci to nepočúvame radi, treba si priznať, že nás Česko v mnohých veciach predbehlo. V čom by sa slovenský zákonodarca mohol od nášho bratského národa inšpirovať, aby nám uľahčil život?
5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Zdroj: archív Canva

V ČR doručíte dôležité dokumenty elektronicky aj súkromným osobám

Cez schránky na portále slovensko.sk si zatiaľ „dopisujeme“ len s úradmi či inštitúciami. Susedné Česko oproti nám v oblasti elektronickej komunikácie pokročilo. Prostredníctvom tzv. dátových schránok si v ňom medzi sebou môžu dôležité písomnosti vymieňať tiež súkromné osoby. Ba čo viac - aj medzi nimi sa uplatňuje fikcia, v zmysle ktorej sa správa považuje za doručenú po uplynutí stanovenej lehoty.

„Umožnenie účinného doručovania do dátových schránok a uplatňovanie fikcie doručenia aj medzi súkromnými osobami považujem za obrovský krok vpred. Subjektom, ktorí sa riadne nestarajú o svoje záležitosti a zatajujú sa pred veriteľmi či obchodnými partnermi to samozrejme nemusí vyhovovať. Poctivým podnikateľom však tento spôsob doručovania veľmi uľahčuje život. Ak sami nechcú, prakticky nemusia chodiť na poštu; klesli im aj náklady na vybavovanie administratívnych záležitostí. Ako právnik oceňujem aj to, že sa vďaka nemu urýchlila realizácia krokov potrebných pre účinné uplatnenie nárokov či vymoženie dlhov,“ neskrýva nadšenie ostravský advokát Jan Pfleger.

Páry v Česku môžu uzatvoriť predmanželskú zmluvu

Zatiaľ čo v Česku môžu svoj budúci manželský majetkový režim upraviť už snúbenci, slovenské právo uzatvorenie predmanželskej zmluvy nepozná. V ČR je navyše možné zmluvne dojednať aj režim oddeleného majetku, pri ktorom si každý z manželov hospodári so svojimi príjmami či vecami sám ako výlučný vlastník. Na Slovensku sa manželia nemôžu dohodnúť, že by ich bezpodielové vlastníctvo úplne prestalo existovať (bližšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 5Cdo/58/2017). Ak by chceli BSM zrušiť, musia sa obrátiť na súd, ktorý im môže vyhovieť len z vymedzených dôvodov.

Pomyselnou čerešničkou na torte je fakt, že českí partneri si spoločný majetok môžu platne vyporiadať ešte pred zánikom manželstva. Slovenské páry si môžu dohodu o vyporiadaní BSM uzavrieť až po tom, čo si prejdú tŕnistou cestou rozvodového konania, ktoré môže ich ochotu ku kompromisom značne oslabiť (bližšie rozhodnutie Krajského súdu Prešov, sp.zn. 11Co/12/2020).

Tento stav je nanajvýš nežiadúci a prináša komplikácie nielen manželom. Zaťažuje aj slovenské súdnictvo. 

„Súdne konania o vyporiadanie BSM patria medzi najzdĺhavejšie a zároveň finančne najnáročnejšie spory. Obe strany v týchto konaniach zväčša v konečnom dôsledku len strácajú. Prehlbuje sa ich vzájomná nevraživosť, predlžuje sa stres spojený s rozvodom a na vedenie sporu sa vynakladajú peniaze, ktoré by mohli byť použité účelnejšie – napríklad v prospech spoločných detí,“ približuje žilinská advokátka Terézia Ďatková. „Zakotvenie predmanželských zmlúv alebo aspoň umožnenie dohody o spoločnom majetku ešte vo fáze, kedy nie sú emócie spojené so zánikom manželstva natoľko eskalované, by mohlo veľkú časť týchto sporov odstrániť,“ dodáva.

Ak sa v ČR rozhodnete niečo darovať, máte ako darca výhodnejšie postavenie 

 

Na Slovensku majú darcovia voči obdarovaným len jediné relevantné právo. Ak sa k nim alebo k členom ich rodiny obdarovaný zachová tak, že tým hrubo poruší dobré mravy, môžu žiadať vrátenie daru.

V Česku môže darca odvolať dar aj vtedy, keď sa dostane do takej núdze, že nemôže zabezpečiť ani nevyhnutnú výživu pre seba či osobu, ktorú je povinný živiť. Obdarovaný (ak sa nenachádza v rovnakej núdzi) môže situáciu vyriešiť aj tak, že sa o výživu darcu postará.

Českí podnikatelia aj bežní občania ľahšie zistia, aké majú voči sebe povinnosti

V ČR aj v SR si vývoj po nežnej revolúcii vyžiadal vznik zvláštnej anomálie v oblasti základných kódexov, ktoré regulujú vzťahy medzi súkromnými osobami. V oboch krajinách sa ponechal v platnosti Občiansky zákonník slúžiaci na určenie práv a povinností, ktoré voči sebe mali bežní občania. Zároveň sa však kvôli rodiacej sa trhovej ekonomike musel prijať aj samostatný Obchodný zákonník, ktorý platil pre podnikateľov.

Obchodný zákonník sa ale neobmedzil výlučne na úpravu fungovania rýdzo podnikateľských otázok (napr. vnútorných vzťahov obchodných spoločností či nekalej súťaže). Duplicitne upravil aj mnohé inštitúty, ktoré už boli regulované existujúcim Občianskym zákonníkom. Zaviedol sa teda stav, kedy v štáte existoval dvojaký právny režim základných zmluvných vzťahov (kúpnej zmluvy či zmluvy o dielo), započítania, ručenia, náhrady škody či premlčania.

V Česku sa tzv. právny dualizmus odstránil už v roku 2014 reformou súkromného práva. Táto okrem iného spočívala v prijatí celkom nového Občianskeho zákonníka, ktorý sa použije aj v podnikateľských vzťahoch.

„Odstránenie dvojakej úpravy bežných zmluvných typov, premlčania aj iných právnych inštitútov považujem za jednu z najužitočnejších vecí, ktorá sa v českom právnom prostredí za posledných 10 rokov udiala,“ uvádza Jan Pfleger. „Mnoho sporov, ktoré som v praxi riešil, vznikalo aj preto, že bežní ľudia neboli schopní odlíšiť, ktorý zákon sa na ich vzťah použije. Často nepomohla ani porada s právnikom – súbežná úprava totiž neraz umožňovala rozdielny výklad a súdy vďaka tomu v skutkovo zhodných situáciách rozhodovali odlišne.“

Na Slovensku však dvojkoľajnosť právnej regulácie (a s ňou spojená nižšia miera právnej istoty) stále pretrváva.

Česi môžu profitovať zo založenia zvereneckých fondov

Zverenecký fond predstavuje vyčlenený súbor majetku určený k špecifickému účelu. Jeho výhodou je, že sa oddelí od vlastníctva zakladateľa fondu a tým pádom je chránený napríklad pred exekúciami. Často sa používa napríklad pre budúce zabezpečenie potomkov, ktorí sa k majetku nedostanú hneď, ale až v dobe, ktorú určí práve zakladateľ. Na Slovensku zatiaľ úprava takéhoto inštitútu chýba.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Doklady či pokuty sa budú môcť vybavovať na pošte. Vláda schválila novinku

5. 6. 2024 | Redakcia

Doklady či pokuty sa budú môcť vybavovať na pošte. Vláda schválila novinku

Na pošte si čoskoro budeme môcť vybaviť aj zaplatenie pokút či vyzdvihnúť si doklady. Vláda schválila návrh, ktorý umožní výrazné rozšírenie služieb Slovenskej pošty.

Štát ukázal novú priemernú mzdu: Väčšina Slovákov ju nezarobí, ale platy rástli raketovo

4. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát ukázal novú priemernú mzdu: Väčšina Slovákov ju nezarobí, ale platy rástli raketovo

Reálne mzdy na Slovensku zaznamenali výrazný nárast, čo potvrdzujú čerstvé údaje Štatistického úradu SR za 1. štvrťrok 2024. Priemerná mzda dosiahla 1 447 eur, čo predstavuje medziročný... celý článok

Bič na škrtičov radiátorov nevyšiel, pravidlá vyúčtovania za teplo sa budú meniť

3. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Bič na škrtičov radiátorov nevyšiel, pravidlá vyúčtovania za teplo sa budú meniť

Slováci v týchto dňoch dostávajú vyúčtovanie za energie a mnohých prekvapili vysoké nedoplatky za kúrenie. A to aj napriek tomu, že zima bola mierna. Paradoxne, najviac musia doplatiť... celý článok

Skončil som školu, teraz čo? Zistite, či nemáte povinnosti voči Sociálnej poisťovni

30. 5. 2024 | Redakcia

Skončil som školu, teraz čo? Zistite, či nemáte povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Plánujete po škole cestovať, nepracovať alebo študovať v zahraničí? Ak áno, voči Sociálnej poisťovni nemáte žiadne povinnosti, s výnimkou tých, ktorí poberajú sirotský dôchodok. V tom... celý článok

Váš konkurent v podnikaní na sociálnych sieťach zavádza. Ako sa proti tomu brániť?

30. 5. 2024 | Barbora Magočová

Váš konkurent v podnikaní na sociálnych sieťach zavádza. Ako sa proti tomu brániť?

Predávate kvalitný tovar alebo ponúkate prvotriedne služby? To je už dnes pre úspech na trhu málo. Boj o zákazníka prebieha aj na Facebooku či na Instagrame. Aké kroky môžete podniknúť,... celý článok