5 častých otázok a odpovedí ohľadom práv a povinností vlastníka bytu

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 30. 4. 2024
Vlastníci bytov musia v porovnaní s majiteľmi rodinných domov znášať viacero obmedzení. Tie sú spôsobené hlavne právami iných obyvateľov bytovky či paneláku. V ktorých situáciách vám môže spoločenstvo či správca vstúpiť do domácnosti? Da akej miery sa musíte o byt starať a ktorej „vymoženosti“ sa budete musieť vzdať, ak vám na ňu ostatní vlastníci nedajú súhlas?
5 častých otázok a odpovedí ohľadom práv a povinností vlastníka bytu

Zdroj: Shutterstock

Prenajímam byt a môjmu nájomcovi sa podarilo kvôli jeho nepozornosti vytopiť susedov. Susedia žiadajú, aby som škodu vyriešil ja. Musím ich naozaj vykompenzovať alebo má túto povinnosť nájomca, ktorý vytopenie zavinil svojou nedbanlivosťou? 

Riešenie tejto situácie je komplikovanejšie. V prvom rade vás asi príliš nepoteší, že susedia majú právo od vás (ako od vlastníka)žiadať odstránenie závad či poškodení, ktoré im spôsobili osoby užívajúce váš byt (vo vašom prípade ide o nájomcu). 

Vy však na druhej strane môžete od nájomcu žiadať odstránenie závad a poškodení, ktoré v dome spôsobil on alebo tí, ktorí s ním bývajú. V prípade, že sa na vás susedia obrátili s nárokom na vyriešenie poškodenia, môžete požiadať nájomcu, aby situáciu so susedmi vybavil priamo on. Nezabudnite ho ale zároveň upozorniť, že ak poškodenie neodstráni, urobíte to vy. Len vtedy si totiž voči nemu následne môžete uplatniť nárok na príslušnú kompenzáciu. 

Nemám dobré vzťahy ani so správcom, ani so zástupcami spoločenstva. Neustále na mňa tlačia, aby som im sprístupnil byt za účelom kontroly; obviňujú ma, že v ňom robím nedovolené úpravy. Majú na to právo? 

V prípade, že stavebne upravujete byt, musíte ho na výzvu sprístupniť správcovi alebo predsedovi, ktorí sú oprávnení skontrolovať, či úpravy neohrozujú, nepoškodzujú alebo nemenia spoločné časti alebo spoločné zariadenia domu. Ak vstup neumožníte, správca alebo predseda majú povinnosť oznámiť vykonávanie stavebných úprav bytu príslušnému stavebnému úradu. 

Okrem uvedeného prípadu musíte umožniť vstup do bytu zástupcovi spoločenstva, správcovi či osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu. Účelom sprístupnenia ale môže byť len:

- vykonanie obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečíte sám,

- oprava spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných len z vášho bytu,

- montáž a údržba zariadení na meranie spotreby tepla a vody,

- odpočet nameraných hodnôt. 

V prípade, že vstup do bytu neumožníte, budete zodpovedať za škody, ktoré by v dôsledku vášho odmietnutia vznikli. O umožnenie vstupu do bytu vás musí oprávnená osoba vopred požiadať; vstup je možný len na nevyhnutný časv nevyhnutnej miere. 

Chcem si do bytu zaobstarať klimatizáciu, ktorá sa montuje na fasádu. Potrebujem na to súhlas ostatných vlastníkov? 

Súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome si vyžadujú akékoľvek úpravy  týkajúce sa bytu, ktorými:

- meníte vzhľad domu a

- zasahujete do spoločných častí domu,

- zasahujete do spoločných zariadení domu (vrátane odpojenia od spoločných rozvodov vykurovania a teplej úžitkovej vody v dome), príslušenstva alebo priľahlého pozemku. 

Vzhľadom na to, že fasáda je spoločnou časťou domu, nutnosti získania súhlasu ostatných vlastníkov sa nevyhnete. Dodajme, že súhlas vlastníkov sa nevyžaduje pri montáži zdvíhacieho zariadenia v spoločných častiach bytového domu. Zmluva o spoločenstve alebo zmluva o výkone správy však môže obsahovať odlišnú úpravu – v tomto prípade sa ich teda oplatí naštudovať. 

Môže mi spoločenstvo zakázať nájom môjho bytu? 

Zákon vlastníkom bytu aj vlastníkom nebytového priestoru výslovne umožňuje ich prenájom inej osobe. Zákaz nájmu by bol teda v rozpore s garantovaným právom vlastníkov. 

Za konanie nájomcov však ako vlastník do veľkej miery zodpovedáte. Musíte zabezpečiť, aby nájomcovia ostatných obyvateľov domu nerušili a neohrozovali vo výkone ich spoluvlastníckych či užívacích práv; nájomcovia a osoby, ktoré s nimi žijú v domácnosti, musia dodržiavať domový poriadok. 

Nezabudnite tiež splniť povinnosť oznámiť správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Uvedené oznámenie treba realizovať v lehote bez zbytočného odkladu. 

Chápem, že sa musím správať tak, aby som nepoškodzoval spoločné priestory. Musím si ako vlastník ale v určitom stave udržiavať aj svoj byt? 

Napriek tomu, že o užívaní vášho bytu rozhodujete vy, nemôžete ho (ani v prípade, že ho momentálne z nejakého dôvodu nechcete užívať) nechať chátrať. Každý vlastník bytu má zo zákona povinnosť na svoje náklady udržiavať byť v stave spôsobilom na riadne užívanie. Uvedená povinnosť zahŕňa predovšetkým nevyhnutnosť včas zabezpečiť údržbu a opravy svojej jednotky. To všetko samozrejme musíte realizovať tak, aby ste ostatných vlastníkov bytov či nebytových priestorov nerušili ani neohrozovali vo výkone ich vlastníckych či spoluužívacích práv.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

bývanie, domov, nájomné byty

Toto ste už čítali?

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

Známy český obchod s potravinami Košík.cz už funguje na Slovensku. V dvoch slovenských mestách už sa dá nakupovať v skúšobnej prevádzke.

Po slamkách a príboroch chystá EÚ nový zákaz. Dotkne sa každodennej veci

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Po slamkách a príboroch chystá EÚ nový zákaz. Dotkne sa každodennej veci

Európska únia sa pripravuje na významný krok v boji proti plastovému odpadu. Od roku 2030 plánuje zakázať miniobaly, v ktorých sa predávajú kečupy, majonézy, šampóny a ďalšie produkty.... celý článok

Benzín by mohol zdražieť až o 40 centov, je za tým nová daň

18. 5. 2024 | Redakcia

Benzín by mohol zdražieť až o 40 centov, je za tým nová daň

Od roku 2027 čaká členské štáty EÚ nový systém ETS2 na stanovovanie cien uhlíka, ktorý má za cieľ znížiť emisie z dopravy a vykurovania. Tento systém môže zvýšiť ceny benzínu až o 40... celý článok

Peklo s pasmi: Zúfalí Slováci čakajú na doklady mesiace, poplatky vystrelili nahor

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Peklo s pasmi: Zúfalí Slováci čakajú na doklady mesiace, poplatky vystrelili nahor

Zvýšenie poplatkov na úradoch, malé kapacity úradov a blížiaca sa dovolenková sezóna zapríčinili, že Slováci čakajú na pasy aj dva mesiace. Pri deťoch však existuje malý fígeľ, ako... celý článok

Prichádza regulácia smart elektroniky, sociálnych sietí či Netflixu: Čo sa mení?

16. 5. 2024 | Barbora Magočová

Prichádza regulácia smart elektroniky, sociálnych sietí či Netflixu: Čo sa mení?

1. júla 2024 nadobudne účinnosť zákon, ktorý prináša podrobnejšiu úpravu tzv. digitálnych plnení. Novinky sa nebudú týkať len tovarov či služieb – regulácia bude v určitých prípadoch... celý článok