Nadmerný odpočet DPH: Koho sa týka a ako si ho uplatním?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 19. 8. 2022
Platitelia DPH sa môžu dostať do situácie, kedy majú nárok na vrátenie určitej sumy od daňového úradu. V účtovníctve ide o jav známy ako nadmerný odpočet DPH. V tomto článku sa dozviete, kedy si môžete nárokovať vrátenie DPH, koľko vám daňový úrad vráti a akým spôsobom sa rieši finančné vyrovnanie.
Nadmerný odpočet DPH: Koho sa týka a ako si ho uplatním?

Zdroj: Shutterstock

Kedy nastáva nadmerný odpočet DPH?

Pre pochopenie nadmerného odpočtu DPH je potrebné rozumieť základnému princípu jej platenia a odvádzania. DPH patrí do skupiny nepriamych daní. Znamená to, že spotrebiteľ ju síce zaplatí pri nákupe tovaru či služieb, ale nerieši, čo sa s ňou stane ďalej. Na druhej strane je subjekt, ktorý ju vyberá a odvádza do štátneho rozpočtu. To sú podnikatelia – právnické alebo fyzické osoby – ktorí sa na DPH pozerajú „z dvoch strán“:

  • Výstupy – to je suma, ktorú podnikateľovi zaplatí spotrebiteľ v rámci ceny tovaru alebo služby. Podľa zákona o DPH ju musí odviesť daňovému úradu.
  • Vstupy – podnikateľ potrebuje na výkon svojej podnikateľskej činnosti materiály, prístroje alebo služby. Ak ich nakupuje od iných platiteľov DPH, môže si DPH zaplatenú na vstupe odpočítať a následne si nárokovať jej vrátenie od daňového úradu.

Finančná správa definuje nadmerný odpočet ako prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ináč povedané: Ak odpočítateľná DPH zo vstupov (nákupov) prevyšuje DPH, ktorú si podnikateľ uplatňuje na výstupoch (predajoch), dochádza k nadmernému odpočtu.

Príklad

Ak stále máte pocit, že nechápete o čo pri nadmernom odpočte ide, praktický príklad vám pomôže. Vaša firma vystavila v zdaňovacom období 3 faktúry v celkovej hodnote 5 000 €. Pri 20 % sadzbe DPH vám zákon prikazuje odvod dane v hodnote 1 000 € (daň na výstupe).

Avšak počas toho istého zdaňovacieho obdobia ste nakúpili materiál na tovar za 2 500 €, nástroje na výrobu za 500 € a auto na distribúciu za 7 000 €. Po sčítaní jednotlivých položiek dostanete celkové výdavky v hodnote 10 000 €, z čoho je 20 % DPH rovná sume 2 000 € (daň na vstupe).

Z toho vyplýva, že daň na vstupe prevyšuje daň na výstupe o 1 000 €. Vaša firma tak môže požiadať daňový úrad o finančné vyrovnanie v hodnote 1 000 €.

Vyrovnanie nadmerného odpočtu DPH

V prvom rade treba upozorniť na to, že nárok na vrátenie nadmerného odpočtu majú iba registrovaní platitelia DPH. Ak ste registrovaní pre DPH kvôli

  • nadobudnutiu tovaru z iného členského štátu EÚ,
  • prijatiu služby z iných štátov EÚ,
  • poskytnutiu služby do iných štátov EÚ,

tak vznik nadmerného odpočtu sa vás netýka a nárok na jeho vrátenie ani nemôže nastať. Ak však ste platiteľom a nastane u vás nadmerný odpočet, vykazuje sa v daňovom priznaní k DPH počas zdaňovacieho obdobia, v ktorom nastal. Konkrétne je na tento účel určený riadok 33.

Odpočítanie od vlastnej daňovej povinnosti

Prvou z metód, ktoré sa využívajú na finančné vyrovnanie pri DPH, je odpočítanie od daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ako príklad si zoberme firmu, ktorá podáva daňové priznanie k DPH v mesačných intervaloch. V jednom období jej vznikne nadmerný odpočet DPH v hodnote 300 € a v nasledujúcom daňová povinnosť na zaplatenie 800 €.

Aby daňový úrad nemusel každému podnikateľovi s nadmerným odpočtom posielať peniaze, suma 300 € sa považuje za niečo ako predplatený kredit. Firma tak v nasledujúcom období s vlastnou daňovou povinnosťou 800 € využije nadmerný odpočet z predošlého mesiaca a platí iba 500 €.

Vyplatenie nadmerného odpočtu

Vlastná daňová povinnosť v nasledujúcom zdaňovacom období nie vždy stačí na finančné vyrovnanie. V takom prípade dochádza k vyplateniu hodnoty nadmerného odpočtu, prípadne jeho zvyšku. Ide napríklad o tieto situácie:

  • Platiteľovi DPH vznikne nadmerný odpočet v poslednom zdaňovacom období, v ktorom prestal byť platiteľom – vyplatenie do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za dané obdobie.
  • Platiteľovi opäť vznikol nadmerný odpočet alebo daňová povinnosť bola nižšia ako nadmerný odpočet, a teda časť z neho zostala nevyplatená – vyplatenie do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

Skoršie vrátenie nadmerného odpočtu

Pri vzniku nadmerného odpočtu môže trvať dlho, kým sa k vám peniaze dostanú. Najprv treba čakať na daňovú povinnosť v nasledujúcom období. Ak nebude dostatočne vysoká, začína trvať 30-dňová lehota na vyplatenie sumy. Preto existuje možnosť vrátenia nadmerného odpočtu v skrátenej lehote. Na jej využitie musíte spĺňať nasledovné podmienky:

  • zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac,
  • boli ste platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol,
  • nemáte v období 6 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol daňové nedoplatky, colné nedoplatky voči daňovému a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného v súhrne viac ako 1 000 €.

V daňovom priznaní za obdobie s nadmerným odpočtom zaškrtnete políčko pod riadkom 32 („Splnenie podmienok podľa § 79 ods. 2 zákona“). Nadmerný odpočet vám daňový úrad vyplatí do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za dané zdaňovacie obdobie.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Novinka vám ušetrí čas a peniaze za notára. Slováci ju majú zadarmo

24. 6. 2024 | Redakcia

Novinka vám ušetrí čas a peniaze za notára. Slováci ju majú zadarmo

Ušetrí vám peniaze za notára a čas potrebný na cestu k nemu či na matriku. Aplikácia Autogram v mobile využíva technológiu v občianskych preukazoch, ktorú Slováci dávno majú, ale málo... celý článok

Príjmy „pomimo“ do určitej sumy nemusíte zdaniť, má to však háčik

17. 6. 2024 | Barbora Magočová

Príjmy „pomimo“ do určitej sumy nemusíte zdaniť, má to však háčik

Peniaze navyše nikdy nie sú zlé. Či už venčíte psíkov, fotíte alebo strážite deti, do určitej sumy o tom štát ani nemusí vedieť. Čo však ale v prípade, že pečiete torty, predlžujete... celý článok

Čas sa kráti. Nezabudnite na dôležitú povinnosť voči státu

4. 6. 2024 | Redakcia

Čas sa kráti. Nezabudnite na dôležitú povinnosť voči státu

Daňovníci, ktorí využili možnosť predĺženia lehoty na podanie daňového priznania, majú poslednú šancu splniť svoju povinnosť do konca júna. Čo sa stane, ak to nestihnú? Ako sa ich dotkne... celý článok

Za dovolenku na Slovensku si priplatíme. Tieto samosprávy zvýšili daň (PREHĽAD)

23. 5. 2024 | Barbora Magočová

Za dovolenku na Slovensku si priplatíme. Tieto samosprávy zvýšili daň (PREHĽAD)

Slovenskí hoteliéri už minulý rok vyjadrili obavy, že masívne zvyšovanie daní za ubytovanie negatívne ovplyvní letnú turistickú sezónu. Niektoré obce či mestá však navýšili sadzby aj... celý článok

Slováci holdujúci zlozvyku si poriadne priplatia. Vláda schválila vysoké spotrebné dane

22. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci holdujúci zlozvyku si poriadne priplatia. Vláda schválila vysoké spotrebné dane

Spotrebná daň z tabakových výrobkov na Slovensku sa od budúceho roka rozšíri aj na náplne do elektronických cigariet, nikotínové vrecúška a ďalšie nikotínové výrobky. Vláda schválila... celý článok