Jeden odvod, žiadne daňové priznanie či kontroly. Česko zavádza novú paušálnu daň pre živnostníkov

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 12. 11. 2020
Živnostníci, ktorí sa prihlásia k paušálnej dani, budú platiť jednu sumu mesačne celý rok. Nemusia si robiť evidenciu výdavkov ani sa obávať daňových kontrol, nepodávajú žiadne daňové priznanie ani prehľady poistného.
Jeden odvod, žiadne daňové priznanie či kontroly. Česko zavádza novú paušálnu daň pre živnostníkov

Zdroj: Shutterstock

„Paušálna daň je jedným z našich kľúčových projektov, ktorý chceme živnostníkom ponúknuť už od budúceho roku. Významne im tým zjednodušíme ich odvodové a daňové povinnosti a znížime nutnosť papierovania. Mnohým ponúkneme finančnú úsporu. Jedným formulárom a jednou platbou všetko vyriešite. Nemusíte podávať žiadne daňové priznania ani žiadne prehľady poistného. O nič ďalšieho sa už nestaráte.“ uviedla ministerska financií ČR Alena Schillerová.

Ako paušálna daň funguje

Paušálna daň na rok 2021 je 5 469 korún (203 eur*).

Po registrácii k paušálnej dani tak živnostník platí mesačne len tento jediný odvod. V ňom je zahrnuté:

  • zdravotné poistenie vo výške 2 393 Kč (89 €*)
  • sociálne poistenie vo výške 2 976 Kč (110 €*)
  • daň z príjmu vo výške 100 Kč (4 €*)

Kedže živnostník platí každý mesiac len tento jediný odvod, prípadné daňové kontroly strácajú na význame. Daňový úrad nebude skúmať, či zarobil v danom mesiaci 35 alebo 50 tisíc korún. Takisto ho však ani nebude zaujímať, ak živnostník v danom mesiaci nezarobí nič.

Kto sa môže k paušálnej dani prihlásiť

K paušálnej dani sa však nemôžu registrovať všetci živnostníci a pre mnohých to ani výhodné nebude. Paušálna daň je zaujímavá predovšetkým pre drobných živnostníkov.

Podmienkou k registrácii je maximálny ročný príjem do výšky 1 milióna korún a živnostník nemôže byť platcom DPH.

V prípade, že sa rozhodne pre paušálnu daň, musí v systéme vydržať celý jeden rok. Registrácia je dobrovoľná.

Bez daňového bonusu a bez nezdaniteľných častí základu dane

Živnostníci s paušálnou daňou si nemôžu uplatniť daňový bonus na dieťa, nezdaniteľné časti základu dane na daňovníka či manželku ani žiadne iné zľavy na dani.

Tieto položky sa totiž uplatňovali prostredníctvom podania daňového priznania. Tento nový systém však podávanie daňového priznania nevyžaduje ani neumožňuje. Rovnako tak nie je potrebné odovzdávať prehľady na sociálne a zdravotné poistenie.

Mnohým živnostníkom tento systém uľahčí prácu. Ušetria peniaze na účtovníkov, ako aj čas a „papierovačky“.

 

Je však aj druhá skupina drobných živnostníkov, pre ktorých paušálna daň až tak výhodná byť nemusí. Spôsobené to je práve tým, že si nemôžu uplatniť zľavy na dani, či daňové bonusy.

Ministerstvo Českej republiky pripravilo na svojich stránkach kalkulačku, kde si každý môže vypočítať, či je alebo nie je pre neho paušálna daň výhodná. 

Paušálna daň sa v tejto podobe týka viac než 369 tisíc SZČO a živnostníkov, no Ministerstvo financií odhaduje, že sa do systému prihlási približne 140 tisíc drobných podnikateľov.

Suma 5 469 Kč je nastavená tak, že predpokladá stratu 177 miliónov Kč na verejné rozpočty a 398 miliónov Kč na výbere dani z príjmov. Naopak sa očakáva pozitívny dopad na sociálne poistenie vo výške 200 miliónov Kč. 

Výhody novej paušálnej dane pre živnostníkov

  • menej administratívy a papierovania 
  • žiadne daňové priznanie
  • viac času na svoje podnikanie
  • minimum obťažujúcich daňových kontrol

Tým, že sa polovica sumy odvádza ako poistné na sociálne poistenie, prichádza česká vláda ešte s jedným argumentom, že jednou z výhod je aj väčšia istota v podobe budúceho vyššieho dôchodku.

Limity novej paušálnej dane pre živnostníkov

  • nedá sa uplatniť daňový bonus na dieťa
  • nedajú sa uplatniť zľavy na dani (manželka, úroky z hypoték, poistiek a pod.)

*použitý kurz na prepoče 1 Eur=27 CZK, zaokrúhlené na celé eurá. Aktuálny kurzový lístok, Kalkulačka prevod mien


 

Anketa

Chceli by ste, aby bol aj na Slovensku zavedený jednotný odvod pre živnostníkov?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register