Sociálna poisťovňa sa modernizuje. Ako sa prihlásiť do e-Služieb? (+elektronické dávky)

Redakcia | rubrika: Článok | 29. 7. 2021
Sociálna poisťovňa už dlhšiu dobu ponúka takzvané e-Služby. Po novom sa však do nich ľudia prihlásia aj pomocou hesla a bezpečnostného kódu. Počas pandémie tiež pribudla možnosť žiadať o niektoré dávky elektronicky.
Sociálna poisťovňa sa modernizuje. Ako sa prihlásiť do e-Služieb? (+elektronické dávky)

Zdroj: Shutterstock

Sociálna poisťovňa sa pustila do zlepšovania svojich služieb a chce zvýšiť bezpečnosť. Nedávno tak spustila nový spôsob prístupu do svojich e-Služieb. Ľudia sa už po novom môžu prihlásiť aj pomocou mena, hesla a mobilnej aplikácie. Dovtedy to bola jediná možnosť vstupu len s elektronickým občianskym preukazom (eID).

 

Kto sa môže prihlasovať do e-Služieb:

 • Zamestnávatelia (pre službu Odvádzateľ poistného)
 • SZČO (pre službu Saldokonto)
 • Fyzických osôb (pre službu Individuálny účet poistenca)

Ako postupovať?

Nový klient dostane prístup pre aktiváciu v pobočke Sociálnej poisťovne, existujúci si ho aktivuje sám. To v praxi znamená, že klienti, ktorí aktuálne využívajú takzvanú Grid kartu, sa môžu do e-Služieb prihlásiť rovnako ako doteraz. Avšak v nastaveniach svojho profilu si len aktivujú nový spôsob prihlasovania.

Naopak nových používateľov e-Služieb pri podpise dohody v pobočke Sociálnej poisťovne už čaká nový spôsob prihlásenia automaticky. Vo svojej e-mailovej schránke si potom nájdu správu s odkazom na vytvorenie hesla.

Existujúci užívateľ (návod):

 1. Stiahnite si jednu z mobilných aplikácií FreeOTP, Google Authenticator alebo Microsoft Authenticator. Bude vám slúžiť na jednorazové snímanie QR kódu pri aktivácii a generovanie jedinečného kódu na overenie prihlásenia, ako aj na overenie aktivácie.
 2. Prihláste sa do e-Služieb a skontrolujte si e-mailovú adresu.
 3. Vytvorte si heslo. Heslo si vytvárate len raz pri aktivácii.

Pre nový prístup do e-Služieb je potrebná aplikácia, ktorú si používatelia stiahnu do svojho mobilu (pre Android alebo iOS). Keď už majú aplikáciu, pomocou nej si pri prvej aktivácii nasnímajú QR kód z e-Služieb. Aplikácia potom vygeneruje jedinečný kód, ktorým sa overí ich prístup.

E-služby používateľa pri každom ďalšom prihlásení pomocou mena a hesla, vyzvú na zadanie jedinečného kódu z mobilnej aplikácie a potom ho presmerujú do prostredia e-Služieb. Takto sa bezpečne prihlási do e-Služieb.

Nový užívateľ (návod):

 1. Stiahnite si jednu z mobilných aplikácií FreeOTP, Google Authenticator alebo Microsoft Authenticator. Bude vám slúžiť na jednorazové snímanie QR kódu pri aktivácii a generovanie jedinečného kódu na overenie prihlásenia, ako aj na overenie aktivácie.
 2. Vytvorte si heslo. Heslo si vytvárate len raz pri aktivácii.
 3. Prihláste sa do e-Služieb. Budete potrebovať nové heslo, mobilnú aplikáciu a jedinečný kód, ktorý vám aplikácia vygeneruje.

Tip: Tehotenské - nová dávka pre matky sa vypláca od 1. apríla

Grid karty skončia

Po aktivovaní nového spôsobu prihlásenia si každý môže spravovať profil. Nastavenia umožňujú meniť heslo alebo ho obnoviť v prípade jeho zabudnutia. V takýchto prípadoch už nebude nutné navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne. Pri strate Grid karty to bolo nutné.

Systém tiež predpokladá, že používateľ využíva vlastnú e-mailovú adresu, ku ktorej nemá prístup nikto iný. Avšak, ak túto e-mailovú adresu využíva v e-Službách viacero ľudí, Sociálna poisťovňa ich na to upozorní správou cez e-Služby.

Poisťovňa tiež aktuálne používané Grid karty dočasne necháva v platnosti. Čoskoro však zrejme ukončí ich používanie. Mala by o tom aj včas informovať.

O ktoré dávky môžu ľudia žiadať elektronicky?

Sociálna poisťovňa už od minulého roka ponúka možnosť požiadať o niektoré druhy dávok prostredníctvom elektronických formulárov. Najprv umožnila požiadať o pandemické dávky – pandemické nemocenské aj ošetrovné, vrátane pravidelného podávania čestných vyhlásení, neskôr aj o novú dávku tehotenské. Ak ich poistenec využije a vyplní, dostávajú sa do informačného systému poisťovne na spracovanie a vybavenie.

Druhy dávok:

 • Žiadosť o tehotenské - Ide o novú dávku, ktorá funguje len od apríla 2021. Ide o dávku pre tehotnú poistenkyňu, ktorá jej má pomôcť so zvýšenými výdavkami. Žiadosť musí potvrdiť lekár a prostredníctvom e-formulára ju už podalo vyše 8000 žien.
 • Žiadosť o pandemické nemocenské - Ide o dávku, ktorá sa poskytuje počas krízovej situácie a tomu poistencovi, ktorý bol je dočasne práceneschopným napríklad kvôli karantéme alebo izolácii. Do konca mája 2021 sa spracovalo 408 063 elektronicky podaných žiadostí.
 • Žadosť o pandemické OČR - Ide o dávku, ktorá sa poskytuje rodičovi počas trvania krízovej situácie. Mala by čiastočne finančne kompenzovať starostlivosť o blízkeho, spravidla ide o dieťa, ktoré navštevuje školu, ktorá bola kvôli pandémii zatvorená. Do konca mája 2021 sa spracovalo 53 797 elektronicky podaných žiadostí a ďalších 148 560 čestných vyhlásení.

Anketa

Poberáte štátnu podporu (Prvá pomoc) v čase pandémie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

29. 11. 2023 | Daniel Výcha

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

Koronakríza ovplyvnila viaceré sektory vrátane bánk, ktoré počas nej pristúpili k masívnemu rušeniu svojich kamenných pobočiek. Tento trend pokračuje aj naďalej. Za necelých deväť mesiacov... celý článok

Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

10. 11. 2023 | Marek Mittaš

Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

Ceny poštových služieb sa od budúceho roka zvýšia. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktoré je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ide pritom už o druhé zvyšovanie cien za... celý článok

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

11. 10. 2023 | Daniel Výcha

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

Deficit Slovenska dosiahol tento rok rekordnú výšku, ktorá momentálne dosahuje 3,9 miliardy eur. V porovnaní s minulým rokom ide o trojnásobné zvýšenie. Aký vplyv to bude mať na rozpočet... celý článok

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

10. 10. 2023 | Marek Mittaš

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

Najnovšie štatistiky o čistom finančnom majetku a dlhu jasne naznačujú, že práca s financiami nie je pre Slovákov taká prirodzená. V rebríčku Allianz Global Wealth Report 2023 sa nachádzame... celý článok

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

4. 10. 2023 | Marek Mittaš

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

Keď sa vodiči dozvedeli o pôvodnom návrhu emisnej normy Euro 7, mnohí sa obávali možných dôsledkov. Cieľom tejto normy bolo ďalšie zníženie emisií. Avšak nápad z Bruselu sa rýchlo stretol... celý článok