Daň z nehnuteľností 2021 neplatí nájomca

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 25. 1. 2021
Žijete alebo podnikáte v prenajatej nehnuteľnosti? Majitel nemôže po vás požadovať zaplatenie dane z nehnuteľnosti. To je jeho povinnosť.
Daň z nehnuteľností 2021 neplatí nájomca

Zdroj: Shutterstock

Daň z nehnuteľnosti platí vždy majiteľ nehnuteľnosti. Rozhodujúci pre posúdenie toho, kto je majiteľ, je práve 1. január. Daň z nehnuteľnosti platí ten, kto je 1. januára 2020 uvedený ako majiteľ nehnuteľnosti v katastri nehnuteľnosti.  

K nezrovnalostiam najčastejšie dochádza ak sa kupuje/predáva nehnuteľnosť na konci roka. Pre platenie dane z nehnuteľnosti nie je dôležitý ani deň podpisu kúpno-predajnej zmluvy ani podanie návrhu na vklad do katastra. Dôležité je zavkladovanie. Ak bol vklad povolený 2.1. a neskôr, platí daň ešte pôvodný majiteľ nehnuteľnosti - teda ten, ktorý bol 1.1. v katastri uvedený ako majiteľ. Taktiež pri darovaní je dôležitý dátum povolenia vkladu. Tento údaj je uvedený aj v rozhodnutí z Katastra nehnuteľností.

 

Kedy sa platí daň z nehnuteľnosti

Daň z nehnuteľnosti platíte vždy každý rok z domu, chaty, garáže či inej drobnej stavby, ktorú vlastníte. Rovnako tak platíte daň z nehnuteľnosti ak vlastníte byt či pozemok. Túto daň platíte v priebehu roka, obvykle v máji daného roka. Čiže daň na rok 2021 zaplatíte v máji 2021. 

Výška dane sa Vám vypočíta na základe podaného daňového priznania. Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti sa podáva najneskôr do konca januára daného roka. Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na rok 2021 tak podávate najneskôr do konca januára 2020 (piatok 31.1.2020).

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti podávate v prípade ak ste v minulom roku získali novú respektíve prestavali nehnuteľnosť. Ak nedošlo k žiadnej zmene, daňové priznanie nepodávate.

Najčastejšie dôvody, kedy je potrebné podať priznanie k dani z nehnuteľnosti:

  • kúpá alebo predaj nehnuteľnosti
  • darovanie nehnuteľnosti alebo získanie nehnuteľnosti ako dar
  • zdedenie nehnuteľnosti
  • majetkové vysporiadanie nehnuteľnosti kvôli rozvodu - ak dôjde k zmene vo vlastníctve nehnuteľnosti
  • stavba nehnuteľnosti - po vydaní kolaudačného rozhodnutia
  • zbúranie stavby - po zaznamenaní v katastri
  • rôzne pozemkové úpravy - pri zmene vlastníctva pozemku, prípadne pri zmene druhu pozemku - ak sa napr. záhrada zmení na stavebnú parcelu a pod.

Ak zdedíte nehnuteľnosť podávate daňové priznanie do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti. Rozhodujúca je v tomto prípade skutočnosť, kedy nadobudlo platnosť rozhodnutie (osvedčenie) o dedičstve.

Tip: Stiahnite si tlačivo daňové priznania k dani z nehnuteľnosti 2021

Kedy sa platí daň z nehnuteľnosti

Zdroj: Shutterstock

Kde sa podáva daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti

Daň z nehnuteľnosti je príjem obce. Daňové priznanie preto podávate na mestský či obecný úrad podľa katastra, v ktorom sa obec nachádza. Nie podľa miesta vášho trvalého bydliska. Po podaní daňového priznania vám obec vypočíta vašu daňovú povinnosť a každý rok vám pošle predpis, koľko jej máte na dani zaplatiť. List od obce by mal obsahovať nielen výšku dane, ale ja spôsob ako ju uhradiť. Obvykle býva súčasťou takej to obálky aj poštová poukážka už s predvyplnenou sumou, ktorú stačí len zaniesť na poštu a zaplatiť.

Ak sa v uplynulom roku nič nezmenilo a stále ste majiteľom toho istého domu, bytu alebo pozemku, daňové priznanie už nepodávate. Do konca mája však i tak obdržíte od mestského či obecného úradu zásielku, ktorá bude obsahovať sumu dane z nehnuteľnosti, ktorú máte zaplatiť na daný rok. 

Anketa

Súhlasíte s 5 ročnou lehotou pre oslobodenie od dane z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register